Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 13. listopadu 2014

Řídící středisko v Darmstadtu slaví přistání modulu Philae na kometě. • Autor: ČTK, AP
Řídící středisko v Darmstadtu slaví přistání modulu Philae na kometě. • Autor: ČTK, AP

08:00
Hezké ráno z RespektuDne je třináctého, naštěstí ale čtvrtek. Těsně, ale dobré. Smůla nebude (možná), bude ale pošmourno, ale nepříliš chladno, kolem dvanácti stupňů.Dnes je to výročně silný den. Narodil se profesionální kajícník svatý Augustin (354), český barokní houlista Jan Zach (1699), americký generál s trochu nešťastným jménem Joseph Hooker (1814), dobrodružník Robert Louis Stevenson (1850) a Maruška Rottrová (1941).Pěkný den!

09:00
Škoda hybridníAutomobilka oficiálně oznámila, že její auta bude možné strčit do zásuvky. Prvním hybridem (takže kromě zásuvky ještě bude potřeba i benzinka) bude v roce 2016 superb, octavia  rok později.

10:00
Kdo to zaplatí?Mít několikanásobně vyšší plat než ostatní kolegové - reprezentační trenéři může být hezké, ale je-li to taková pálka, že si jej nemůže dovolit vyplácet ani ruský fotbalový svaz, to je problém. Takový problém má Fabio Capello, italský trenér ruského národního výběru, který svůj plat nedostal od června. Ne že by s polovinou ročního příjmu, který hravě přeskakuje stamilionovou částku, nedokázal vyžít, ale prý „už mu dochází trpělivost“.Já být ruským fanouškem a tohle vědět, už žádnou nemám. Moloďci na minulém mistrovtví svět nevyhráli ani jeden zápas, v kvalifikaci na euro2016 svádějí urputné (a nakonec remízové boje) třeba s Moldávií (ach, jak to musí být bolestivé).Ještě že nemusí hrát kvalifikaci na mistrovství světa 2018, kdy také Capellovi končí smlouva. Hraje se totiž v Rusku. Takže kvalifikace OK, ale co se bude dít na turnaji, bůh suď. Jak vidno, ani násobné platy a bývalý premiér v předsednictvu bafuňářů ke spoustě šajb nevede.

11:00
Sonda usazenáOhromný úspěch - pak zaváhání - a pak zase úspěch. Evropský robot Philea na kometě hezky přistál, ale nestačil se chytit a neposedně poskakoval, ale už se drží a naladil si i rádio. Nic mu tedy nebrání začít zkoumat povrch čtyři miliardy let staré komety - a možná přijít na něco z dějinných hlubin naší Sluneční soustavy.

12:15
Zkoušíme toEbola se šíří a šíří, je čas na nestandardní postupy. Tak uvažují Lékaři bez hranic, kteří ve třech svých centrech podají svým pacientům klinicky nevyzkoušené léky, u kterých je ale velká nadějě, že sníží dosavadní sedmdesáti procentní úmrtnost. A ta naděje je velká. Proto také nebude existovat žádná kontrolní skupina, které by lék nebyl podán. Ohromný úspěch nového léku by tak byl potvrzen tragickým neúspěchem standardní léčby.

13:20
V Praze upečenoTrojkoalice, sociální demokraté a ANO v Praze podepsali koaliční smlouvy. Seržanta Gríšu sehrál Matěj Stropnický, ale na rozdíl od knižní předlohy přežil, ba dokonce se stal náměstkem primátorky (pro územní rozvoj). Všichni urbanisté teď drkotají zuby: budeme zahušťovat? Nebo už nebudeme zahušťovat, zač část Zelených bojuje, žijíc v Praze hlavně na Letné, Vinohradech, Žižkově a Vršovicích - částech vrcholně zahuštěných - protože se v nich zkrátka dobře žije. Jinak drkotání budí i další záležitosti: lídr ČSSD Ludvík byl lídrem asi tak jako dnešní DJ nebo vy, čtenáři, a politiku naší první vládostrany v hlavním městě budou dál určovat staří známí protřelci.Jestli nemáte drkotání dost, tady shrnutí z úst nové primátorky Adriany Krnáčové: „Děkuji všem za tvořivý přístup a za to, že to nebylo ve stresu a bylo to v opravdu pracovně-přátelské atmosféře.“ Skvělé rétorství, velmi osvětlující a plné významů, vůbec ne retro. Můžeme pokračovat. Sklizeň obilí byla letos rekordní, i výnosy luštněnin překročily plán o dvanáct procent a na státní návštěvu přiela delegace z Jemenské lidově demokratické republiky.

14:50
Odpolední country pohodaTak poslouchejte.

16:50
Vědtechmix a loučeníEvropští astronomové se obávají, zda doposud úspěšnému robotovi Philae vydrží baterie a předčasně se neodmlčí. Google rozšiřuje svůj vesmírný a robotický program a pronajal si proto letiště od NASA. Vědci nalezli řešení problému, jak zkoumat zblízka chování tučňáků, aniž by ho vlastní přítomností ovlivňovali: uživají proto plyšového tučňáka na dálkově ovládaných kolečkách, který skutečné tučňáky nechává dokonale v klidu. Astronomickou obec vzrušila (kromě sondy mise Rosetta) i srážka obřího mračna prachu a černé díry; zatím se ale neshodli, co přesně se po střetu stalo. Švédští vědci došli zkoumáním aktivity proteinů k tomu, že nejsložitější lidskou tkání jsou varlata: ke své funkci potřebují aktivitu třikrát více proteinů než mozkové buňky.Mějte se dobře!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].