Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 13. 12. 2012

Filipíny; ilustrační foto • Autor: Globe Media /  Reuters
Filipíny; ilustrační foto • Autor: Globe Media / Reuters

07:40
Dobré ráno bez mrzutostiMagičnost včerejšího čísla je ta tam, dnes máme třináctý den měsíce prosince, který v historickém kalendáři mimo jiné připomíná vyhlášení výjimečného stavu v Polsku, což se stalo před 32 lety. Tehdy generál Wolciech Jaruzelski nechal zakázat opoziční odborové hnutí Solidarita a mnoho jejích členů skončilo ve vězení. K tomuto tématu DJ doporučuje skvělý rozhovor s Romanem Cajthamlem, jenž se toho dne v Polsku ocitl.Dnes si také připomínáme úmrtí významného anglického kritika, jazykovědce, esejisty, životopisce, editora, básníka Samuela Johnoson, autora prvního Slovníku anglického jazyka. Johnson byl mimo jiné oddaný toryovec, podle mnohých rozhodně jeden z nejvýznamnějších postav v anglickém písemnictví. Místo písně si dnes na rozjezd dáme jeden z jeho citátů: „Mysl musí být zaměstnána, neboť není-li zaměstnána, stáváme se mrzutými." Tak do toho, jdeme zaměstnat mysl.

08:35
Ministři ponocovali. Výsledkem je dohoda o bankovní uniiMinistři financí členských zemí Evropské unie se v Bruselu po víc než 14 hodinách dohodli na prvním kroku ke vzniku bankovní unie. Dozor nad bankami eurozóny převezme Evropská centrální banka. Česko se k dohodě nepřidá. Místo toho si vyjednalo si garanci, že zahraniční vlastníci nebudou moci převádět české banky na své pobočky. Pokud by k tomu došlo, pak by se na klienty Komerční banky, České spořitelny, ČSOB a dalších bank přestalo vztahovat české pojištění vkladů. Podle informací Českého rozhlasu ale toto zahraniční vlastníci budou smět udělat.„Jak selhávaly některé národní dohledy, tak se důsledky přenášely na celou eurozónu," cituje ČRo slovenského velvyslance při EU Ivan Korčok. Za ztráty španělských bank se zaručil stát, což ale stáhlo na pokraj propasti i Španělsko a to ohrozilo stabilitu samotné eurozóny.Podobný postoj jako Česko mělo Maďarsko a Bulharsko.K tématu web Respekt.cz připravuje analýzu. Dočkáte se v odpoledních hodinách.Chaos Chaos

08:55
Soud rozhodne, jestli Bobošíková, Dlouhý a Okamura budou moci bojovat o HradNejvyšší správní soud dnes rozhodne, kdo se nakonec objeví na hlasovacích lístcích pro lednové prezidentské volby. Ministerstvo vnitra si totiž vyložilo prováděcí předpis jinak než tito tři odmítnutí uchazeči. Dnešní rozhodnutí soudu určí pravidla, jakým způsobem se mají počítat neplatné podpisy.Bomba Estereo - Fuego

09:24
Skotští separatisté sondovali u KlausePodle zjištění Českého rozhlasu se v létě s českým prezidentem Václavem Klausem neoficiálně sešli skotští separatisté. Chtěli prý vědět, jak probíhalo dělení Československa. Zastánce nezávislého Skotska neboli úplného odtržení od VB Alexa Salmonda údajně nejvíc zajímala měnová unie mezi Českou a  Slovenskou republikou. Václav Klaus se totiž domnívá, že nezávislé Skotsko by si jen stěží udrželo britskou libru.„Nemáme síť skotských konzulátů a ambasád a nemáme ani lidi, kteří by měli potřebné kontakty. Skotská národní strana si musí začít hledat přátele v Evropské unii a to rychle," cituje ČRo reportéra skotského Heraldu Davida Leaska.Dvacetileté výročí rozpadu Československa se blíží a západní tisk čím dál víc upozorňuje na sametovost našeho rozvodu. Nedávno to byl list Guardina, který ho doporučoval španělskému Katalánsku. Je tu Moja reč a jeho Slovensko

10:38
Japonsko obviňuje Čínu z narušení vzdušného prostoruJaponsko obvinilo Čínu z narušení vzdušného prostoru. Nad ostrovy Senkaku, na které si obě země spolu ještě s Tchajwanem dělají nárok, se měla objevit čínská letadla. Japonsko si okamžitě pozvalo čínského ambasadora v zemi na kobereček, aby mu předalo protestní nótu.Připomeňme, že Japonsko ostrovy Senkaku, v Číně známé jako Diayou, v září odkoupilo od soukromého vlastníka.V daném regionu nejde o jediný územní spor. V Jihočínském moři se o jistá území pře hned několik zemí najednou - Malajsie, Filipíny, Vietnam, Tchaj-wan, Laos a Čína je vždy účastna v každém sporu.„Ačkoli Čína posiluje své vojenské síly a vysílá na sporná území hlídky, ozbrojený konflikt si zajisté nepřeje. Ví totiž, že by to ostatní země posunulo blíže ke Spojeným státům, které se v poslední době o tyto spory začaly zajímat," řekl akademik Ian Storey ze Singapurské univerzity na konferenci, která se k tématu nedávno konala na pražské Metropolitní univerzitě. O možnosti vypuknutí ozbrojeného konfliktu pochybuje i filipínská novinářka Marites Vitugová. „Čína svými siláckými řečmi i vyzbrojováním jen vysílá signál směrem k USA, ozbrojený konflikt myslím opravdu nehrozí," míní Vitugová, účastnice v Praze nedávno konané konference Forum 2000. Oba se však shodnou na tom, že stávající situace je tak trochu zakonzervována a řešení se jen tak nedočkáme.

10:50
ČTK: Nejvyšší správní soud zamítl všechny stížnosti uchazečů o HradA je to tady - u Nejvyššího správního soudu nuspěl žádný z uchazečů o Hrad, kteří nenasbírali 50 tisíc podpisů. Informuje o tom ČTK. Soud zamítl stížnost advokátky Kláry Samkové, která podala několik stížností, jednou z nich byl požadavek 50 tisíc podpisů, což je podle ní neústavní. Soudci zamítli také návrhy právníka Karla Světničky, bývalého disidenta Petra Cibulky i Anny Kašné ze Šumperka.DJ doporučuje čerstvý koment šéfredaktora Respektu Erika Taberyho k výsledkům studentských voleb, ve kterých by prezidentské volby vyhrál Vladimír Franz. Erik Tabery: Proč by Vladimír Franz neměl být prezident Respekt.iHNed.cz/volby-preziden…— Týdeník Respekt (@RESPEKT_CZ) December 13, 2012

12:01
Čistky na ministerstvu obranyPo jediném dni v úřadu odvolala zbrusu nová ministryně obrany Karolína Peake (LIDEM) svého prvního náměstka Vlastimila Picka. Ten mimo jiné vedl tým, který se Švédskem vyjednával podmínky pokračování pronájmu stíhaček Gripen. Podle mluvčího ministerstva Jana Pejška ve svých funkcích skončili rovněž šéf sekce vyzbrojování Pavel Bulant a  poradce František Šulc.Těm, kteří stálůe ještě pochybujjí o tom, že mladá politička drobnější konstituce může vést ty chlapáky vojáky, posíláme obrázek španělské ministryně obrany, jež v době nástupu byla těhotná. Bloger Jan Orna trefně vystihl důvody, proč by Peake nemohla dělat ministryni obrany.

12:31
Bobošíková je zpětNejvyšší správní soud nařídil ministerstvu vnitra, aby pro přímou volbu hlavy státu zaregistrovalo předsedkyni Suverenity Janu Bobošíkovou. Vladimír Dlouhý a Tomio Okamura u soudu neuspěli.„Dospěli jsme k závěru, že se ministerstvo vnitra dopustilo protizákonnosti. A to v otázce promítání zjištěné průměrné chybovosti dvou zkoumaných vzorků do celkového počtu předložených podpisů," vysvětlil předseda volebního senátu Vojtěch Šimíček.Ministerstvo vnitra: Vzorec pro odečítání podpisů prezidentským kandidátům je od Hewlett Packard goo.gl/RRRyH#rofl#lol#omfg#wtf— Josef Šlerka (@josefslerka) December 13, 2012 K tématu čerstvý komentář od Ondřeje Kundry.Máme prosinec, dáme si African December Rain od jihoafrické kapely Juluka. Malé varování - je to song ze sedmdesátých let. Jinak ale dobrá příležitost vyskočit od stolu a trochu se proskočit. Oblečení si můžete nechat na sobě.

13:27
Na Filipínách odsouhlasili zákon o rodinném plánování. To to trvaloPo čtrnáctiletých průtazích se včera filipínskému kongresu podařilo odhlasovat zákon o rodinném plánování (tzv. Reproductive Health Bill) ke druhému čtení, čímž se přiblížil k finálnímu schválení. Podporu prezidenta Benigna Aquina má už zajištěnou.Na katolických Filipínách je zákon vnímán jako vysoce kontroverzní záležitost. Jeho odpůrci argumentují, že povede k větší promiskuitě, k zabíjení života, k pohlavním nemocem atd. Jeho příznivci namítají, že na Filipínách se rodí příliš mnoho dětí, které jsou nezaopatřené, zvláště v chudinských čtvrtích je problém nezaopatřených dětí vidět na každém kroku. Jsou to chudí Filipínci, kteří si nemohou dovolit pořídit antikoncepci, která je v zemi dostupná, ale je příliš nákladná.Pro zákon hlasovalo 114 zákonodárců, proti 104. Proti hlasovala například vdova po filipínském diktátorovi Imelda Marcosová a nebo také boxer-senátor v jednom, Manny Pacquaio, který se stačil na hlasování vrátit z USA, kde potupně prohrál s mexickým boxerem Juanem Marquezem.V sále parlamentu seděli i členové filipínské církve. Někteří se svými smart phony v rukou, které po celou dobu aktivně užívali. Nejspíš posílali twíty rovnou papeži Benediktu, jenž od včerejška twítuje. Na stránkách BBC se k tomuto tématu psalo: „Papež byl spatřen, jak se prstem dotkl iPadu“.Že by měl papež zázračný prst, skrze který posílá své myšlenky rovnou na Twitter?Možná se to nezdá, ale pro zemi, která trpí přelidněním a chudobou, je odsouhlasení zákona o rodinném plánování velký pokrok a v budoucnu by mohl přinést zkvalitnění životních podmínek pro mnoho chudých filipínských rodin.

14:28
Výroční pochod v Rusku nepovolen. Kreml se bojí dobytíOpoziční hnutí v Rusku se snaží zorganizovat pochod za svobodu. Tamní úřady však uspořádání pochodu plánováného na 15. 12. v centru města nepovolily. Prý by demonstrace blokovala dopravu. Podle mnohých v Kremlu panují obavy, že by se opozičníci rozlobení na současnou vládu, která čím dál víc došlapává na celé hnutí, mohli vrhnout na Kreml. Někteří se už nechali slyšet, že se ten den sejdou symbolicky před Lubjankou, bývalým sídlem KGB.Je trochu směšné mluvit o blokování dopravy. Moskevské zácpy jsou snad úplně ty nejhorší, které DJ kdy poznala. Kam se na ně hrabe Jakarta nebo Manila. V zimním období je to dokonce tak špatné, že auta stojí na místě hodiny. Mnozí pak volí raději metro, které už tak je přetíženo, takže i tam vzniknou „zácpy“. Před pár týdny, když začalo sněžit, uvízly stovky aut mířících do Petrohradu v zácpě na dálnici. Auta tam prý čekala několik dní.Rusové milují progulky, neboli procházky. V zimě se však do ulic pěšky vydávají jen málokdy. Ne jako tento zpěvák: Ja šagaju po Moskvě (Procházím se po Moskvě)

15:46
Rezoluce z Dubaje: státy chtějí víc regulovat InternetInternet bude možná přece jen více regulován jednotlivými státy. Alespoň tak se vyslovila většina zemí světa na Mezinárodní telekomunikační konferenci v Dubaji. Na jedné straně stojí státy jako Rusko, Čína, Saúdská Arábie, Súdán aj, kterým se nelíbí, že nad Internetm dohlíží v Americe sídlící organizace Internet Corporation for Assigned Names (ICANN), která příděluje IP adresy. Tyto země by chtěly, aby byl pod hlavičkou OSN zřízen nový orgán. proti těmto státům stojí Spojené státy a země EU, které se obávají, že návrh na větší regulaci ze stran jednotlivých států je jen záminka, jak cenzurovat vlastní obyvatelstvo. Finální znění rezoluce bude známo zítra, kdy konference končí.Erykah Badu: Other Side of the Game

16:25
Rusko: syrská opozice asi vyhrajeA máme tu ještě jednu důležitou zprávu z Ruska: Moskva poprvé přiznala, že syrská vláda může být tamní opozicí poražena. Rusko prezidenta Bašara Assada od začátku konfliktu neústupně podporuje a na půdě OSN dokonce spolu s Čínou vetovalo rezoluci týkající se Sýrie.„Nemůžeme vyloučit, že syrská opozice vyhraje,“ nechal se slyšet náměstek ministra zahraničí Michail Bogdanov. Zdůraznil ale důležitost dialogu mezi oběma znesvářenými stranami. Rusko svůj rezervovaný postoj vysvětluje také tím, že se obává přelitím konfliktu do celého regionu. Korespondent BBC v Moskvě Steven Rosenberg podotýká, že někteří vidí reakci Ruska jako příliš pomalou - vyhraje-li opozice, ruský vliv bude v zemi minimalizován. V Sýrii žije početná skupina Rusů a ruské úřady nyní vymýšlí, jak je dostat co nejbezpečněji domů. Většina cizinců zemi už totiž dávno opustila.O tom, že Rusko přiznává možné vítězství syrské opozice, se od rána spekuluje i na ruských sociálních sítích. Zajímavé je, že informaci přinesla poprvé západní média. V ruských médiích se zpráva objevila až o dost později. Na některých oficiálních stránkách zcela vůbec. Asi aby Kreml v očích ruských voličů nevypadal, že přiznává svou mýlku. Tak už to v Rusku chodí - Vladimír Vladimírovič nikdy, jednou jedinkrát veřejně nepřipustil, že by kdy pochybil…Píseň Gazprombajter od legendární skupiny Televizor. Navrch ještě skupinu Poslednye tanki v Paríže, jejíž členy před lety zatkli přímo na pódiu za to, že zpívali protiputinovský song. Bože, ochraňuj Putina.Člověk v tísni dnes vydal tiskovou zprávu o tom, že v syrském městě Aleppo otevřel kancelář, aby zde mohl dohlížet na distribuci dětské výživy a  základních potravin.

16:53
Barmští uprchlíci v Česku, spojte se!Už tuto sobotu se v Brandýse nad Labem uskuteční ojedinělé setkání všech barmských uprchlíků, kteří žijí v Česku. Toto v pondělí, symbolicky v Den lidských práv, se k nim připojila další skupina barmských imigrantů v počtu 25 osob. Spolu s první a druhou skupinou, ve kterých bylo v letech 2008 až 2011 přesídleno 83 osob, tak tvoří barmští uprchlíci v ČR již komunitu o počtu více než 100 lidí. Více informací o setkání na stránkách Barma Center Prague, které akci pořádá.Kabilugan ng Buwan

17:32
Film točený ze zoufalství zdarma na webu aneb Slovensko jak ho neznáteA je tu konec našeho dnešního vysílání zpráv a písní a s ním i jedno doporučení na dnešní večer: film, který vyvolal na Slovensku velký rozruch a který byl odmítnut ve slovenských multikinech, nyní lze až do neděle  zhlédnout zdarma, a to na webu DAFilms.cz.Snímek Od Fica do Fica režisérka Zuzana Piussi začala natáčet  ze zoufalství. Od voleb 2010 do voleb 2012 se kolem sebe dívala s otevřenýma očima a zaznamenávala. Předvolební kampaně, politiky, jejich voliče, demonstrace proti Gorile, organizátory těchto protestů… Výsledkem je fascinující pohled na stav společnosti po 20 letech svobodné samostatnosti. Jinými slovy Slovensko jak ho zas tak moc neznáme. Tento film vám zaručeně zaměstná mysl, nemůžeme však vyloučit, že po něm nebudete mrzutý. Viz ranní citát Samuela Johnsona.O Zuzaně Piussi a „nemocných v talárech“ na Slovensku psal nedávno Martin M. Šimečka.Zítra vám zprávy a hudbu bude přinášet DJ Pavel Turek.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].