0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ18. 8. 20108 minut

Čtvrtek 19. 8. 2010

  • Autor: Globe Media /  Reuters

08:00
Dobré ráno a Ach Joch II.Dobré čtvrteční ráno a hned trochu z ostra. Vaše dnešní DJka se chvíli bavila pátráním po dřívějších výrocích Romana Jocha, nového poradce Petra Nečase, a zaujal zejména ten, že ženám bez dětí by mělo být odňato volební právo… Ach Joch, to to začíná. Pro poradce máme svižný vzkaz a jdeme na to!

08:35
Hezká práce Hezoučkého a další letem světem– Bývalý ředitel jaderné elektrárny Temelín František Hezoučký byl načapán, jak jde k závodnímu lékaři v areálu elektrárny s částmi jaderného palivového článku v aktovce. Prý si je tam zapomněl, když je předtím ukazoval studentům na ČVUT. Případem se už začala zabývat policie a státní úřad pro jadernou bezpečnost, píše MF Dnes.– Zemřel zřejmě největší kapr na světě. Žil v Británii, konkrétně v kentském jezeře Conninbrook. Ve svých úctyhodných 45 letech vážil neméně úcytohodných 32 kilo. Agentura Reuters teď píše, že ryba přezdívaná Two Tone zemřela. A v neděli bude mít pohřeb!– Doživotně odsouzený Jiří Kajínek shlédl film o sobě. Do vězení mu ho přijel promítnout režisér Petr Jákl a podle něj "dojatý" Kajínek prohlásil, že to je "realističtější než skutečnost." – OSN se dostalo pod palbu kritiky kvůli neschopnosti sehnat peníze pro záplavami postižený Pákistán. Náklady na pomoc zemi zatopené až z jedné třetiny a s dvaceti miliony obyvatel postižených přírodní katastrofou se odhadují na 10 až 15 miliard dolarů, Spojené národy ale nebyly schopné sehnat dosud ani půlmiliardy na nejnutnější věci, zejména balenou vodu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:17
Nečas je u Merkelové, vyrazil za ní autemPetr Nečas se dnes poprvé v premiérské funkci setká se šéfkou nejdůležitější sousední země Česka, německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Proberou nejvíc ekonomiku a vzájemné vztahy. Vedle audience u kancléřky čeká Nečase setkání s novým německým prezidentem. To bude však hlavně zdvořilostní.Nečas vyrazil na dnešní ranní schůzku už včera, protože jel do Berlína autem. Chce tak ušetřit ze státní kasy několik set tisíc za vypravení vládního letadla. Nečas Cool. Příště by to mohlo být i takhle.

10:07
Američané věnují zprávám na internetu ani ne minutu denněPrůměrný každodenní uživatel internetu v Americe stráví čtením zpravodajských stránek necelou minutu. Vyplynulo to z výzkumu univerzity v Massachusetts, jehož závěry představil v Praze jeden z garantů projektu, odborník na elektronická média Bill Densmore. Z průzkumu dál vyplynulo, že zkvalitňování a rozšiřování zpravodajské on-line nabídky pro zákazníky vede k růstu jejich zájmu o všechno jiné na webu jen ne zprávy.Myslíte, že je to v Česku podobné se čteností zpravodajských stránek? Každopádně jde z toho trochu deprese. Člověk se musí ptát, jestli má pak vůbec smysl vylepšovat webové stránky deníků a týdeníků včetně tohoto…?Ach jo(ch) III!:)     

10:55
V neděli se vrátí třicítky a tropy vydrží několik dníNynější relativně chladné počasí se během nadcházejícího víkendu zlomí a vrátí se teplé srpnové dny. V sobotu má být slunečno a 25 až 29 stupňů, v neděli teploty vystoupají ještě o bod víc na 26 až 30 stupňů. Začátkem příštího týdne se do republiky na chvíli vrátí tropické teploty okolo 32–33 stupňů. Ochlazení by mělo přijít ve středu.

12:15
Z Irácké svobody bude Nový úsvitPrávě tak se má nově nazývat americká mise v Iráku. Zemi dnes nad ránem po sedmi a půl letech od útoku na Saddámův režim opustila poslední bojová jednotka americké armády. Formálně od prvního září se Irácká svoboda změní na Nový ústvit a necelých šedesát tisíc vojáků stále zůstávajících v zemi bude mít jiný úkol – asistovat irácké vládě a zbraně použít pouze a jen v sebeobraně. I oni ze země zanedlouho odejdou, nejpozději do konce příštího roku.Kdo ví, možná bude místním chybět i tanec amerických vojáků. Tak kluci, bye-bye!

13:05
Polední song pro Ladislava Jakla, taky pana prezidenta a vůbec všechny, kdo mají rádi bigbít Diskuse se skvěle rozjochala, tak k obědu a poslechu jedna skladba.

14:20
Ministr kultury vyhodil na minutu šéfa technického muzeaSvatostánek milovníků strojů na pražské Letné – budova pár kroků od redakce Respektu – osiřel. Ministr kultury Jiří Besser (ve vládě za TOP 09) dnes s okamžitou platností odvolal ředitele Národního technického muzea Horymíra Kubíčka. Důvodem je jeho špatné zacházení s veřejnými penězi. Kubíček údajně fakturoval muzeu honoráře, na které neměl nárok.Redakční kolega Jan H. Vitvar sledující kulturu Besserův krok zhodnotil takto: "No konečně!"

15:10
Krokodýl Harry má předpovědět australské volbySázkaři v Austrálii budou dnes bedlivě sledovat krokodýla Harryho z města Darwin. Pětimetrovému zvířeti budou nabídnuta dvě totožná kuřata s cedulkami nesoucími jména lídrů dvou hlavních stran a na které kuře/na kterého politika Harry mlsně zaútočí, ten se, paradoxně, stane vítězem sobotních parlamentních voleb v Austrálii. Harry má údajně podobné věštecké schopnpsti jako hamburská chobotnice Paul, která fascinovala svět v době fotbalového šampionátu. Podobně jako Paul i Harry předpověděl, že vítězem se stane mužstvo Španělska…Nemáte někdo v této zemi podobně nadaného domácího mazlíčka? Dnešní DJku by docela zajímalo, a) kdo bude příštím pražským primátorem, b) za jakou cenu se začnou v Česku prodávat iPady, nebo aspoň c) jestli se potvrdí předpověď na víkend. 

16:14
Odpolední komiks!Respekt prý přispívá k blbnutí – ve smyslu "ke snižování intelektuální suficience,"  jak napsal jeden čtenář – české veřejnosti, tak tady je pár fines ze zahraničí. Formou komiksu, zase co je moc-je moc. Tady, časopis Slate.

17:26
Singer: Další globální otřes nepřijdeGuvernér České národní banky Miroslav Singer dal před dvěma dny rozhovor serveru kurzy.cz, v němž ukázal, že schopnost nic neříct je v genech ČNB. Stejně jako – nikým nekrocené, naopak -- sebevědomí banky, že je dalším hráčem v zahraniční politice státu.Singer neřekl nic přelomového, ale jako další učební počin dneška to stojí za to. Zde.

17:57
V hrobu Němců u Dobronína bylo nalezeno jen šest tělArcheologický průzkum hrobu zavražděných českých Němců u Dobronína skončil. Vyzvednuty byly ostatky 6 osob, u kterých se bude provádět identifikace pomocí DNA, a výkop na louce se už bude zahrnovat. Podle svědectví mělo být na místě pochováno asi 15 německých obyvatel určených k odsunu, které měli v květnu 1945 ubít tamní Češi.

18:32
Zoufalci, spojte se, aneb Milli Vanilli a poslední songPo necelých pěti hodinách spánku, celodenní péči o DJ pult a s vidinou zkoušky izraelské sebeobrany Krav Maga, kam za chvíli míří Respekt s kamerou, si jeden připadá jak úplný Loser.Nicméně v téhle kategorii jsou mnohem větší přeborníci, téměř členové Ligy mistrů zoufalců:) Nejdříve to vypadalo všechno krásně, a pak se to nějak zvrtlo

22:00
"Panem Evropa“ u Nečase má být automobilový lobbista Ivan HodačEvropskou politiku na Úřadu vlády zřejmě povede Ivan Hodač, dosavadní šéf Evropské asociace automobilových výrobců (ACEA) se sídlem v Bruselu. Právě on nyní vychází jako favorit na budoucí funkci státního tajemníka pro EU, kterou chce pod sebou zřídit Petr Nečas. Respektu to potvrdilo několik zástupců vlády a i Ivan Hodač.„Jeho jméno v tomto kontextu padlo,“ řekl k tomu například šéf poradcovského týmu premiéra Martin Říman. Dodal, že není na něm „poskytovat jakékoli detaily,“ Hodače by však Nečasovi „doporučil.“ „Je to velmi schopný a solidní člověk, který by funkci koordinátora evropské politiky nade vší pochyby zvládl,“ sdělil Říman. S nápadem oslovit Hodače přišel nynější ministr obrany Alexandr Vondra. Coby ještě vicepremiérovi pro EU mu Hodač dělal externího poradce v době českého předsednictví a Vondra se netajil tím, že pro něj byl jedním ze stěžejních lidí v Bruselu. „Zná unii od A do Z jako málokdo v této zemi,“ okomentoval to Vondra. Ivan Hodač, který sedí v čele ACEA – členem je i Škoda Auto – od roku 2001, potvrdil, že dostal neformální nabídku od ODS. „Slyšel jsem moje jméno ve spojení s evropskou funkcí u premiéra od vícero lidí. Žádná formální nabídka mi ale zatím nebyla učiněna,“ sdělil Respektu Hodač, který je momentálně na dovolené v Austrálii. Odmítl prozradit, s kým vším hovořil a také to, zda už mluvil i s Petrem Nečasem. Dodal jen, že pokud by se na něj premiér oficiálně obrátil, nabídku by „velmi vážně zvažoval.“ Sám premiér nechtěl volbu čtyřiašedesátiletého profesionála v hájení zájmů automobilek potvrdit. „O žádném jméně teď hovořit nebudu. Na prvním místě je přesné vymezení role, která má zajistit fungující koorfinaci politiky k EU pod premiérem,“ odpověděl Nečas. Vymezení rolí budoucího pana Evropy už vyvolalo pnutí mezi ODS a TOP 09. Zřízení funkce státního tajemníka pro EU se nelíbí hlavním mužům druhého koaličního partnera. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nechce, aby mu nový euročlověk ukrajoval jeho pravomoce a ministr financí Miroslav Kalousek označil ustavení takové funkce dokonce za porušení koaliční smlouvy.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].