0:00
0:00
21. 7. 20253 minuty

Ranní postřeh Ivana Mikloše: Co se v souvislosti s Trumpem předvídat dá a co ne

Každé všední ráno najdete na webu Respektu postřeh osobností k aktuálním událostem

Už během svého prvního prezidentského funkčního období (2016–2020) Donald Trump prohlásil, že největší chybou americké zahraniční politiky před jeho nástupem k moci byla její předvídatelnost. Jeho snaha změnit to už tehdy byla evidentní, byla však alespoň částečně zmírňována jeho vlastní administrativou, a to včetně některých členů jeho vlády a šéfů centrálních institucí. Tehdy totiž ještě Republikánskou stranu plně neovládal a neměl ani dopředu připravené nominace lidí, kteří k němu budou plně loajální.

Trump se poučil, stranu zcela ovládl a na vládnutí se připravil především tím, že nejdůležitějším kritériem personálních nominací stanovil plnou a neomezenou loajalitu ke své osobě. A ještě něco důležitého se změnilo. Zatímco už po svém prvním vítězství byl zřejmě přesvědčen o vlastní genialitě, nyní, po druhém vítězství (a po nevydařeném pokusu o atentát), zjevně nepochybuje ani o ní, ani o své osudové, Bohem předurčené misi – proměnit nejen Ameriku, ale i celý svět. Sám to nakonec ve svých vyjádřeních vícekrát řekl, nebo alespoň naznačil.

Problém je však v tom, že předvídatelnost americké (nejen) zahraniční politiky byla dána zejména tím, že byla založena na velmi důležitých hodnotách a principech, jako je ochrana svobody, demokracie, právního státu, lidských práv, jakož i na nepřijatelnosti změny hranic silou a na prosazování mezinárodního pořádku založeného na respektování těchto hodnot a principů. Takže chce-li být nepředvídatelný (a on velmi chce), musí tyto hodnoty a principy ignorovat. A to je špatné a nebezpečné, ačkoli i zde platí, že (jak říkáme na Slovensku) všechno špatné je k něčemu dobré. Trumpova ignorantská nepředvídatelnost například vzbudila Evropu z dlouhého geopolitického spánku a snění o tom, že hrozby již neexistují, a když se objeví, tak nás ochrání Američané.

↓ INZERCE

Inu, a co se dá předvídat? V souvislosti s Trumpovou politikou téměř nic, proto například i jeho aktuální „otočka“ ve vztahu k Putinovi může, ale také nemusí nic znamenat. S jistotou však lze předpokládat (tedy předvídat), že jím spuštěné (a zatím stále znovu odkládané) obchodní války budou mít (a už mají) negativní důsledky nejen na světovou, ale zejména na americkou ekonomiku. Totéž lze předpokládat o jeho „velkém, nádherném zákoně“ (daňovém), který jistě přinese nejen zhoršení stavu amerických veřejných financí, ale i zhoršení životních podmínek nízkopříjmových lidí, kteří tvoří důležitou část Trumpových voličů.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc