Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 23. 8. 2012

Kudy na Strakonice? • Autor: Profimedia.cz
Kudy na Strakonice? • Autor: Profimedia.cz

08:00
Dobré ráno s opiem a WTOV roce 1839 začala tzv. První opiová válka mezi Velkou Británií a Čínou. Jednalo se o spor o legalizaci obchodu s opiem v Číně a o otevření čínských přístavů západním obchodníkům. Válka byla ukončena v roce 1842 uzavřením mírové smlouvy, přičemž Británie získala řadu výhodných smluv a mimo jiné také přístav Hong Kong. Válka de facto znamenala konec kulturní a ekonomické izolace Číny.A když jsme u té obchodní izolace - od včerejška je Rusko 156. členem Světové obchodní organizace (WTO). Počínaje včerejškem bude muset vláda Ruské federace začít plnit všechny závazky, které s organizací dohodla. Jedná se hlavně o otevření ruského trhu světovému zboží. Evropská unie vstup Ruska do WTO s radostí přivítala, jak jinak. V samotném Rusku členství ve WTO někteří vítali o dost méně radostně.Čeká nás další parný den. Kdo nemá rád teplo, nechť si vleze někam do sklepa, jelikož teploty se dnes opět vyšplchají ke třicítce.A teď už jednu o sklepě. Dobré ráno všem. 

08:27
Honila se na plotě s policistou, dostala pokutuRuské aktivistce Tatjaně Romanovové byla včera moskevským soudem vyměřena pokuta ve výši 500 rublů za to, že v den soudu s Pussy Riot vylezla na plot turecké ambasády. Příkazu policie okamžitě slézt se odmítla podřídit a tak si pro ni vylezli sami. V tu chvíli ale pracovník ambasády a oba požádal, aby okamžitě opustili teritorium patřící Turecku. U soudu Romanovová argumentovala, že se zalekla tlačenice a agresivně postupujících policistů a proto na plot vylezla.Mírný trest (mírnější snad ani nemohl být) za toto malé výtržnictví si DJ vysvětluje tím, že plot patřil turecké ambasádě a příslušník policie, který si pro Romanovovou vylezl, vlastně také porušil zákon. Romanovová patří mezi neohrožený druh ruského aktivisty, který nevynechá jediný soud s Pussy Riot, ani protestní mítink proti Putinově režimu.Mírný trest může také naznačovat, že Putinův režim se zalekl bouřlivé reakce doma i ve světě na dvouletý trest odnětí svobody nepodmíněně, který minulý týden dostaly tři členky Pussy Riot.K tématu čerstvý sloupek Adama Šůry.
Prosvistěla

09:09
Rath ve vazbě: dnešek rozhodneDnes vyprší lhůta, ve které obhájci Davida Ratha nacházejícího se ve vazbě a státní zástupce podat stížnost na soudem vyměřenou čtrnáctimilionovou kauci. V případě stížnosti by výši peněžité záruky přezkoumával krajský soud. Jinými slovy dnešek určí, jakým směrem se žádost Ratha o propuštění z vazby bude ubírat. Připomeňme, že soud vyměřil daleko vyšší kauci, než nabízeli Rathovi příbuzní. A také si ještě připomeňme, že policie našla u Ratha doma pod podlahou deset milionů korun. Peníze údajně patří otci Ratmíru Rathovi, profesoru vnitřního lékařství. Ten je žádá zpět, zatím neúspěšně. Že by profesorství vnitřního lékařství tolik neslo? DJ doporučí svým známým, kteří učí na Filozofické fakultě, aby rychle změnili obor…
Tak ještě jednou ta samá kapela a Kandidát Vět.

10:01
Princ Harry v Adamově rouše, i když ne tak docelaAmerický Internet podle BBC začíná být pln fotek člena britské královské rodiny - prince Harryho tak, jak jej Bůh stvořil. Snímky pochází z Las Vegas.DJ se diví, že se všichni diví, jak to mohl princ Harry své rodině udělat. Vždyť jde jen o tělo a je jedno, komu patří, královské nekrálovské a stejně na nich nejde nic vidět. Královnu tím asi tedy rozhodně nepotěšil, na druhé straně Harry je tak trochu rebel a rebelem asi zůstane a nejspíš si ještě hodně dlouho bude dělat, co chce… My Way

10:30
ODS proti přechylováníZákon o matrikách, podle kterých se cizí příjmení žen tvoří „v souladu s pravidly české mluvnice", se bude snažit změnit místopředseda Senátu a prezidentský kandidát Přemysl Sobotka. Prý při sledování olympiády si uvědomil, že přechylování ženských příjmení nedává smysl. „Kolikrát se stane, když je třeba v Česku vyhlašována vítězka, tak ani neví, že se mluví o ní,“ cituje Sobotku server Novinky.cz.DJ může potvrdit, že zákon o matrikách není úplně praktický. V tuto chvíli nepřechýlené příjmení může používat pouze cizinka nebo pokud se dotyčná hlásí k jiné národnosti. Pokud do této kategorie nespadáte, máte smůlu, nebo musíte požádat příslušné úřady o povolení výjimky a doufat, že vám ho povolí. To učinila i známá DJ - žádala o příjmení pro svou dceru, kterou má s cizincem. Výjimka jí byla po několika týdnech povolena (dítě už bylo dávno na světě), přesto v příjmení, které jí úřady zaslaly v dopise, byl překlep. Takže kolečko žádostí si dali ještě jednou… Problém je i u dětí, které se narodí Čechům a kteří by chtěli, aby jejich dcera používala nepřechýlené příjmení (ne nutně cizí). Tam je to celé ještě komplikovanější, jelikož s tím, že by si český pár chtěl zvolit pro své dítě nepřechýlené příjmení, se totiž v matričním zákoně vůbec nepočítá. A kasmotnému návrhu Přemysla Sobotky? Věru originální téma předvolební kampaně :-)
Jednu češtinářskou

11:28
Janeček hledá celebrity pro podporu volební revoluceAktualne.cz informuje o tom, že miliardář Karel Janeček, hlavní postava Nadačního fondu proti korupci, shání populární osobnosti, které by podpořily jeho chystanou kampaň na revoluční změnu volebního systému. POdle deníku Insider oslovil Davida Kollera, ten si svoji účast ještě rozmyšlí.Janečkův návrh předpokládá změnit poměrný systém voleb do sněmovny na většinový. Volilo by se ve stejných obvodech jako do Senátu (v 81), v každém by se ale nevolil jeden, ale hned dva poslanci. Voliči by vybírali jen v jednom kole a kromě dvou „pozitivních“ hlasů by přidělovali „nejhoršímu“ kandidátovi i hlas „negativní“, píše se na stránkách Aktualne.cz.

12:24
Prohrál bitvu o právo na eutanazii, zemřelBrit, který byl ochrnutý od krku dolů a který nedávno prohrál bitvu o právo na eutanazii, zemřel.  Tonymu Nicklinsonovi „fungovalo“ jen myšlení a s vnějším světem komunikoval pouze mrkáním. Britský Nejvyšší soud při vynášení rozsudku sice konstatoval, že s mužem soucítí, ale rozhodnutí o právu na sebevraždu musí přenechat parlamentu. Nicklinson nakonec zemřel na zápal plic a vyhladovění, jelikož po vynesení rozsudku přestal přijímat potravu.DJ si je vědom, že otázka eutanazie je komplikovaná, ale přijde jaksi paradoxní, že Tony Nicklinson si o odchodu z tohoto světa nemohl svobodně rozhodnout sám… Tonymu Nicklinsonovi posíláme písničku o pohádkovém ráji.

13:05
Rath zůstává ve vazběPoslanec David Rath zatím z vazby domů půjde. Státní zástupce totiž podal stížnost proti připuštění  propuštění z bazvy na kauci, na kterou soud žádá za propuštění bývalého hejtmana. Stížnost bude posuzovat krajský soud.„Byla podána okresnímu soudu Praha-východ stížnost do rozhodnutí o připuštění kauce ve věci obviněného Davida Ratha. Stížností se domáháme toho, aby odvolací soud rozhodl o tom, že se kauce vůbec nepřipouští a  žádost o propuštění z vazby se zamítá," řekl Českému rozhlasu státní zástupce Petr Jirát.Příbuzní a právníci Davida Ratha podle svých slov peníze na kauci stejně nemají.Gallows od sesterského dua Cocorosie, který nedávno zavítal do Prahy.

13:38
Policie obvinila náměstka primátora z manipulace tendruPolicie obvinila náměstka primátora Frýdku-Místku Dalibora Hrabce z manipulace s veřejnými zakázkami, informuje ČT24. Ve vazbě kvůli manipulaci tendru se zakázkou počítačové ústředny pro město skončil šéf strážníků Milan Sněhota, pracovník magistrátu a dva podnikatelé. Policie hledala osobu, která nekalé praktiky na magistrátu zavedla a všechny obviněné spojovala. Podle všeho ji nyní našla.

13:45
Jihoafričani pohřbívají a neví, co budeV JAR dnes pohřbívají oběti násilného střetnutí mezi policií a zaměstnanci platinového dolu Marikina. Horníci několik dní stávkovali a požadovali zvýšení svých platů. Při zásahu policie zemřelo 34 lidí, několik desítek bylo zraněno. V předchozích střetech zemřelo deset lidí, z toho dva policisté.Duhový zázrak, který zosnoval Nelson Mandela po pádu apartheidu v polovině 90. let a který měl ve společnosti nastavit rovnost, dostává postupně šrámy. Podle Světové obchodní banky v zemi žije 10 procent ultrabohatých lidí, zbytek žije v chudobě a rozdíly mezi bohatými a chudými se prohlubují. Mezi nejbohatšími lidmi v zemi jsou lidé z okolí prezidenta Jakoba Zumy, často jeho i příbuzní. Africký národní kongres, který vždy stál na straně utlačovaných a chudých černých Jihoafričanů, už údajně není ta strana rovných a za spravedlnost bojujících, píše se v reportáži v americkém týdeníku TIME. Jižní Afrikou podle předpovědi budou i nadále otřásat sociální nepokoje, zvláště pokud její průmysl bude tak hodně závislý na Západu. To platí hlavně o platinových dolech, které jsou zdroje platiny pro evropskýautomobilový průmysl. Tomu se ale už dlouho nedaří tak jako kdysi.Kde jsou ty časy, kdy celá země zpívala sborem Bring Him Back Home.

15:00
Dobrá zpráva pro dudáky a jejich příznivce: Strakonický festival čeká rekordyPočínaje dneškem začíná ve Strakonicích jubilejní 20. dudácký festival, jenž letos čeká rekordní počet hráčů z celé Evropy. Prý 18 zahraničních a 30 (!) českých.A pak že hraní na dudy vymírá… DJ by tuto zprávu asi nevybrala, kdyby bývala byla nepocházela z kraje, odkud kdysi odešla skupinka německy mluvících občanů, až na Nový Zéland, kde založili osadu Puhoi a kde se každý rok při vzpomínce na příjezd předků do země hraje na dudy. Dodnes se jim říká po německu - dudlesack. Zatímco v kraji, odkud pocházeli, hraní na tento obdivuhodný nástroj, uvadá…Tak teď snad už ty dudy, co říkáte? Přímo z Puhoje.

16:15
Syrský konflikt ohrožuje LibanonKvůli syrskému konfliktu začíná být situace v sousedním Libanonu nebezpečná a mohlo by dojít k rapidnímu zhoršení. Prohlásil to vysoký představitel OSN Jeffrey Feltman. Je neznytně nutné, aby OSN pomohlo libanonské vládě a tamní armádě. Ve středu odpoledne mělo začít příměří, od té doby už ale zahynuli další lidé.

17:09
Ohrožený druh: španělský novinářEkonomické krize ve Španělsku způsobila radikální pokles zájmu inzerentů ve španělských médiích. Jak známo, existence médií je na ziscích z inzerce z velké části závislá, a proto tamní média byla nucena propustit od roku 2008, kdy krize vypukla, až na 8 tisíc novinářů. Leckteří z těch, kteří si práci udrželi, se ale museli smířit s radikálním snížením platů a tudíž i životní úrovně.Novinářská federace upozorňuje, že chvíli, kdy země trpí velkými sociálními problémy, nedostatek kvalitních novinářů může ohrozit stav demokracie v zemi. Nedostatek peněz totiž může ovlivnit i míru kritiky vůči politikům.I česká média v důsledku krize propouštěla a některá shledala, že za málo peněz lze mít hodně muziky. Bez ohledu na to jaké. Doufejme však, že katastrofický španělský scénář v Česku nenastane.DJ se loučí písní od Foo Fighters: These Days.Klidný večer a zas někdy…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].