Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Čtvrtek 14. 4. 2011

No tak dobře, kvůli té troše špásování za dva roky odejdu (Berlusconi) • Autor: Globe Media /  Reuters
No tak dobře, kvůli té troše špásování za dva roky odejdu (Berlusconi) • Autor: Globe Media / Reuters

07:55
Dobré ránoZačíná čtrnáctý dubnový den a z roku 2011 už uplynulo více než sto dní. Pohled z okna i předpověď počasí naznačují, že to nebude den právě slunečný. Pršet by mělo všude v Česku a teploty nepřekročí deset stupňů.Pokud i tak vyrážíte na kole, vězte, že právě dnes byla před 111 lety v Paříži založena Světová cyklistická organizace. A právě 14.dubna narazil v roce 1912 při plavbě přes Atlantik na ledovou kru parník Titanic.

08:10
Další kolo hledání řešení vládní krizeDnes v 11 hodin se sejdou koaliční politici u prezidenta, aby se společně pokusili najít řešení vládní krize. Včerejší pětihodinové kolo jednání v Kramářově vile podle jeho účastníků k ničemu konkrétnímu nevedlo, ale naznačovali, že jsou blízko dohodě. Václav Klaus si politiky pozval na kobereček, protože už mu prý s celou situací „došla trpělivost“.

09:30
Lékaři: poděkují a definitivně odejdou?Množí se zprávy, podle nichž nemocnice nemají peníze na to, aby mohly zvýšit lékařům platy tak, jak si to vyjednaly s vládou. Tisíce lékařů podaly demonstrativní výpověď v rámci akce Děkujeme, odcházíme. HN dnes informují, že extra peníze lékařům nevyplatili ve zlínské, vsetínské či uherskohradišťské nemocnici. Ředitelé nemocnic argumentují tím, že proces zdržují pojišťovny.

10:24
Klaus a Napolitano na nádražíZatímco včera večer český prezident Václav Klaus a jeho italský protějšek Giorgio Napolitano unisono zkritizovali Schengenský prostor, dnes spolu budou otvírat něco, co se cestování také týká - fungl novou část Hlavního nádraží, do které investovala italská společnost. Ta zrekonstruované prostory bude pronajímat obchodům a restauracím. Vedení společnosti, které dnes ráno mluvilo s Rádiem Česko, doufá, že české podniky i konzumenty finanční krize nazasáhla tolik jako ty italské a že investované peníze se jim brzy začnou vracet.

10:30
Berlusconi oznámil, že za dva roky odejde z politiky Italský premiér Silvio Berlusconi dnes oznámil, že se nebude znovu ucházet o přízeň voličů, až mu za dva roky vyprší současný mandát. Odpůrci „teflonového“ politika, kterého z úřadu neodsunula ani zdánlivě nekonečná řada skandálů a soudních procesů, by ovšem neměli předčasně slavit. Jednak proto, že „superman Silvio“ mívá ve zvyku brát svá rozhodnutí zpět, a jednak proto, že má v plánu ještě „zreformovat“ italský soudní systém a přepsat Ústavu.

11:34
Trent R. a Social network pro polední pauzuJedna z nejlepších věcí na Fincherově Sociální síti je hudba a akademici se letos pochlapili, když za ni dali Trentu Reznorovi Oscara.Celý soundtrack visí na YouTube a skutečně stojí za to. Zvláště, pokud se chcete po obědě vydat (alespoň mentálně) někam za hranice kanceláře: snová On We March nebo svižná In Motion.

12:14
Vyhrajte SpalovačeChcete mít doma ve své videotéce dnes již kultovní snímek Spalovač mrtvol? Hrajte s námi o 10 dévédéček - více o soutěži zde.Pusťme si ukázku z filmu, při kterém nepřestává mrazit.

12:22
Naše životy na Facebooku jsou věčnéUž jste zkoušeli smazat svůj profil na Facebooku? Prý to není žádná hračka. To alespoň tvrdí Ir Sean McTiernan, který narazil na spoustu překážek. Proti tomuto nešvaru do boje táhne Evropská unie, jež se nelíbí nedostatek ochrany soukromých dat na internetu. Podrobnosti o trampotech s FB pana McTiernana a postoji k FB Unie si můžete přečíst na serveru Presseurop v aj zde a v čj zde. Když na to přijde, taky si ji můžete přečíst v holandštině, rumunštině, portugalštině a jiných mutacích.

13:16
Nové rodičovské - Drábek se snažíMinistr práce Jaromír Drábek dnes řekl novinářům, že by rád prosadil svůj návrh, který se snažil prosadit už loni a neprosadil, a to aby si rodičové vybírali rodičovskou dovolenou, včetně její výše, dle své libovůle. Vyčerpat by mohli celkem 220.000 korun. Vyčerpat by mohli maximálně 220 tisíc Kč. Jeho návrh by prý měl pomoci zapojit rodiče s malými dětmi zpět do prácovního procesu.Toto je něco, nač čeká mnoho rodičů. zapojit se zpátky do práce, když máte doma malé děti, je dnes velmi obtížné, pro leckteré až nemožné.

13:41
Lidová tvořivostLidová tvořivost v těchto dnech opravdu nezná mezí. Klausův kousek s perem, pardon propiskou, námětem na bondovský či čtyřlístkovský komiks.

14:00
Kdo má pravdu? Bieber nebo Bibi? Justin Bieber se dostává do středu politiky a moc se mu to nelíbí. V tuto chvíli se nachází v Izraeli, kde má po třídenním pobytu v zemi vystoupit a kde ho prohání dotěrní paparazziové, z kterých je značně frustrován, a k tomu navíc si proti sobě poštval premiérra Benjamina „Bibi“ Netanjahua. Ten prý vyjádřil zájem se s mladým kanadským pop-zpěvákem setkat a chtěl při tom mít přítomné děti z oblasti postižené palestinským konfliktem. To Justin Bieber rezolutně odmítl a tak ze schůzky, která se měla konat včera večer, sešlo. Kancelář Benjamina Netanjahua se brání tím, že žádost jako první vzešla od Biebera, ne od premiéra.Hm, kdo má asi tak pravdu? Zkušený politik, který minulý týden navštívil Česko a pozdravil jej šalom, nebo mladičký zpěvák, který zpívá, že nikdy neříká nikdy?

14:15
Koaliční politici u Klause: chceme spolu dál vládnoutSchůzka šéfů koaličních stran u prezidenta Klause neskončila žádným konkrétním výsledkem či dohodou. Nebo se o tom alespoň zatím neví. Politici se z Hradu přesunuli k dalšímu jednání do Kramářovy vily a dotazy nechali bez odpovědi. Prezident nicméně řekl České televizi, že jej Petr Nečas, Radek John a Karel Schwarzenberg ujistili, že chtějí pokračovat ve stávajím formátu koalice. Otázce, co bude s rezignací Víta Bárty a návrhem na odvolání dalších dvou véčkařských ministrů Josefa Dobeše a šéfa VV Johna, které mu leží od pondělka na stole, se Klaus vyhnul - nejprve se prý na personálích musejí dohodnout vládní partaje.

15:30
Královská nevěsta jako vzpruha pro ekonomikuSvatba britského prince Wiliama a Kate Middleton bude za dva týdny ostře sledovanou událostí. BBC připomíná jednu vcelku překvapivou souvislost - budoucí princezna (a v dlouhodobé perspektivě i královna) totiž může znamenat zásadní vzpruhu pro britský módní průmysl. Očekává se, že se bude oblékat především u domácích designérů, což by pro ně mohlo znamenat vyšší prodeje. Podobný vliv měla na americké módní domy Michelle Obama - ekonomové spočítali, že hodnota oblíbených značek první dámy za dobu prezidentování jejího manžela vzrostla o téměř tři miliardy dolarů.

17:10
Miró v LondýněV britské metropoli dnes začala rozsáhlá výstava katalánského malíře Joana Miróa. Galerie Tate Modern shromáždila 150 pláten a plastik, unikátní je však zejména kolekce pěti triptychů, které budou vystaveny poprvé společně. Video a další informace o výstavě na webu Tate Modern zde.Londýn nebo třeba Vídeň jsou sice prakticky za rohem, ale těžko se bránit lehkému pocitu závisti a lítosti, že něco podobného nenajdeme doma…

18:10
Dobrý večer a Lauryn Hill Dnešní DJka se loučí, přeje pěkný večer a k jeho zpříjemnění posílá úžasnou Lauryn Hill, v posledních letech bohužel setrvávající v hudebním důchodu: Everything Is Everything.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].