Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Čtvrtek 18. 11. 2010

  • Autor: Karel Cudlín
• Autor: Karel Cudlín

08:03
Hezké sychravé ránoSotva rozlepené oči trkla na serverech zpráva, že vědci v CERNu v urychlovači částic vytvořili na zlomky sekundy antihmotu, konkrétně 38 atomů antivodíků. Nevím, jaký průlom to reálně znamená (kosmologie mě zajímá jen jako fascinovaného laika), každopádně mne to inspiruje k dnešní první hudební volbě (nálada písně i obal desky korespondují s pocity, které mám, když vykouknu z okna svého bytu. Takže hezké sychravé ráno, milí čtenáři!

08:45
Madonna Jr. v PrazeCo že to byl včera za významný den? Výročí toho, jak se nějací studenti prošli z Albertova na Národní třídu? To taky. Ale hlavně: v Praze vystoupila capo di tutti capi dnešního showbizu. Když jsem si pustil klip z včerejšího vystoupení Lady Gaga, vzpomněl jsem si na Batmana a jeho učedníka Robina. Ten taky toužil dosáhnout mistrovství svého učitele, napodobal jeho triky a nosil podobný kostým. Podle zpráv z médií navštívili koncert Madonny Jr. Livie Klausová, Petr Kotvald a bývalý šéf České filharmonie Vladimír Darjanin. Byli spolu v jedné lóži? A jak se jim to líbilo? 

09:55
Ženy, opravdu se vám líbí?Agentury zveřejnily letošního vítěze prestižní ankety časopisu People o nejvíc sexy muže planety. Nejneodolatelnějším chlapákem se stal kanadský čtyřiatřicetiletý herec Ryan Reynolds. No, já nevím, Johnnyho Deppa bych z postele nevykopal, ale tenhle kanadský hezounek mi přijde poněkud sterilní a možná trochu ňoumovský. Na poctu reagoval ale sympaticky: „Moje rodina teď dostala právo dělat si ze mě srandu po zbytek života. Teď to bude samé: sexy muži, vynes odpadky!“ A protože pro Reynoldse nehorujeme nějakým zvláštním nadšením, pošleme ho s košem a pustíme si raději píseň jeho manželky, neodolatelné Scarlett.

11:07
První verdikt civilního soudu nad vězněm z Guantanáma vzbuzuje emocePřekvapivě skončil první proces s vězněm z Guantanáma, který se konal před civilním soudem. Porota uznala afghánského občana Ahmeda Khalfana Ghailaniho vinným pouze v jenom bodě z celkem 256 bodů obžaloby. Přesto mu hrozí nejméně dvacet let ve vězení až doživotí za to, že koupil plynové lahve určené na bomby a auto k jeho převozu. Bomby byly použity k útokům proti americkým ambasádám v Keni a Tanzánii v roce 1998. Jedni se radují, že zvítězilo právo (porotci nevzali jako důkaz informace záskané z mučení), pro druhé je to důkaz, že procesy s podezřelými z terorismu by se neměly odehrávat u civilních soudů.

12:10
Zima je tu aneb veselá píseň pro všechny, kdo zrovna obědvajíUž příští týden se v televizi začnou objevovat zkroušení silničáři, kteří budou vysvětlovat, jak je zaskočil příval sněhu. Aspoň podle prognóz Meteopressu přijde totiž na konci listopadu počasí s teplotami kolem nuly a napadne i v nížinách. Proto si můžeme zvesela zazpívat: „Zima, zima, zima, zima, na skle mráz chodí bos, bručounům mračounům mrznou uši, mrzne nos, chaloupkám do pár chvil na své čapky nasněží, severák ze všech sil zvonům fouká do věží.“

13:03
Holandsko chce trávu jen pro místníHolandská vláda chce turistům znepříjemnit návštěvy vyhlášených coffee shopů. Podle jejího návrhu by v nich v budoucnu měli možnost legálně nakupovat marihuanu už jen domácí. Je to jasné populistické gesto, které má uklidnit města u belgických hranic, jejichž radnice mají problémy s drogovou turistikou. Je to ale věc, která se bude dát jednoduše obejít, stejně jako nalévání alkoholu nezletilým v baru. Za pokouřením do coffee shopů se jen tak jezdit nepřestane a píseň RHCP o pogování jako Iggy Pop ještě dlouho nebude nostalgickpou vzpomínkou na liberálnější časy.

15:15
Harry Potter uniknul - ne Voldemortovi, ale na internetDalší kapitolu války proti pirátství napsalo v souvislosti s včerejší světovou premiérou filmu Harry Potter a relikvie smrti studio Warner Brothers. Postěžovalo si, že dva dny před ní unikl na web šestatřicetiminutový úryvek. Jeho lidé okamžitě začali pracovat na tom, aby kopie z internetu zmizely. Jednoho tak ale chytá trochu paranoia: ukázka z filmu může diváka leda navnadit a rozhodně ne odradit. Není možné, že ji producenti na internet dávají sami, aby kolem filmu strhli kolem premiéry ještě větší mediální humbuk?Snad chudáci, kteří si stáhli tu půlhodinku s brýlatým puberťákem, nedopadnou jako holčička z tohoto spotu

16:40
Tresty pro Vandase a spol.Městský soud v Brně dnes potrestal šest členů zrušené Dělnické strany podmínkami a pokutami za výroky na loňské prvomájové demonstraci v Brně. Podmínečné tresty soud uložil v rozmezí čtyři až osm měsíců, pokuty se pohybují od 20.000 do 30.000 korun. Na mítinku podle soudkyně podněcovali k rasové nesnášenlivosti, mluvili například o ničivé imigrantské vlně. Použití výrazů jako „národní odpor“, což je název extremistického hnutí, vysvětlovali buď jako náhodu, nebo jako sousloví vyslovené v jiném kontextu. „Národní odpor neznám,“ tvrdil šéf zrušené DS Tomáš Vandas.Nevím, jestli tresty jsou přiměřené nebo ne, ale přijde mi příznačné, jak se tito frajeři u soudu vykrucují jako malí kluci. Vandasovi a jeho soudruhům posíláme k verdiktu blahopřání v podobě pěkné písničky.

17:22
Knížák opět naštval umělceOtevřený boj mezi uměleckou obcí a odborníky na jedné straně a generálním ředitelem Národní galerie Milanem Knížákem pokračuje. Tentokrát si proti sobě poštval odbornou komisi, která mu doporučila jména umělců, kteří měli vytvořit expozici v národním pavilonu na 54. bienále výtvarného umění v Benátkách v roce 2011. Vítězného kandidáta Dominika Langa ale Milan Knížák nemá rád, a tak sáhl po druhém projektu v pořadí. Navrhla ho trojice Vasil Artamanov, Alexey Klyuykov - oba jsou společně nominováni na letošní Cenu Jindřicha Chalupeckého - a Pavel Sterec. Ani ti ale s ignorováním komise nesouhlasí a rozhodli se účast v Benátkách odmítnout. Život je boj, zpíval Milan Knížák s legendárním Aktuálem, v dobách, kdy se ho ještě dalo vážit.

18:28
Václav Klaus nepodepíše zákon o fotovoltaiceVáclav Klaus nepodepíše zákon, který od příštího roku omezí podporu pro solární elektrárny. Předlohu ale sněmovně nebude vracet k opětovnému projednání. Zákon tak bude platit a prezident s ním svým gestem pouze vyjadřuje nesouhlas. Novela zabrání velkým ztrátám, které díky solárnímu boomu hrozily státní kase. Podle Klause ale není systémovou nápravou, ale pouze výrazem snahy napravit jednu chybnou deformaci trhu deformací jinou.S představou, jak si pan prezident složité paragrafy podtrhává nesouhlasnou vlnovkou, a s tematickou písní na rtech se s vámi dnes loučím. A to nejen s milým čtenářem Igorem, ale i se všemi ostatními. (H)ezký večer!  

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].