0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ10. 8. 20116 minut

Čtvrtek 11. 8. 2011

I want to ride my bicycle I want to ride it where I like, zpívají Queen v nejlepší písni o cyklistice • Autor: Milan Jaroš

08:20
Dobré ráno, Česko!Měl jsem sen, že kdosi volá ze spaní po dudlíku, ale nezdálo se mi to, někdo opravdu volal po dudlíku a hned několikrát. Tím je ranní orientace v 11. srpnu 2011 poněkud ztížená.Ministr Kalousek se podle českých serverů opřel do státního úředníka Bátory a údajně o něm řekl, že je „starý fašoun“. TOP 09 požaduje Bátorův odchod a Bátorův konec na ministerstvu má chtít i premiér.První zpráva by se mohla líbit přinejmenším těm, kdo žehrají na všudypřítomnou politickou korektnost, ba přímo orwellovský „doublethink“ ve veřejném životě. Jenomže právě odtud přijde následný pokus o „nanebevzetí svatého Bátory“, mučedníka za pravdu, trpícího za své názory. Tedy pokud se Bátoru podaří z vysoké funkce na ministerstvu školství odvolat. Hloupé je minimálně to, že kvůli Bátorově šéfovi Dobešovi, který svého podřízeného popsal jako „dobrého katolíka“, tohle slovní spojení bude muset dlouho odpočívat na trestné lavičce prolhaných frází a pro skutečně dobré katolíky aby jeden hledal úplně jiný výraz.Další ranní zprávou je, že arcibiskup Duka napsal pražskému primátorovi dopis, zda si nechce rozmyslet svou oficiální podporu pražskému festivalu tolerance a hlavně sobotnímu pochodu Prague Pride. Podle Duky nejde o otázku práva menšiny na toleranci, ale o „propagaci uvolněného životního stylu, který není zodpovědný, důstojný a krásný“. Dnes mají svátek Zuzany, nesoucí jméno světice ze třetího století. Dcera vznešeného Římana se podle pověsti zachovala jako emancipované a rozhodné děvče. Když jí, coby zbožné panně, císař Dioklecián nutil svého syna za ženicha, odmítla s tím, že za muže pohana a modloslužebníka nechce. Podle čistě pozemských měřítek skončila tragicky. Tady je dárek Zuzanám.A tady jeden song pro ten sobotní pochod – zajímavý příběh o chlapci jménem Zuzanka. Sedám na bicykl a mířím do práce.

09:40
Richter couvající před kolemPřesun na bicyklu do zaměstnání proběhl bez komplikací, dokonce měl svůj sentimentální moment. To když vjelo černé Audi do cyklistického pruhu a pak, jakoby omluvně cuklo zpět a stezku vyklidilo. Za volantem muž v krémovém svetru - to je přece přední tvář pražské ODS Milan Richter! Téměř mě to dojalo: Kdo viděl film Auto*Mat, možná si vzpomene na scénu z pražské radnice, kde se jiný člen ODS brání myšlence na jediný den vyloučit auta z nábřeží, protože by to bylo „sociální inženýrství“.Takže jsme konečně dospěli ke smíru, pan Richter symbolicky a gentlemansky couvá. Projel jsem kolem a děkovně mávl. Nebyl to Milan Richter.Přidávám " target="_blank">nejlepší píseň o cyklistice vůbec.
Reklama

10:05
Princova slitina zbožnosti a lascivityDeník SME píše o festivalu Sziget a tříhodiném vystoupení amerického zpěváka a hudebního všeuměla Prince. „Teď vás vezmu do roku 1986. Všichni stárnete, jen já ne,“ cituje list Prince. Tuhle písničku vydal v roce 1986 - lepší slitina zbožnosti a podivínské lascivity se snad nepovedla ani Marvinu Gayovi.

11:00
Brdy na Vondrově a Chalupově stole V zasedací místnosti posádkového domu armád 13. dělostřelecké brigády se zrovna jedná o budoucnosti neuvěřitelně luukrativního místa, navíc na dostřel od Prahy. Vojenský újezd Brdy, nebo výcvikový prostor Jince, má rozlohu 260 kilometrů čtverečních, z devadesáti procent lesnatých. V pravé poledne mají ministři Vondra a Chalupa oznámit, jestli ten zakonzervovaný kus krajiny padne na dřevo, případně na stavební parcely. Nebo jestli ta krása zůstane erárním majetkem, pro všechny, kdo si ji chtějí užít.Dejme si teď jednu o  " target="_blank">přírodě

11:14
Jak vidí britské nepokoje FrancouziFrancouzi se vyjadřují k loupení a vandalizmu v Londýně. Hnacím motorem nynějších nepokojů v britských městech je podle nich kombinace hněvu a revolty proti státním institucím. To si myslí francouzské levicové noviny Libération.„Co pobízí britské výtržníky? Tak jako vždy je to směs vzteku, hněvu a nudy, provokací a oportunismu, způsob vystrčení prostředního prstu na všechny úřady počínaje policií“. Na obrázcích z Londýna a dalších britských měst je většinou mládež oblečená v „mikinách s kapucou“, jak se u nás říká, v angličtině „hoodies“.Tohle je největší pocta téhle teenage uniformě.

12:10
Indiáni milují svazky StBZpěvák Petr Spálený nevystoupí na mezinárodním Open Air Music Festivalu Trutnov, kde se měl se skupinou Apollo Band představit 19. srpna v hlavním večerním programu. Podle jeho manažera Pavla Krejči jsou důvodem odřeknutí účasti na nejstarší domácí rockové přehlídce pod širým nebem zdravotní důvody. Pořadatelé se však domnívají, že skutečným důvodem je zpěvákova neochota zodpovědět některé otázky pro Festivalový samizdat na jeho údajný podpis pod takzvanou Antichartou.Tak to bychom měli festivalový příspěvek k boji za svobodu etc etc. Na loňském ročníku hráli Velšané Manic Street Preachers. Nějaký udatný antikomunista jim k tomu pod pódiem mával praporkem, kde měl špatnou angličtinou napsáno: Komunismus není myšlenka, ale zločin. Protože manici, ti zrádci, hráli Kubáncům a potkali se s Fidelem. Nikdy bych nevěřil, že se za ten cizí praporek pod pódiem budu tak stydět.A tady ještě jeden hudební přídavek

12:55
Cameron promlouvá v parlamentuBritský premiér David Cameron právě mluví ke členům parlamentu. „Jeden důstojník ze Scotland Yardu mi řekl, že raději zůstane poslední na ulicích se svými muži, než aby volal na pomoc armádu.“ Ten člověk má správný postoj, říká Cameron. Hlavní problém podle něj je, že kluci a kolky v kapucách nemají žádný respekt před autoritami, jmenovitě policií. K tomu jedna stylová píseň.

13:41
Brdy uchráněny od drancováníNa ČT24 běží výsledek porady o budoucnosti vojenského prostoru v Brdech. Vondra informuje o jednání se starosty přiléhajících obcí (pamatujete na toho starostu z Trokavce, co se postavil Topolánkovi, když se měl v Brdech stavět americký radar?).„Rozhodli jsme se opustit vojenský újezd Brdy,“ říká ministr obrany Vondra. Potrvá to tři roky, taky proto, že hranice újezdu je stanovena zákonem. „Je tam kvalitně udržovaná, neporušená příroda. Nechceme dopustit její drancování“. Nejvhodnější by bylo vyhlášení CHKO Brdy, říká k tomu Chalupa. „Starostové jsou té myšlence nakloněni.“To vypadá až příliš ideálně. K tématu zdánlivě nesouvisející píseň Z tohohle světa se nedostanu živej od Hanka Williamse, nejprve v jeho podání a potom v podání jeho vnuka. Právě 11. srpna 1952 totiž dědu Hanka vyrazili z countryové svatyně Grand Ole Opry. Jeho návrat byl podmíněn střízlivostí. Nikdy se nevrátil.

16:40
Primátor Svoboda: A neodvolám! Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) neodvolá svoji záštitu, kterou dal sobotnímu průvodu homosexuálů Prague Pride. Zopakoval to dnes.To je samozřejmě dobrá zpráva, že pan primátor není jako korouhvička. Hloupé je, že zůstává podivná pachuť, a to pochodující ještě neudělali ani krok. Nejprve se na pochod gayů a leseb navěsili mladí lidovci s Pochodem pro rodinu, což je asi stejně účinné jako třeba Petice za pravdomluvnost. Nic proti lidovcům, jen z té kdysi sympatické strany vychází místo vizí a politických témat horký vzduch. Část lidovecké mládeže patrně flirtuje se zaťatou pěstí morousů z D.O.S.T. Do toho lze počítat s dalšími „protiakcemi“ frustrátů všemožného ražení. K té zkažené legraci poněkud praštěného pochodu Prahou si pusťme pár pěkných věcí z hudební gay scény. Zde jeden newyorský diskotaneček.

17:31
Pokračování gay diskotékyPokračujeme v gay diskotéce. Tady jedna píseň od Rufuse Wainwrighta, elegána z dobré rodiny se slavnou hudební tradicí, následují dvaklipy Patricka Wolfa, Mary Gauthier, kterou si k nám kdysi přivezli Walkabouts ze Seattlu a navrch ještě fenomenální Kanaďanka k. d. lang.

18:29
Loučení s Mojžíšem a prorokyVystopujeme vás, najdeme, obviníme, přivedeme k soudu a potrestáme. Zpráva Davida Camerona pro rabující Angličany, jak ji dokola vysílá BBC. Loučím se pro dnešek se světem médií, církevních restitucí, prezidentských letušek a dalších tradičních hodnot.Události 11. srpna pádí dál, před chvílí uvedl server iDnes.cz, že bronzová pamětní deska „otce budovatele“ Aleše Hušáka v libeňské 02 Areně má hodnotu 850 tisíc a její přemístění přišlo na sto padesát.Protože se s Vámi nechci rozloučit touhle milionovou legrací (ve smlouvě je údajně, že má v Areně viset 99 let), dnešní DJ modifikuje Cameronovo heslo: Pozdravuju vás, těšilo mě, přeju hezký zbytek 11. srpna 2011 - dne, který je tu jednou za život. Sedám na bicykl a loučím se s Vámi společně s  " target="_blank">Mojžíšem a dalšími proroky. Hezký večer!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].