0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ22. 6. 201116 minut

Čtvrtek 23. 6. 2011

Ministr zdravotnictví Heger učí lékaře, jak si mýt ruce. A co okusování nehtů? • Autor: Matěj Stránský

07:49
Dnešní DJ vám přeje dobré ráno!Autor těchto řádků doufá, že dnes se snad atmosférické podmínky vylepší, neboť v posledních dnech to s nimi bylo opravdu dost divoké, až vyčerpávající. Pro dnešní den vám zároveň přeje vše dobré a na úvod dnešního rána vám pustí jednu pěknou ranní písničku.

08:06
Kdy vyjet na chalupu? Ideálně v úterýPodle Idnes.cz bude až do konce týdne zatažená obloha, teploty kolem 20 stupňů a bouřky. Letní počasí se vrátí až po neděli, v úterý má být až 31 stupňů.Autora těchto řádků to ani nepřekvapuje, počasí si z něj prostě dělá dobrý den už několik víkendů po sobě, tak co by si ho nedělalo ani tenhle, že. Přesto ho prosí, aby se umoudřilo, aby na něj bylo hodné, za to mu posílá jednu pěknou letní písničku.

Reklama

08:16
Podvádí a krade se běžně. Mělo by to tedy začít být legální?Podle Novinek.cz Městský soud v Praze zrušil trest ročního vězení s dvouletou podmínkou a tříletý zákaz práce u policie, který v březnu dostal u Obvodního soudu pro Prahu 10 bývalý šéf pražského policejního oddělení Zahradní Město Luboš Čížek za čachry s odměnami svých podřízených. Předsedkyně odvolacího senátu Jarmila Löffelmannová označila Čížkovo jednání za takové, jež se rozhodně nedá považovat za trestné, neboť se v policii děje běžně. A o co šlo? Čížek svým kolegům dával odměny, ti mu ale část z nich  museli vracet, aby zbylo i na ostatní. Vrácené peníze si ovšem nechal u sebe a vrátil je až ve chvíli, kdy začalo trestní řízení.Autor těchto řádků je vždycky rád, když zjistí, že je někdo ještě cyničtější než on. Označit něco za fér jen kvůli tomu, že se to děje běžně, to nezní úplně právnicky, no ale třeba to ten Čížek opravdu dělal jen kvůli tomu, aby se vlci nažrali a koza zůstala celá, jen si to nějak špatně načasoval, takže měl zrovna peníze svých kolegů ve vlastní kapse. Soudkyni každopádně posíláme jednu pěknou soudní písničku.

08:48
Metro ušetřilo 3 miliony. Tím že nejezdiloPodle Aktuálně.cz vydělal pražský dopravní podnik na celodenní stávce z minulého čtvrtka tři miliony korun. Uspořil zejména tím, že nejezdilo metro. Šéf podniku Martin Dvořák údaj nicméně považuje „spíš za velké minus než za velké plus. My jsme povinni zajistit dopravu.“Autor těchto řádků přemýšlí, kde všude by se dalo podobným způsobem ušetřit. A zjišťuje, že skoro všude. I on by dost ušetřil, kdyby nevycházel z domu. Na druhou stranu by si pak ale ani moc nevydělal, což ostatně platí i pro dopravní podnik. Dopravákům posíláme jednu pěknou dopravní písničku.

09:04
Pracovat pro mediální radu i pro Langerovu reklamku? V Česku možnéIdnes.cz píše, že místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Milan Bouška pracuje pro reklamní a marketingovou agenturu exministra vnitra Ivana Langera. Ze zákona se přitom nesmí „podílet na podnikání obchodních společností, které působí v oblasti hromadných sdělovacích prostředků nebo v oblasti audiovize a reklamy.“Autor těchto řádků není překvapen. Tak ono je to svůdné, využít svou veřejnou funkci i v soukromém sektoru, koneckonců zrovna Ivan Langer o tom ví své. Mimochodem, není vlastně k pozastavení už jen sám fakt spolupracovat s Ivanem Langerem? Autor těchto řádků by s ním každopádně spolupracovat nechtěl, naštěstí ani není na čem, leda tak na jeho odchodu do propadliště dějin, jenže s tím by Langer helfnout bohužel jistě nechtěl. Mediální radě posíláme jednu pěknou radní písničku. Dnešní DJ se zároveň na chvíli odmlčí, aby se mohl přesunout do práce.

10:41
Fejk má podle Nečase vrátit padák. Asi si chce taky skočitPremiér Petr Nečas podle Práva míní, že by měl bývalý ombudsman Českých drah Petr Fejk vrátit zlatý padák v podobě devítiměsíčního odstupného, jeho plat přitom činil více než čtvrt milionu korun. Stejný názor sdílí i TOP 09 a ČSSD, proti jsou VV.Autor těchto řádků nerozumí tomu, proč by měl někdo, kdo ve funkci vydržel pouhé tři měsíce a neosvědčil se v ní, dostávat devítiměsíční odstupné. Na druhou stranu chápe, že Fejk takový zlatý padák vítá, značnou část svého produktivního věku strávil mezi zvířaty, čili se mezi nimi naučil čistě animálním zvykům, v nichž není místo pro nějakou morálku. Fejkovi přejeme, ať si za své miliony koupí něco pěkného, třeba kus kolejí, a posíláme mu jednu pěknou drážní písničku. 

10:50
Aj Wej-wej je z vězení venku. Teď by měl utéctČínské úřady dnes propustily na kauci výtvarníka-disidenta Aj Wej-weje. Aj se prý přiznal k daňovým únikům, navíc trpí vysokým krevním tlakem a cukrovkou. Nyní je zpátky doma v Pekingu, čeká na soud a má zakázáno cokoli komentovat. BBC dává Ajovo propuštění do možné souvisloti s nynější návštevou čínského premiéra Wen Ťia-paa v Německu a Británii - tedy ve dvou zemích, kde má vytvarník silnou podporu a které na Čínu tlačily kvůli jeho propuštění.Autor těchto řádků je rád, že je po čtvrt roce Aj Wej-wej zase na svobodě, byť tedy značně relativní. Je zvědavý, jak jeho proces dopadne, záhodné by nicméně pro výtvarníka bylo, kdyby raději z Číny zmizel, o objektivitě tamních soudů si není třeba dělat iluze. Umělci posíláme jednu pěknou exilovou písničku.

11:04
V Praze už uctíváme 28 popravených pánů. Díky ZtohovenNovinky.cz informují, že výtvarná skupina Ztohoven nainstalovala den před 390. výročím popravy 27 českých pánů na Staroměstské náměstí 28. kříž k uctění jejich památky. Všimla si toho až po třech dnech Česká televize. Podle Ztohoven další kříž k ostatním patří, má uctít památku Martina Fruweina z Podolí, který ještě před popravou spáchal sebevraždu a sťat byl posmrtně. Podle nich je tak historií neprávem opomíjen.Autor těchto řádků oceňuje, že tímhle nenápadným aktem může skupina vyvolat debatu, zda si vůbec všímáme toho, jakým způsobem co uctíváme. Zda nejsou všechna ta výročí až příliš ritualizovaná, automatizovaná, citově neprožívaná, takže se pak snadno přehlédne i osmadvacátý kříž na ulici. Skupině posíláme jednu pěknou uliční písničku.

11:15
Po Aj Wej-wejovi propustili i Bartošovou. Není to předčasné?Jak píše Idnes.cz, Ivetu Bartošovou propustili po dvou dnech na její vlastní žádost z psychiatrické kliniky na Karlově náměstí, kam dobrovolně nastoupila na léčbu.Autor těchto řádků ví, že za dva dny se psychické problémy nevyléčí. Někdy ani za celý život. Bartošové proto doporučuje, aby se na Karlák vrátila, bude jí tam určitě líp než doma v Uhříněvsi. Zpěvačce posíláme jednu pěknou psycho písničku.

11:45
Slováci mají svého ebrantilového vrahaPodle deníku Plus jeden deň má ošetřovatel z bratislavské nemocnice na Kramárech Jaroslav Dobiaš na svědomí až padesát lidí, kterým pomohl na onen svět. Zatím se přiznal jen k vraždě 63leté pacientky, které 10. června aplikoval do žíly Ebrantil a následně ampulku Esmeronu. Dalších 50 pacientů měl zabít nejen v Bratislavě, ale i v nemocnici v Trenčíně.Autor těchto řádků je na rozpacích. Podle všeho totiž Dobiaše o usmrcení pacienti sami požádali a tady se tedy dostáváme na velmi kluzký led. Autor těchto řádků přiznává, že má pro eutanazii pochopení, samozřejmě za jistých jasně daných podmínek, které Dobiaš rozhodně nesplňoval. Je to téma na podnětnou debatu, než nastane, pustíme si zatím jednu pěknou nemocniční písničku.

12:10
Soud osvobodil Wilderse za srovnání Koránu s Mein Kampf. Mein Gott!!!Nizozemský soud dnes osvobodil šéfa nizozemské krajní pravice Geerta Wilderse za přirovnání Koránu k Hitlerově knize Mein Kampf. Při vynášení rozsudku soudce Judge van Oosten prohlásil, že přestože byly Wildersovy komentáře hrubé a povýšené, jsou v kontextu veřejné debaty akceptovatelné.Autor těchto řádků je přesvědčen, že Wildersovi by ten rok vězení, který mu hrozil, rozhodně neublížil, ba nejspíš prospěl, protože by měl čas konečně pořádně přemýšlet o tom, co to vlastně říká. Zastává sice názor, že každý má právo na své přesvědčení a že má právo ho i veřejně říkat. Pokud jím tedy nepodceňuje ostatní k něčemu ošklivému, což bylo tedy u Wilderse otázkou. Soud řekl, že šlo o legitimní politickou debatu. Nezbývá než tenhle závěr akceptovat, což musí udělat i autor těchto řádků, který s ním tedy úplně nesouhlasí. Čili si pustí jednu pěknou nesouhlasnou písničku. 

12:23
Klaus vetoval zákon o ovzduší. Auta smějí smrdět dálPodle Idnes.cz vetoval prezident Václav Klaus zákon o ovzduší. Ten měl umožnit obcím určit zóny, kam nesmí starší automobily, které zhoršují ovzduší. Klausovi vadilo, že zákon nebyl vládním návrhem, ale poslaneckou iniciativou, čili neprošel standardní legislativní procedurou.Autora těchto řádků Klausovo puntičkářství nepřekvapuje. Hloupé ovšem je, že zákon byl předložen tímhle způsobem proto, aby se jeho schválení urychlilo, což se tedy nestalo, ba se nejspíš stane pravý opak. Puntičkáři na Hrad posíláme jednu pěknou automobilovou písničku.

12:5211
 let za upálení bezdomovce. Jak moc je to utáhnutý šroub?Podle Novinek.cz poslal Městský soud v Praze do vězení dva mladíky, kteří loni v Bohdaleckém lese upálili bezdomovce. Dvojice hlavních pachatelů dostala tresty 11 let a 3,5 roku. Druhý z pachatelů byl nezletilý. Třetí odsouzený vyvázl s podmínkou.Autor těchto řádků byl uživatelem Mirkem dotázán, zda chce snad utahovat šrouby, když míní, že by Wildersovi neuškodilo odsedět si za své extremistické názory rok v base. Utahovat šrouby rozhodně nehodlá. Jen si prostě myslí, že by podobní podněcovači napětí mezi příslušníky různých etnik či náboženských směrů měli více přemýšlet, co říkají, a k čemu to vede, samozřejmě že nemusí hned jít do vězení, stačila by třeba hospitalizace v nějakém podobném zařízení, ve kterém teď byla dva dny Iveta Bartošová. A stejné je to i s nyní odsouzenými mladíky. Pročež jim na cestu posíláme jednu pěknou vězeňskou písničku.

13:36
Zase se bude stávkovat. Tentokrát generálněPodle Aktuálně.cz šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík slibuje generální stávku, pokud bude vláda bez ohledu na odborářské požadavky pokračovat ve svých reformách.„Koalice dopravních odborových svazů (KDOS) je připravena vyhlásit a  uskutečnit generální stávku společně s ostatními odborovými organizacemi v ČR,“ uvedla dnes KDOS ve svém prohlášení.Autor těchto řádků to na tomto místě již přiznal a přiznává to znovu: odboráři mu přijdou jako vyděrači, kteří ani nedokáží přesně říci, o co jim vlastně jde. Ne že by autor těchto řádků občas nevěděl, co chce, nikdy ale kvůli tomu nestávkuje, natož generálně. Co by z toho taky kdo měl. Odborářům posíláme jednu pěknou generální písničku.

13:45
Laxní Britové budou spolupracovat v kauze Gripen. S laxními ČechyPodle zdrojů Ihned.cz slíbil britský premiér David Cameron spolupráci úřadů Jejího veličenstva při vyšetřování korupce při nákupu stíhaček Gripen pro českou armádu. Reagoval tak na stížnost premiéra Petra Nečase, že Britové k vyšetřování přistupují příliš laxně.Autor těchto řádků by rád řekl, že Češi rozhodně nejsou tím, kdo by si měl stěžovat na laxní chování svých partnerů. Nezná totiž nikoho tak laxního, jako právě nás, zvlášť ve věci šetření nějakých kauz. To jsme laxní dokonce tak, že se tváříme, že ani žádné kauzy neexistují. Našim úřadům proto posíláme jednu pěknou laxní písničku.

14:31
Nejlíp se učí u Klause. Všichni dostali jedničku. Až na dva dvojkařeZ téměř 1300 středních škol dopadlo podle ČTK ve státních maturitách nejlépe pražské soukromé gymnázium Porg, kde je ředitelem Václav Klaus mladší. „Celkem obdrželi naši studenti dvakrát chvalitebnou, všechny ostatní testy byly hodnoceny na jedničku,“ pochlubil se ředitel Klaus a dodal, že 80 procent jeho studentů si přitom vybralo těžší verzi maturit.Autor těchto řádků Klausovi i jeho studentům gratuluje, sám dostal u maturity jednu trojku, což by se jistě na Porgu stát nemohlo, tam by ho to naučili líp. Zároveň je ohromen oněmi 80 procenty, které se rozhodly dělat těžší maturitu, to zní docela masochisticky. Maturantům proto posíláme jednu pěknou masochistickou písničku.

14:46
Paseka pod Sněžkou. Může za ni vítrPodle Idnes.cz nadělala včerejší bouře v Pezi pod Sněžkou pěknou paseku. Na dvou místech zbyly po stromech jen vykácené holiny, správa Krkonošského národního parku to odhaduje na dva tisíce kubíků dřeva.Autor těchto řádků přiznává, že tento přirozený způsob úbytku lesa mu je rozhodně příjemnější, než když se o to nesmyslně zasluhuje člověk, jak se tomu nyní má díti na Šumavě. Pod Sněžku posíláme jednu pěknou pasekovou písničku.

15:00
Voby by vyhrála ČSSD, VV by propadly. Žádné volby ale nejsouPodle Novinek.cz by se vítězem voleb podle červnového průzkumu stala ČSSD, hlas by jí dalo 33,5 procenta lidí. ODS by měla 21 procent, TOP 09 16 a KSČM 15,5. Na scénu by se vrátili lidovci, ti by dostali 5,5 procenta.Vzhledem k tomu, že zpráva nic neříká o VV, autor těchto řádků je spokojen. Ještě by se tedy mohli do Sněmovny dostat Zelení. Jenže žádné volby nejsou, tak je to stejně v duchu co by, kdyby ryby, no znáte to. Pustíme si tedy jednu pěknou rybí písničku.

15:25
Dnešní DJ se omlouvá těm, kterým se z něj dělá špatně!Uživatelka Víla Amaálka autorovi těchto řádků sdělila, že jí je z něj špatně. Zároveň ho informovala, že muslimové v rámci svého „náboženství“ věří hovadinám a že by neuškodilo všechny muslimy na rok či na dva zavřít. Autor těchto řádků se Víle Amaálce za ten zvednutý žaludek omlouvá, zároveň ji ale vyzývá, aby se s podobnými extremistickými názory raději svěřovala na k tomu specializovaných serverech, i v České republice se jich bohužel najde dost. Na rozloučenou jí pustíme jednu pěknou muslimskou písničku.

15:49
Lukašenko žádá, aby mu Evropa projevila úctu. Zavedeme Lukašenkův svátek?Podle Aktuálně.cz vyzvalo běloruské ministerstvo zahraničí jeho evropské partnery, „aby se vrátili k normálnímu konstruktivnímu dialogu, který je možný jen v podmínkách vzájemné úcty a nezaujatosti.“ V reakci na represe minského Lukašenkova režimu proti disidentům totiž evropské instituce znemožňují běloruským politickým a justičním špičkám cestovat po Evropě a rovněž blokují jejich zahraniční účty.Autor těchto řádků je občas drzý. A ví, že to není pěkné. Zvláštní tedy je, že to neví Alexandr Lukašenko, je starší, jistě zkušenější, měl by tedy být i rozumnější. Opravdu zvláštní. Do Minsku posíláme jednu pěknou drzou písničku.

16:35
Golf v Klánovicích neprošel. Zatím. Přesto hurá!!!Zastupitelé Prahy dnes podle Idnes.cz schválili záměr změnit územní plán tak, že na pozemcích v Klánovicích zůstane les. Proti jejich plánu je už rozhodnutá společnost Forest Golf Resort, která v Klánovicích plánovala vybudovat na místě lesa golfové hřiště, protestovat u soudu.Autor těchto řádků vzkazuje zastupitelům třikrát hlasité Hurá a Sláva!!! A Forest Golf Resortu by naopak rád vyřídil, že nemusí být smutný, že golfových hřišť je všude kolem dost, takže kdyžtak má kde hrát. Zastupitelům posíláme jednu pěknou hurá písničku.

16:47
Polovinu výdajů projíme a probydlíme. Alkohol se nepočítáPodle Aktuálně.cz průměrný Čech utratil v loňském roce 10 835 korun za měsíc. Výdaje rodin na osobu se tak u českých domácností zvýšily o 116 korun ve srovnání s rokem 2009. Podle zprávy Českého statistického úřadu tvořily z této částky 40 procent nezbytné výdaje, tedy náklady na jídlo, nealko nápoje a bydlení.Autora těchto řádků by zajímalo, jak by se ta procenta hnula, kdyby se do toho počítal i alkohol. Podle něj by v Česku s naší rekordní spotřebou jistě tvořil významnou část výdajů. Rozhodně víc než třeba kultura, na té se tu tradičně šetří. Což autora řádků vlastně přivádí k myšlence, že si alkohol nemůže představit bez kultury a naopak, alespoň co se týče jeho vlastních výdajů. No nic, dál radši pšt, k tomu si pustíme jednu pěknou pšt písničku.

16:54
Dešní DJ se nikam odebírat nebude. Až za hodinu. Je to totiž jeho serverAutor těchto řádků by rád k rozjíždějící se diskusi na téma multikulturalismus v praxi a extremismus v teorii pouze řekl, že se rozhodně nenechá uživatelem feldkurátem Katzem posílat na extremistické, levotočivé servery, neboť on je na tomto serveru doma, tak jako jsou doma muslimové v Tower Hamlets. Názory časopisu Respekt na výše uvedená témata jsou obecně známé a rozhodně se v dohledné době na nich neplánuje něco měnit. Dnešní DJ proto zdejší uživatele, ať už jsou odkudkoli, vyzývá ke slušné, k muslimům ohleduplné debatě, kdo na to bude slyšet, ten si zaslouží jednu pěknou domáckou písničku.

17:17
Heger učí lékaře, jak si mýt ruce. Našel inspiraci v Pilátovi?Podle Ihned.cz vydal ministr zdravotnictví Leoš Heger manuál pro zaměstnance nemocnic, který učí, jak si správně mýt ruce. „Máme studie o tom, že správně si ruce myje jen 65 až 85 procent lékařů a nemocničního personálu. Zbytek lidí dělá při hygieně rukou chyby,“ říká David Marx z České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví. Pokud například lékař při vizitě sahá na pacienta, měl by si před ním vždy zvlášť umýt ruce. „Nedělají to, protože je to zdržuje. Pacient ale má právo požadovat, aby si lékař před tím, než na něj sáhne, umyl ruce,“ dodává Marx.Autor těchto řádků je rád, že se na ministerstvu myslí na všechno. Zároveň ovšem někde četl, že přílišné mytí rukou je vlastně nezdravé, neboť se tím likviduje přirozená obranyschopnost lidské pokožky. Čili lékařům může akutně hrozit, že se budou muset svěřit do rukou lékařů. Není to začarovaný kruh? Tak si pustíme jednu pěknou kruhovou písničku.

17:31
Sábliková je zase nejrychlejší. Tentokrát na koleJak píše Idnes.cz, rychlobruslařka Martina Sábliková si dojela pro národní titul v časovce na silničním kole na republikovém šampionátu v Šumperku. Tím se nominovala na mistrovství světa v Kodani, kde se chce ucházet o účast na Olympiádě v Londýně v příštím roce.Autor těchto řádků Martinu obdivuje. Není sice žádný specialista na kolo, natožpak na brusle, nicméně dokáže rozpoznat, že je mezi těmito dvěma sporty dost rozdílů. Ale jak je vidět, pro Martinu to není žádný problém. Sportovkyni gratulujeme a posíláme jí jednu pěknou bezproblémovou písničku.

17:41
Dnešní DJ se s vámi loučí…..s někým nerad, s někým rád, to musí nerad přiznat. Všem lidem dobré vůle přeje vše dobré, snad se i to počasí umoudří, i my se umoudříme a všechno bude tak, jak má. Sbohem spolu s jednou pěknou sbohem písničkou.Mějte se pěknějhv


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].