Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Čtvrtek 17. 6. 2010

Ztohoven se dostalo do hledáčku policie / FOTO Ztohoven • Autor: Ztohoven
Ztohoven se dostalo do hledáčku policie / FOTO Ztohoven • Autor: Ztohoven

07:41
Dobré ráno!Venku je dnes opravdu krásně a dnešní Respekt DJ vám na úvod hodlá den zpestřit pěknou písničkou o pánovi, který se ráno cítil opravdu skvěle.

07:53
Na Taliban ve vzducholodiJak informuje týden.cz, americké ozbrojené síly nasadí v Afghánistánu v boji proti Talibanu vzducholodě. Půjde o největší vzdušné lodě bez lidské posádky na světě, koncern Northrop Grumman dostal zakázku za nejméně 517 milionů dolarů na dodávku tří pozorovacích strojů, nasazeny mají být do 18 měsíců.Autor těchto řádků měl pro vzducholodě vždycky velkou slabost, zvlášť pro tuto.

08:07
Přímý přenos se 17 hodinovým skluzemDomácí fanoušci severokorejského fotbalového týmu měli šanci si vychutnat úterní zápas s Brazílií se sedmnáctihodinovým zpožděním. Premiérový zápas KLDR na světových šampionátech, který skončil nečekaně těsnou prohrou 1:2, se totiž hrál v noci korejského času, a protože tamní státní televize vysílá jen večer, pustila divákům záznam až další den. Více zde. Vzhledem k poměrům v KLDR jde jistě o banalitu, v zemi se pochopitelně dějí nesrovnatelně šílenější věci. Ale stejně, sledovat s napětím něco, co se stalo už včera? Zkusme si tedy s napětím vychutnat třeba tento okamžik, schválně jak dopadne.

08:23
Topka by ráda ministerstvo kulturyAutor těchto řádků se včera zúčastnil zajímavé debaty v pořadu Aréna ČRo6. Petr Gazdík z TOP 09 během ní potvrdil, že by jeho strana ráda získala v nové vládě ministerstvo kultury, konkrétní jméno sice neprozradil, ale je velmi pravděpodobné, že by křeslo strana ráda svěřila Martě Smolíkové. Což není vůbec špatný nápad, Smolíková se ve zdejší kultuře orientuje jak málokdo. Autora těchto řádků tohle téma přivedlo ke vzpomínce na jednoho ministra, který v tomto ohledu vykazoval naprosto opačné schopnosti. Holt to byl špatný vyjednávač.

08:50
Soud kvůli strašlivému králíkoviZe záplavy pozoruhodných zpráv českých zpravodajských portálů vybíráme jednu vskutku výjimečnou. Německá učitelka Marion V. zažalovala svou šestnáctiletou žačku Kim za to, že na tabuli o přestávce nakreslila králíka, ačkoli věděla, že má z těchto zvířat učitelka chorobný strach. "Žalující strana vyučuje obžalovanou žačku na střední škole ve Vechtě. Uvádí, že žačka nakreslila králíka na tabuli a spolužákům řekla, že vyučující se obává králíků a "vyjede" když nějakého uvidí," uvedl ve vyjádření soud. "Učitelka požaduje, aby obžalovaná v budoucnosti králíky na tabuli nekreslila a také netvrdila, že se obává králíků". Celé znění alarmující zprávy najdete zde.Autor těchto řádků učitelce posílá pro uklidnění jednoho králíka, kterého by se leknout neměla.

11:10
Kampaň ČSSD stála půl miliardy. A co z ní zbylo, že…Respekt DJ se po odmlce znovu hlásí, v přestávce se stalo mnoho zajímavého, takže směle do toho.Za svou předvolební kampaň utratila ČSSD podle ceníkových hodnot v médiích zhruba 450 milionů korun, což je nejvíce ze všech politických stran. Informaci přinesl Český rozhlas. Výdaje na předvolební kampaň ostatních politických stran zdaleka nedosahují takové hodnoty, jako kampaň sociálních demokratů. Například kampaň ODS stála kolem 300 milionů, Věcí veřejných 87 milionů, TOP 09 šedesát šest milionů a komunistů 8,5 milionu korun. Ukázal to monitoring, který dělala společnost Admosphere ve spolupráci s Mediaresearch. Více například zde.No, oranžová partaj se teď bude muset pořádně uskrovnit, když ty volby dopadly - jak říkají s oblibou politici - jak dopadly. Ale co, pro inspiraci ČSSD posíláme jednu pěknou písničku ukazující odvrácenou stránku mamonu.

11:18
Zachránili jsme Eiffelovku, hurá!Server aktuálně.cz přináší výsledky unikátní studie životního cyklu, který si nechala vypracovat nezisková společnost Asekol, organizující v zemi sběr a recyklaci starých elektrospotřebičů. Podle ní recyklace vysloužilých televizorů v Česku zatím ušetřily suroviny, které jsou těžší než Eiffelova věž. S tříděním televizí a opětovným využitým cenných surovin se v Česku začalo před pěti lety. Za tu dobu se recyklovalo celkem 1 302 222 televizí, což v přepočtu znamená úsporu 12 621 tun kovů a dalších surovin. Více zde. Tak to je milá zpráva. Všem uvědomělým Čechům, Moravanům a Slezanům posíláme za odměnu pěknou písničku motivující k podobně bohulibým výkonům.

11:24
Modří Jihomoraváci už vědí, nechtějí oranžovéRadní ODS z Jihomoravského kraje ráno odstoupili z funkcí, píše ČTK. Rada bude dál zasedat jako jednobarevná se sedmi sociálními demokraty. ODS dnešním krokem dovršila rozpad koalice ČSSD s ODS. Občanští demokraté koaliční smlouvu nedávno vypověděli. Důvody, proč ODS předloni uzavřenou koalici opustila, vysvětloval předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka straníkům na středečním regionálním sněmu. ČSSD se podle něj stala nečitelnou stranou, což Kadrnka ilustroval na odkládaném rozhodnutí ohledně proplácení regulačních poplatků, nerozhodnosti Michala Haška, zda chce být poslancem či hejtmanem, i údajně bezdůvodném odvolávání ředitelů příspěvkových organizací. Tak to je konec jednoho přátelství z rozumu, který se musel časem nutně ukázat jako nerozum. Smutným hrdinům tohoto příběhu posíláme jednu pěknou písničku o tom, že nic není tak definitivní, jak to zprvu vypadá.

11:33
Karel Piták se vrací! Do JablonceBěhem pár hodin má podle čerstvých informací četky podepsat Karel Piták odcházející ze Salcburku dvouletou smlouvu s Jabloncem.Čím je tato zpráva zajímavá? Tak se může ptát pouze člověk, který nikdy neviděl Karla Pitáka v akci. Někdejší slávistický záložník se proslavil jako jeden z nejlegračnějších fotbalistů, jaký u nás - a nejspíš i v Rakousku, kam odešel - běhal po trávníku. Autor těchto řádek přesto Karlovi přeje hodně štěstí a šikovnější nohy, k čemuž mu posílá jednu pěknou písničku.

12:05
Už se ví, jak skoncovat s Agentem OrangePětatřicet let po konci války ve Vietnamu se zástupci USA a Vietnamu domluvili na likvidaci nejproblematičtějšího dědictví konfliktu - následků používání chemikálií Agent Orange. Odstranění chemikálií z přírody a léčba postižených osob vyjde na 300 milionů dolarů (asi 6,3 miliardy korun). USA v této asijské zemi neúspěšně bojovaly v letech 1960 až 1973. Společná komise amerických a vietnamských politiků, vědců a občanských zástupců dnes zveřejnila plán, podle kterého by měly USA a další dárci poskytovat po dobu deseti let každoročně 30 milionů dolarů (asi 626 milionů korun). Americká vláda by se měla na financování podílet asi z poloviny, zbylou část by měly věnovat různé nadace a další dárci. Celá zpráva ČTK zde.K tomuto tématu se žádná pěkná písnička nehodí, nicméně měli bychom tu jednu pěknou scénku s "vůní vítězství".

12:13
Bude zima, bude pršet, čili nebude hezkyV pátek přijdou silné bouřky a vydatný déšť. Víkend bude studený. Meteorologové varují před bouřkami na Moravě a vydatným deštěm na výchově Čech, mohou se zvednout hladiny řek. Silné bouřky se mají vyskytovat v pátek mezi 12:00 a 23:00, vydatný déšť až do soboty 06:00. O víkendu vyvrcholí ochlazení, v neděli nebude víc než 15 stupňů Celsia. To nezní vůbec dobře. Jenže: tenhle týden mělo být taky ošklivě, a nakonec, no co? Takže buďme optimisté, pěkná meteorologická písnička nám v tom jistě pomůže.

12:44
Tip pro Pražany, jděte se podívat na RarachaDneska večer v osm se vedle bubenečské čističky otvírá industriální prostor Rarach. Pronajal si ho tu Miroslav Bambušek se sdružením Mezery: jenom do října, protože pak se hala zbourá. Dneska tu divadelníci předvedou zábavnou férii Jak lvové bijem o mříže, promítnou němý film Lucifer, na závěr vystoupí multimediální vystěhovalec Martin Klapper. O týden později se pak na stejném místě uskuteční premiéra inscenace Jiřího Pokorného Do Židů.Takže hlavní město má další kulturní atrakci, snad tuhle potká přízeň diváků, které neodradí ani ne zrovna snadná dopravní dostupnost - nejsnadnější je to nejspíš vlakem na bubenečské nádraží, kde se dá v nádražce osvěžit po desetiminutové cestě z masaryčky pivem. A když už jsme u dopravní tematiky, osvěžme se zatím jednou pěknou písničkou.

13:18
Kdo tu vydělává nejvíc, už se ví. A kdo nejmíň?Sdružení Czech Top 100 zveřejnilo výsledky 16. ročníku žebříčku sta nejvýznamnějších firem České republiky, celý je k vidění třeba tady. Největší zisk měly loni firmy v tomto pořadí: ČEZ, RWE Transgas, Telefónica O2, T-Mobile a AGROFERT.Aby se autor těchto řádků přiznal, ani jedna ze jmenovaných firem mu není sympatická. Ale co, když vyhrály, tak si zaslouží jednu pěknou tematickou písničku, a jejich představitelé jsou touto cestou žádáni, aby vyřídili srdečné pozdravy Brooke Shieldsové.

13:50
Klaus nepřijede na kongres ODS. Ani tam nepřijde, byť je to ve Vysočanech, což je z Hradu kousek.Jak právě informovaly parlamentnilisty.cz, zakladatel ODS Václav Klaus se nezúčastní víkendového kongresu této strany. Zpráva musí být pravdivá, protože ji přinesl samotný tajemník Jakl.Klaus si nejspíš přečetl naši informaci o tom, že o víkendu bude ošklivo, a proto raději zůstane sedět doma. Autor těchto řádek má pro toto rozhodnutí pochopení a panu prezidentovi posílá pěknou písničku od člověka jemu z nejmilejších.

14:29
Evropská unie se nebude kamarádit s Íránem, Rusové - jak jinak - nesouhlasíLídři Evropské unie se na summitu v Bruselu shodli na přísnějších sankcích vůči Íránu kvůli jeho jadernému programu. Jde třeba o zákaz vývozu technologií používaných při těžbě ropy a plynu a o omezení finančních toků do íránských bank. Rusko dnes Evropskou unii a USA za jednostranné zpřísnění sankcí tvrdě kritizovalo. Celá zpráva zde.Je to tvrdé nařízení, ale Iránci jsou známí svým smyslem pro humor, takže celou událost jistě vezmou s nadhledem.

14:36
Bohemka skončila, nebude hrát ani druhou liguPochopitelně ne ta pravá z Dolíčku, respektive dnes už z Edenu, ale ta Kaprova. Nezaplatila totiž pokutu a je bez licence.Autor těchto řádků se zmůže pouze na kiš, kiš, kiš a poslání pěkné písničky.Ano, tohle je realita, tohle není žádná fantazie, Kaprovi nezbývá než otevřít oči, podívat se nahoru na oblohu a uvidět, že je jen chudý kluk… 

15:17
Knut trpí závažnými poruchami chování, ale prý se nechce sebepoškoditPolární medvěd Knut z berlínské zoo trpí závažnými poruchami chování. Tvrdí to organizace na ochranu zvířat PETA, podle jejíž studie má psychické problémy i jeho družka Gianna. Tříletý sameček trpí především panickými záchvaty, řekl expert PETA Frank Albrecht, který se specializuje na polární medvědy. Knut při svém pobíhání nesleduje žádný cíl, ale bloudí sem a tam jako šílenec, uvedl Albrecht. Nepotvrdil však některé informace tisku, že medvěd má tendence k sebepoškozování. Celá zpráva ČTK zde.Autor těchto řádků Knuta lituje, co má taky v zajetí dělat jiného, než bezcílně bloudit sem a tam. A na jeho počest vysílá do éteru pěknou medvědí písničku. 

15:41
Rostou!Jak informují lidovky.cz, dostatek vláhy a vyšší teploty vzduchu panující v současnosti v České republice přejí nadále růstu hub. Hojněji se objevují letní druhy hřibů, žampiony a jedlé holubinky. První nálezy jedovaté muchomůrky tygrované hlásí houbaři na Moravě."Předpověď počasí se oproti minulému týdnu příliš nezměnila a pro houbaře je stále optimistická," uvedl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Situace je podle něj mnohem lepší než v loňském roce, kdy se růst hub kvůli suchu na konci června zastavil. Celá zpráva zde. Autor těchto řádků má houby rád, ale těžce je nachází, navíc se v nich příliš neorientuje. Přiznává, že obyčejné zevlování ve vlahém lesním porostu mu je vlastně milejší, protože od něj nic neočekává. Nicméně houbařům přeje šťastný lov, dlouhý život a k tomu jim posílá jednu pěknou písničku.

16:18
Nizozemci poslali pět pirátů na pět let za mřížeSoud v Rotterdamu odsoudil pět somálských pirátů k pěti letům vězení za loňský útok na nákladní loď plující pod vlajkou Nizozemských Antil. Jedná se o první případ, kdy byli somálští námořní lupiči odsouzeni evropským soudem. Zpráva ČTK zde.Dobře jim tak, ale stejně: na pirátství je pořád něco romantického, autor těchto řádků úplně vidí, jak před soudem sedí chlapíci s dřevěnýma nohama, papoušky na ramenou a sborově zpívají johoho! Somálským pirátům proto velkoryse posílá jednu pěknou písničku.

17:02
Policie začala prošetřovat skupinu Ztohoven za zneužití občanekPodle zjištění Lidových novin začala pražská policie prošetřovat aktuální výstavu skupiny Ztohoven. Umělci si v rámci projektu Občan K. vzájemně vyměnili identity. Upravili své fotky a nechali si udělat občanky a cestovní pasy na jména někoho jiného z kolegů. Umělci tak porušili hned několik zákonů. "Minimálně uvedli nesprávné údaje, úmyslně zneužili cestovní pas a občanský průkaz," odpověděla na dotaz LN mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Pražská policie už začala projekt Občan K. řešit. "Všimli jsme si zmínek v médiích, a tak musíme začít případ prošetřovat," řekla policejní mluvčí Jana Rösslerová. Celá zpráva Lidovek zde. Text o projektu Občan K. z pera autora těchto řádků si můžete přečíst v pondělním Respektu. Zatím si ale připomeňme, kdo před skupinou Ztohoven celoplanetárně zpopularizoval onen "morphing", tedy metodu prolínání obličejových rysů. Je to taková pěkná písnička.

17:16
Estonci zavedou od ledna euro. My ne.O další a na dlouhou dobu nejspíš poslední stát se od ledna příštího roku rozroste eurozóna. Přijetí Estonska jako sedmnácté země, která eurem nahradí svou vlastní měnu, dnes schválili na svém summitu šéfové členské sedmadvacítky. I přes krizi, která pobaltské země tvrdě drtí, je Estonsko podle ČTK nejméně zadluženým státem Unie. Celá zpráva zde.Autor těchto řádků mluvil se spoustou rozumných lidí, kteří se mu snažili vysvětlit, jak je pro nás dobře, že euro nemáme. Ale nepodařilo se jim to. Čili Estoncům letí upřímná gratulace a jedna pěkná euro písnička.

17:37
Začíná nás tlačit čas, pojďme se ještě podívat za KrťouAle kde ten Krťa může být?

17:49
Dnešní DJ se s vámi loučíByl to krásný dlouhý den, zakončíme ho pěknou písničkou.Autor těchto řádek vám přeje hezký večer!jhv

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].