0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ1. 7. 20109 minut

Čtvrtek 1. 7. 2010

Špionáž může být pro někoho atraktivním podnikáním / Foto Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters

08:00
Přísliby letního ránaJásavé červencové ráno, cesta do práce. Kolik jen příslibů se skrývá vůkol! Je tisíc cest, jak může nová vláda zlepšit život občana. Hle, prastará řeka Labe. Tu a tam ji způsobně přetínají jezy, mezi nimi však řeka plyne jaksi neorganizovaně, spoutána jen křivými zarostlými břehy… Nepomohla by přehrada? Postavit ji v ploché krajině by bylo obtížné, leč pár betonových hrází by řece domluvilo. Jaká to výzva pro nové ministry a zvláště pak vládce rezortu životního prostředí, jemuž je možná líto, že nedostal slibované ministerstvo průmyslu! Vždyť obě vládní křesla k sobě mají tak blízko, jen to v téhle zemi dosud spousta nerozumných lidí nechápala. Avšak pokračujme, již je tu nádraží a s ním nepříjemné vzpomínky: před třemi roky mi tady kdosi vypustil ventilky u kola. Občas se tu potulují pochybné existence z řad místních středoškoláků, klackují se tu s cigaretou, ač jsou dosud ve věku, kdy by jim měla být zapovězena. Neměl by sem nový ministr dopravy poslat pár ostrých hochů z bezpečnostní agentury, aby na vše tak nějak zdravě dohlédli? A už jsme ve vlaku a v dálce se rýsuje stověžatá matička, pradávné centrum vzdělanosti. Půjde nový kabinet ve stopách snah domluvit nepraktickým vědcům a přimět je, aby oblékli tržní košile, plivli si do dlaní a více se zapojili do budování ekonomiky? A co je to za hrdou siluetu tam na horizontu? Toť neohrožený a vzdorující Hrad, nad nímž evropská vlajka dosud nezavlála! Dovolit občanům, aby rozhodovali v referendu o VŠECH důležitých otázkách, by bylo netaktické, leč potrápit pomocí plebiscitů Brusel zní jako dobrý nápad.Toto léto je opravdu těhotné nadějnými přísliby. Než přijdou podzimní plískanice, řada z nich možná dojde naplnění.

08:59
Nečas: Pryč se zelenou gerilou!Pro ty, kdo ještě nečetli dnešní Lidové noviny: "(Ministerstvo životního prostředí) se teď musí stát standardním úřadem státní správy, nikoliv zázemím pro zelenou ideologickou gerilu, která tam působila," říká v LN budoucí předseda vlády Petr Nečas.Váš dnešní DJ nemá osobní zkušenost s celým ministerstvem, jen s jeho klimatickou sekcí a později s ministrem Dusíkem. Zdálo se mi, že se u těchto lidí setkávám s profesionalitou a vstřícností. Teď vidím, jak jsem se mýlil, šlo o důkladně zakonspirovanou gerilu. Jak jsem byl naivní! Jsem rád, že mi Petr Nečas otevřel oči a že pomohl tyto nebezpečné škůdce odhalit - škoda jen, že to neudělal dřív, když ještě byli ve funkcích.

Reklama

09:30
Hurikán Alex udeřil na Mexiko, zabraňuje odstraňování uniklé ropyHurikán Alex dnes v noci zaútočil přívalovými dešti a větrem o rychlosti přes 150 km/h na pobřeží Mexika. Odčerpávání ropy z vrtu v Mexickém zálivu nezastavil, žene však ropnou skvrnu rychleji k pobřeží Louisiany a zabraňuje čištění vody a dalším opatřením, která mají omezit katastrofální následky havárie ropné plošiny. Hurikán by měl zasáhnout i jižní Texas.

10:25
Tálibán odmítá rozhovory s NATO a tvrdí, že vítězí ve válce se ZápademVyhráváme válku a nevidíme žádný důvod, proč bychom měli jednat s (prezidentem) Karzáím či s NATO, dokud budou v zemi zahraniční vojáci. Tak lze stručně shrnout postoj vedení Tálibánu, který se podařilo získat společnosti BBC. Je to jistě propaganda, píše BBC, ale také pohled, který zastává stále více Afghánců, dokonce i těch, kteří se Tálibánu obávají a jeho vládu si v žádném případě nepřejí. Islamistické hnutí zabilo v červnu vůbec nejvíc vojáků NATO v historii konfliktu. Plánované stažení amerických sil, úvahy o odchodu, které zaznívají z dalších států, vzájemný nesoulad uvnitř Aliance a dokonce i nedávné odvolání velitele sil NATO v zemi generála McChrystala - to vše si Tálibánci vykládají jako průvodní jev slabosti Západu a příslib toho, že válka je více méně vyhraná.

11:20
Soud: Praha může za zranění britského turisty na vánočních trzíchPražský magistrát je odpovědný za zranění britského turisty, na kterého před sedmi lety na předvánočních trzích na Staroměstském náměstí spadl vánoční strom. Rozhodl o tom podle Aktuálně.cz Nejvyšší soud. Magistrát se dosud hájil tím, že za trhy odpovídal jejich pořadatel, firma, jíž Praha náměstí pronajala. Turista utrpěl zranění nohou a páteře.

12:00
Juliin sen a kvíz pro čtenářeTentokrát si váš DJ nenechává ohledně poledního klipu od nikoho radit, a protože se v současné hudbě vůbec nevyzná, volí píseň poněkud staršího data. Připomíná mi střední školu, na niž jsme - jak jsme tento týden s údivem zjistili - chodili společně s kolegou, který sedí v práci vedle mě, jen v jiných letech. Vzpomněli jsme tedy s nostalgií na profesora F., který, ač malého vzrůstu, byl velký duchem a viděl daleko do budoucnosti - měl neobyčejně jasno v tom, že výstředněji oblečení žáci v životě neuspějí a skončí jako alkoholici či bezdomovci. Na profesorku L., která po nás při hodinách házela klíče, a žáky, kteří látku příliš neuměli, vyslýchala, co dělali předchozího dne ve volném čase a jak je možné, že se neučili (zaručená odpověď, jak ji vytočit do nepříčetnosti - byl, byla jsem na diskotéce); či na profesora V., při jehož hodinách jsme se hodně nasmáli, ač on sám se neusmál nikdy a vtipy pronášel s kamenou tváří; nežertoval však vždy a nebál se zmiňovat občanské postoje Jaroslava Seiferta či marxistickou genocidu v Kambodži. Kolega chodil na tento ústav až po revoluci a některé ze jmenovaných profesorů už nezažil. Uhodnou čtenáři této rubriky, o jaké pražské gymnázium mohlo jít?

13:15
Obtížnost volby nového německého prezidenta je prý políčkem uštědřeným kancléřceVčerejší volba německého prezidenta byla prohrou kancléřky Merkelové. Shodují se na tom české Hospodářské noviny a italský deník La Stampa, citované serverem www.eurotopics.net. Christian Wulff, kterého navrhla vláda Angely Merkelové, byl zvolen až ve třetím kole, v němž porazil svého hlavního soupeře, bývalého východoněmeckého disidenta Joachima Gaucka. Také některá další média volí obraty jako "políček" či "facka", kterou měla kancléřka utrpět, a z obtížného průběhu vyvozují, že současná vládní koalice v Německu příliš nefunguje.

14:25
Pravěké „uši“ mohly být prvními mnohobuněčnými organismyFosílie staré 2,1 miliardy let, které se podařilo najít v Gabonu, jsou zřejmě nejstaršími dosud známými pozůstatky mnohobuněčných organismů. Ač dosahují velikosti pouhých 7–12 cm, ve své době musely představovat skutečné obry. Druhé nejstarší podobné fosílie nalezené v Indii jsou o půl miliardy let mladší a k opravdovému rozvoji mnohobuněčných organismů došlo až začátkem prvohor, před "pouhými" 550 miliony let. Zkameněliny z Gabonu poněkud připomínají lidské uši (alespoň vašemu DJ, společnost BBC je přirovnává k cukrátkům). Jejich biologická klasifikace je nejasná, může jít o první organismy s pravým buněčným jádrem. Podle některých paleontologů ale vůbec nešlo o živé útvary, ale o zvlášní kusy pyritu. Výzkum zveřejnil časopis Nature.

15:15
Havlovo Odcházení zahájilo cestu na filmové plátnoDramatik Václav Havel se ujal role filmového režiséra a začal natáčet svou divadelní hru Odcházení. Natáčení má trvat do konce srpna, premiéra bude příští rok. Ve filmové adaptaci si zahraje například Josef Abrhám, Dagmar Havlová, Vlasta Chramostová nebo Jan Budař. Havel chtěl být filmovým režisérem odmalička, komunistický režim mu ale nedal šanci, aby se na tuto dráhu vydal. Další informace zde.(Zcela nesouvisející poznámka vašeho DJ: děkuji čtenářům, kteří se účastní diskuse o gymnáziu. Správnou odpověď  najdete v posledním vstupu kolem 18. hod.) 

16:25
Po špionovi zbyly policii jen pantofleSvětová média nepřestávají sledovat případ odhalené skupiny ruských špionů. Televize CNN zveřejňuje loňské interview z Annou Chapmanovou, mladou atraktivní podnikatelkou a zároveň členkou skupiny, která dle autora rozhovoru dobře věděla, jakou pozornost její zevnějšek a úspěch v podnikání vzbuzují a dovedla toho využít k navazování kontaktů. Chapmanová založila v New Yorku webovou stránku, která porovnává ceny pronájmů bytů. "Největší výzva v mém životě přišla, když jsem se odstřihla od všech zaměstnavatelů, od všech výplat a pustila se do toho, co jsem vždycky chtěla dělat," říká mladá Ruska v interview. Dnes víme, že si lze tato slova vykládat různě. Na Kypru vydala policie zatykač na Christophera Roberta Metsose, pokladníka odhalené skupiny. Metsos byl zatčen 29. června při pokusu opustit ostrov, úřady jej však propustily na kauci s tím, že se musí pravidelně hlásit na policii. Včera se však Metsos nepřihlásil, vyklidil svůj byt a zmizel. Dle agentury Reuters po něm v bytě zbyly jen pantofle.

17:05
Serena Williamsová těsně vede…… nad Petrou Kvitovou v prvním setu.

17:20
Sex-appeal nových ministrůSoutěž o člena nové české vlády s největším sex-appealem vyhlásil pro své čtenáře server iDnes. Vede Karel Schwarzenberg před premiérem Nečasem.Ač je Mirek Topolánek se svými chlapáckými výroky již ze hry, úřad premiéra zjevně erotickou přitažlivost neztrácí. A kníže Schwarzenberg? Prý by pro něj hlasovaly i redaktorky Respektu…

18:00
Divoké divy EvropyZávěrem vás dnešní DJ zve na výstavu. Celkem 69 předních evropských fotografů divoké přírody se rozjelo po Evropě a fotilo faunu i flóru, každý v jiné zemi, než ze které pochází. Nyní je putovní výstava Wild Wonders of Europe k vidění v Praze na Alšově nábřeží, je to teprve druhá zastávka jejího turné. Dále tu mám závěrem ještě jeden klip a vyluštění kvízu, za který se omlouvám, neb z těch, kdo na dotyčné gymnázium nechodili, neměl zřejmě nikdo šanci. Pravdu má čtenář "klokan", jde skutečně o Gymnázium Budějovická a profesora Votlučku, který se nám nebál připomenout, že Jaroslav Seifert podepsal Chartu 77 a hovořil s námi o Rudých Khmérech. Jména dalších dvou vyučujících budiž raději zapomenuta.Všem čtenářům děkuje,Váš dnešní DJ.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].