Kancléř Mynář
Kancléř Mynář a mluvčí Ovčáček • Autor: Milan Jaroš

Vypadá to, že tým prezidenta Miloše Zemana žije ve vlastním světě, výrazně jiném než zbytek politické či veřejné sféry. Deník MF Dnes uveřejnil ve středu zprávu, že šéf obory na prezidentském zámku v Lánech Miloš Balák zadal další zakázku v řádech milionů korun spřátelené firmě Energie - stavební a báňská. Přitom jsou Balák i manažer Energie už přes rok stíhaní kvůli podezření z manipulace s předchozími zakázkami. Ani to jim však podle všeho nebrání v téhle činnosti pokračovat.

Celá věc sahá do horních pater Zemanova poradního sboru. Šéf prezidentské kanceláře Vratislav Mynář trestní stíhání svého podřízeného ignoruje a odmítá Baláka odvolat. Panuje navíc podezření, že se Mynář na zmanipulovaných zakázkách sám přiživil. Média v minulosti informovala, že zakázky spojené s provozem lánského areálu putovaly k firmám, k nimž má Mynář blízko. Baláka, který o stavební činnosti v Lánech rozhoduje, si ostatně dosadil do funkce.

Reklama
Reklama

Zeman je šampion v mistrování všech kolem sebe. Do kamery neváhá poučovat, koho by měla policie zavřít nebo aspoň zfackovat, protože nepracuje tak, jak by si to Zeman představoval. Tahle kázání ovšem mají jednu železnou výjimku — jeho vlastní lidi s Mynářem v čele. Ti jako by z rozhodnutí Miloše Zemana žili na dobře izolovaném ostrově papalášů, kam nedoléhá realita. Tedy především snaha čelit korupci, nutnost nést odpovědnost, slušně zacházet s veřejnými penězi, projevovat úsilí o poctivější Česko.

Přes své kontakty pak nechávají Zemanovi věrní přidělovat tučné dotace lidem ze svého okolí, třeba do vesnického fotbalového klubu z Mynářových Osvětiman. A ostentativně kašlou na pravidla včetně těch, že kancléř musí mít bezpečnostní prověrku. O tom už se nemluví vůbec.

Zásluhu na tom má i taktika, kterou volí. Veškeré námitky a výhrady ignorují, nebo se jim rovnou vysmívají. Dopředu vystrčili kašpárka v podobě prezidentova mluvčího s jeho twitterovým účtem, odkud se k Zemanovým kritikům hrnou provokace nebo rovnou urážky. Těmi se pak všichni zabývají, zatímco Mynář se v pozadí tiše směje. Jeho byznysmodel spojený s pobytem na Hradě mu totiž skvěle vychází.

Čtěte také: Projekt kancléře Mynáře

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2330

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte