0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ23. 11. 201111 minut

DJ čtvrtek 24. 11. 2011

Podle Evropského statistického úřadu obézní, podle jiných mám jen hodně plné křivky… • Autor: Profimedia.cz

08:00
Dobré ráno, a přestaňme hrozitDnes je 24. listopadu, svátek má Emílie - jméno je latinského původu a znamená „horlivá, pracovitá“ -, venku je pošmourno a má celý den mrholit (ČHMÚ varuje před ledovkami, neb teploty mají být lehce pod nulou). Nijak vesele to nevypadá ani při pohledu do dnešních novin. MF Dnes píše o další možné korupci při privatizaci Škody Plzeň - přišla na ni švýcarská prokuratura při vyšetřování podvodů okolo prodeje Mostecké uhelné, který detailně popisuje v aktuálním čísle Respekt - a Lidové noviny píší, že polovině zdejších porodnic „hrozí“ zánik, takže „ženy budou častěji rodit v sanitkách.“Hm, to jsou zase hned po ránu zprávy. Co s tím? Odstěhovat se na Mars? Zkusme pro začátek přestat pořád něčím hrozit a pusťme si tématicky Davida Bowieho Life On Mars.

08:44
Trocha sebechválySebevědomě řečeno by to každý čtenář těhle stránek měl už vědět, ale budiž, pro ty, kteří to nevědí, Respekt včera večer získal přestižní cenu za svoji iPad aplikaci (tady je pro zájemce víc informací). Máme rádost, slavíme, doufáme, že se zvýší počet těch, kteří si nás stáhnou, a kýčovitě si pusťme písničku o tom, jací jsme děsní šampióni.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:48
Televizní zprávy budou bez Klepetka a ToušlovéNaši-vaši Českou televizi čekají další změny. Stávající moderátoři Událostí mají skončit a nahradit je má jen jediný redaktor. Konec moderování čeká pravděpodobně všechny muže, tedy Bohumila Klepetka, Josefa Maršála a Romana Pistoriuse, u moderátorek je situace zatím nejistá. Zatímco Jolana Voldánová a Marcela Augustová mají šanci pořad uvádět dál, skončit má Iveta Toušlová. Nově by proměněné Události mohli uvádět Jakub Železný nebo Daniela Písařovicová. Píší to dnešní Hospodářské noviny, kterým to potvrdil ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal. Změny by Události měly doznat během března příštího roku.To jsou věci! Zejména u Bohumila Klepetka má člověk pocit, že zprávy moderuje od nepaměti a člověk si na něj za tu dobu vytvořil Pavlovův reflex (mluví Klepetko, takže jsou Události). Podobně návykově funguje jiný redaktor ČT, kterého velmi věrně kdysi předvedl Petr Čtvrtníček. Víte který? Tady nápověda.

10:10
Prezident napsal svoji novou knihu, když měl angínuPřehled dnešního tisku zakončeme avízem na akci deníku Právo, realizované na jeho serveru Novinky.cz. Právě teď, od 10 do 11 hodin, probíhá na tomto serveru on-line chat s Václavem Klausem o jeho nové knize „Evropská integrace bez iluzí,“ kterou představil včera. Jak informují Novinky.cz, prezident napsal svoji zatím poslední - ale jistě ne poslední - publikaci „během dvou tří týdnů, kdy se léčil z angíny.“ Teď už je prezident podle všeho vyléčen, tak uvidíme, co se dozvíme.A v mezičase si pusťme jednu pěknou písničku, o tom, že velcí kluci nepláčou.

10:35
ODS a TOP 09 se dohodly na koalici v PrazePodle všeho je to pravda. Nebo ne? Jak informují všechny zpravodajské servery, a ostatně i mediální oddělení ODS, zástupci TOP 09 na pražské radnici se dohodli se svými kolegy z ODS na nové vládě v hlavním městě. Primátorem by měl zůstat Bohuslav Svoboda. Jenže: za občanské demokraty podporují novou koalici podle idnes.cz pouze „lidé okolo Svobody“ a premiér Petr Nečas napsal, že ho o dohodě informoval také „primátor Svoboda.“ Ale jak víme, Bohuslav Svoboda je v poslední době tím posledním v ODS, kdo bývá informován o skutečném stavu věcí ve straně včetně takových detailů jako vypovězení koalice, které Svoboda doposud velel. Podporuje tedy spojenectví ODS-TOP 09 zbytek ODS, například Boris Šťastný a vůbec celá regionální buňka? Nevíme. Tak snad by to tentokrát mohl vědět alespoň Svoboda…?Když je člověk cizinec/outsider (třeba v ODS), lidé se někdy zdají být divní. Tak pánovi s motýlkem v první řadě v Praze posíláme na útěchu jednu takovou písničku o těhle potížích s divnými lidmi.

11:45
Upřesnění: Šťastný o dohodě na pražském magistrátu nevěděl, ale podepsalBoris Šťastný, hlavní tvář protisvobodovského křídla v ODS, nevěděl o dohodě mezi ODS a TOP 09 dojednané dnes ráno mezi primátorem Bohuslavem Svobodou a šéfem TOP 09 na zastupitelstvu Zdeňkem Tůmou, ale podepsal ji. Původně chtěl Šťastný vznik nové koalice řešit ve stranických orgánech, později si to ale rozmyslel a kromě svého podpisu vyzval k podpoře smlouvy i ostatní zastupitele za svoji stranu a vedení celé pražské ODS. Podle dohody zůstane ODS primátorské křeslo a TOP 09 bude mít většinu v radě města, 6 z 11 členů.Další AKTUALIZACE od kolegyně Silvie Lauder, která dění v Praze sleduje: z 20 členů pražské ODS nepodepsali dohodu s TOP 09 jen tři, a to starostka Prahy 6 Marie Kousalíková, náměstek na ministerstvu obrany a radní Rudolf Blažek a starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský. Trojice na věci nic nemění, jasná většina je ve prospěch nového spojenectví.Je to dobrá zpráva pro Pražany a potenciálně obě pravicové strany? TOP 09 a zejména Zdeňka Tůmu nebylo v posledním roce z opozičních lavic v Praze příliš slyšet, teď se ale naskytla možnost to změnit. Podaři se nové koalici zpřetrhat ODS-ČSSD-kdokoli, kdo má peníze a/nebo vliv-mafii v hlavním městě? Nebo nové vedení vydrží jen do prvního nárazu na zeď léta budovaných kmotrovských sítí?Odpověď na tuto otázku je stejně vzdušná a neznámá jako odpověď na otázku obsaženou v názvu písničky od The Smiths How Soon Is Now.

12:38
Merkelová, Sarkozy a Monti se sejdou na pozadí prvního zpochybnění stability NěmeckaNěmeckou kancléřku Angelu Merkelovou, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a nového italského premiéra Maria Montiho dnes odpoledne ve Štrasburku čeká schůzka vynucená nejnovějším vývojem krize eurozóny. Italská vláda si půjčuje peníze na mezibankovním trhu za historicky nejvyšší úrok 6,5 % za desetiletý úpis a německá včera prodala svoje dluhopisy v celkové hodnotě pouze 3,6 miliardy eur, což byla polovina nabízené sumy. Německo tak zaznamenalo nejhorší bilanci při emisi svých dosud vysoce ceněných vládních dluhopisů. Podle analytiků je to známka toho, že finančníci přestávají věřit na nezlomnou odolnost Německa vůči krizi.

12:52
První pauzička, s EggnoiseTak tu, něco příjemného k obědu nebo k nádechu do druhé půlky dne, nebo jen tak, když je všude okolo krize. Čeští Eggnoise s písničkou Shanghai.

13:50
Egyptská vláda se omluvila za smrt demonstrantů - na FacebookuVojenské vedení Egypta se omluvilo za smrt 38 lidí a zranění stovek dalších během posledních šesti dnů občanských nepokojů v Káhiře a několika dalších městech v zemi. Nejvyšší vojenská rada (SCAF), de facto vláda Egypta od pádu Husního Mubaraka, řekla, že lituje promarněných životů, slíbila vyšetřit incidenty mezi protestujícími a vojáky a také, že zaplatí lékařské výlohy hospitalizovaných lidí.Egyptská armáda má ze zákona zakázáno otočit zbraň proti civilnímu obyvatelstvu země, při střetech s demonstranty - žádajícími demisi SCAF v čele s nenáviděným maršálkem Tantávím - ale několik vojáků podle videozáběrů střílelo do lidí, další oběti si vyžádala vyrovná střelba do vzduchu. Tantáví, který je znám svojí nechutí cokoli veřejně vysvětlovat a cíleně se vyhýbá tisku, údajně stál za tím, že omluva egyptských generálů byla zveřejněna na facebookové stránce SCAF.Kvůli nepokojům v zemi několik politických stran nyní žádá o odklad parlamentních voleb, které by měly začít už příští pondělí.Egyptské jaro je na šikmé ploše a ani jeden pravděpodobný scénář není dobrý - občanská válka, nová vojenská diktatura, ekonomický kolaps a převzetí moci islámskými radikály. Šance, že mladí opozičníci udrží ulici pod kontrolou, dojde k volbám i k ustavení silné civilní vlády, tu nicméně ještě nějaký čas bude.K věci The Clash, Rock The Casbah.

15:20
Francie a Německo plánují změnu unijní smlouvyAngela Merkelová a Nicolas Sarkozy po své dnešní schůzce navrhli „úpravy“ Lisabonské smlouvy, tak, aby podle nich lépe odpovídala potřebám unie popasovat se s podobnými ekonomickými krizemi, jakou prochází Evropa dnes. Ani jeden z lídrů nebyli konkrétní, pouze řekli, že chtějí dosáhnout toho, aby eurozóna byla „více integrovaná“ a bylo v ní víc „koherence“ - země by si například měly víc vzájemně mluvit do svých národních rozpočtů, což ale není novinka. Postavení Evropské centrální banky, která by se podle tlaku některých politiků a analytiků měla proměnit ve věřitele evropských států, by se ale například změnit nemělo. Žádné další konkrétní výsledky zatím nebyly oznámeny, ani pokud jde o zavedení takzvaných eurobondů či odkup vládních dluhopisů států eurozóny centrální bankou. Nový italský premiér Mario Monti, který byl také na schůzce, slíbil, že Itálii dovede v roce 2013 k vyrovnanému rozpočtu.Máme tu nové kolečko ratifikace Lisabonu v celé sedmadvacítce? Z dostupných informací těžko odhadovat, do jaké míry by pro zamýšlené změny musela proběhnout referenda či by musely projít ústavní většinou v národních parlamentech. Jisté však je, že pokud by k této variantě došlo, čeká unii martyrium, které rychlý recept na krizi neposkytne. I proto ne, že si řada států bude chtít ke změně smlouvy přidat něco svého - Britové například vyvázání z evropských sociálních práv zaměstnanců na svém území, Češi takzvanou Klausovu výjimku, tedy neplatnost Charty práv EU na české půdě. Ještě může být veselo.

15:58
Jemen se bouří i po přelomovém odchodu prezidenta SálihaNejméně pět lidí dnes zahynulo v jemenské metropoli Saná po střetu provládních jednotek s protivládními demonstranty. Stalo se tak den poté, co z úřadu prezidenta odstoupil po 33 letech Alí Abdulláh Sálih, který podlehl tlaku několik měsíců trvajícím protestům proti své vládě a stal se již čtvrtým lídrem v pořadí, kterého smetlo arabské jaro. Podle zpravodajů CNN v Saná je situace nepřehledná a není jasné, jestli rezignace Sáliha přinese kýženou stabilitu.Co se to děje? Chtělo by to nový řád, jak o něm mluví levicoví intelektuálové napříč planetou, aniž by navrhovali jaký - kromě komunismu, který není ani nový ani dobrý? Pro začátek se držme hudby, tady jsou New Order.

17:14
V Česku je nejvíce obézních důchodkyň ze zemí EUČesko utržilo další neveselé prvenství. Kromě faktu, že Češi patří v Evropě k nejtlustším lidem, mají vůbec nejvíce obézních žen ve věkové kategorii 65 až 74 let. Tato skupina obyvatelstva představuje 36 procenta. S těmito pěknými údaji dnes přišel Evropský statistický úřad. Co s tím? Zdravotní rizika jsou jasná. Ale dál? Někdo třeba nedokáže spustit oči z plných křivek zralých žen. Nebo ne? Lauryn Hill.

18:18
Odbory si opět budou brát rukojmí, zítra v Praze zastaví veřejná doprava, a rozlučkaAsociace samostatných odborů (ASO) za účasti zástupců železničních odborů a Lékařského odborového klubu pořádají zítra v centru hlavního města „protestní shromáždění proti korupci ve státní správě.“ Demonstrace začne v poledne na Palackého náměstí v Praze, odkud asi za hodinu vyrazí průvod, který projde po Rašínově nábřeží, přes Jiráskův most a Újezd a skončí na Malostranském náměstí. Akce potrvá asi čtyři hodiny, odbory na ní očekávají účast pěti tisíc lidí. Magistrát už oznámil, že dojde k omezení dopravy během této doby a kromě aut postihne i MHD, tramvaje a autobusy.To je bezvadné, že odbory budou protestovat proti korupci úředníků, ale proč si kvůli tomu hodlají vzít tisíce obyvatel metropole, zase, za své rukojmí? Na protest mají jistě právo, takže tady je alternativní návrh místa, kde podobnou akci organizovat (vzhledem k tomu, že hněv je směřován exekutivě a legislativě): odboráři by například mohli vylézt na střechu Strakovy akademie. Hodně vikýřů, slabá ostraha a premiérovi to prý nějak vadí, takže by akce mohla být efektivní. Případně vtrhnout do Sněmovny a na několik dní obsadit bufet a parlamentní jídelnu, což jsou dva bolestivé body tohoto tělesa. Vsaďte se, že toho by si poslanci všimli a vadilo by jim to!A to je pro dnešek vše. DJ děkuje za poslech, přeje skvělý večer a těší se na zítřek, neb bude moci popřát zhruba polovině redakce - včetně sama sobě - k svátku. Ještě portugalština při doprovodu španělky, Seu Jorge, a to je úplný konec.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].