Tisíce aktivistů zablokovaly německý důl, který chce koupit Křetínský
 
Blokáda rypadla v dole Welzow v německé Lužici.
Blokáda rypadla v dole Welzow v německé Lužici • Autor: Milan Jaroš

Byl to zvláštní pohled. Hluboká, černo-hnědá rokle táhnoucí se kilometry daleko, kam až oko dohlédne. Na jejím dně čtyři obří ocelová monstra, která svými rypadly rokli den po dni ukusují do stran a do hloubky. Dnes ale tiše spí. A na tmavém pozadí se hemží stovky bílých postaviček. Pobíhají po dně rokle, lezou po strojích, běhají po pásech určených k přepravě vyrubané hmoty, kloužou po sypkých stěnách údolí. A široko daleko žádný policista, který by jim v tom zabránil.

Ekologickým aktivistům se tenhle víkend podařilo víc, než čekali - a je to na nich vidět. Bez sebemenšího odporu ze strany kohokoli vstoupili do hnědouhelného dolu Welzow-Süd, největšího v Německu. Večer většina z 1500 narušitelů soukromého pozemku odchází zpátky do tábora, na noc tu zůstávají jen srdcaři. Zabírají si kabiny uvnitř rypadla, které zevnitř trochu připomíná parník; jeho kajuty si vystýlají donesenými pytli se slámou.

Reklama
Reklama

V chladnoucím vzduchu létají různé jazyky: angličtina, němčina, francouzština, je tu i několik Čechů. Kolem rypadla naštvaně přešlapuje osamělý strážce, muž v oranžové vestě a žluté helmě. Je zaměstnancem majitele dolu a situace se mu nelíbí. „Nekuřte tady! Kolikrát vám to mám říkat. Chcete, abychom všichni shořeli?“ rozčiluje se německy.

Další aktivisté v bílých mundúrech se mezitím na několika jiných místech přivázali pomocí řetězů ke kolejím, obsadili také důlní nákladové nádraží, aby zabránili dodávkám uhlí z dolu Welzow do nedaleké elektrárny Schwarze Pumpe. To se jim během víkendu také podaří: provozovatel elektrárny a dolu je nucen kvůli nedostatku paliva nucen snížit produkci elektřiny na 80 procent.

Blokáda rypadla v dole Welzow v německé Lužici.
Blokáda rypadla v dole Welzow v německé Lužici  • Autor: Milan Jaroš
Aktivisté během porady v dole Welzow
Aktivisté během porady v dole Welzow • Autor: Milan Jaroš
O tom co s obsazeným rypadlem se rozhoduje v debatách mezi aktivisty
O tom co s obsazeným rypadlem se rozhoduje v debatách mezi aktivisty • Autor: Milan Jaroš
Podvečer pod rypadlem
Podvečer pod rypadlem • Autor: Milan Jaroš
Pod rypadlem během blokády dolu Welzow
Pod rypadlem během blokády dolu Welzow • Autor: Milan Jaroš
Pohled z rypadla
Pohled z rypadla • Autor: Milan Jaroš
Příprava na noc strávenou v útrobách rypadla
Příprava na noc strávenou v útrobách rypadla • Autor: Milan Jaroš
Rypadlo je nutné opatřit transparenty
Rypadlo je nutné opatřit transparenty • Autor: Milan Jaroš
Důl Wezlow a obsazené rypadlo
Důl Wezlow a obsazené rypadlo • Autor: Milan Jaroš
Obsazené rypadlo
Obsazené rypadlo • Autor: Milan Jaroš
Jeden ze zaměstnanců zústává s aktivisty a hlídá bezpečnost, v kabelech k rypadlu prochází 6000…
Jeden ze zaměstnanců zústává s aktivisty a hlídá bezpečnost, v kabelech k rypadlu prochází 6000 voltů • Autor: Milan Jaroš
Druhý den Klima kempu je cílem obsazení železnice spojující důl s elektrárnou Černá pumpa
Druhý den Klima kempu je cílem obsazení železnice spojující důl s elektrárnou Černá pumpa • Autor: Milan Jaroš
Pochod k železnici
Pochod k železnici • Autor: Milan Jaroš
Směr elektrárna
Směr elektrárna • Autor: Milan Jaroš
Cesta je dlouhá šest kilometrů
Cesta je dlouhá šest kilometrů • Autor: Milan Jaroš
Těsně před elektrárnou Černá pumpa se pochod zastavil
Těsně před elektrárnou Černá pumpa se pochod zastavil • Autor: Milan Jaroš
Dvě aktivistky se přivázali v trubce pod kolejnicí
Dvě aktivistky se přivázaly v trubce pod kolejnicí • Autor: Milan Jaroš
Jedna z dívek přivázaných pod kolejnicí
Jedna z dívek přivázaných pod kolejnicí • Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

Majitel, kterým je švédská firma Vattenfall, skřípe zuby a kroutí hlavou nad tím, že policie její majetek nechrání. Zato v táboře aktivistů se slaví. „Klimacamp“, rozprostírající se po celý týden nedaleko vesničky Proschim v braniborské části Lužice, připomíná středně velký hudební festival. Stanové městečko pro tři tisíce návštěvníků, veganská kuchyně zdarma, bar, cirkusové šapitó, ze kterého se line reggae. Ale také stan, kde si aktivisté můžou odložit občanku, stan pro novináře, nástěnka s aktuálním popisem situace v terénu.

Akci pořádá sdružení Ende Gelände, jsou tu ale ekologická sdružení z celé Evropy. Z Česka přijel autobus iniciativy Limity jsme my. Mají jedno společné: chtějí zastavit těžbu a pálení hnědého uhlí, které způsobuje zvyšování teploty v atmosféře.

V sobotu ráno vyráží mohutný proud aktivistů v bílých natěračských kombinézách znovu do akce. Tentokrát je cílem zablokovat koleje kolem elektrárny, které policie na několika místech přes noc vyklidila. Dívka z Berlína, která se představuje jako Elisabeth, se přivazuje ke kolejím na dohled od komínů elektrárny Schwarze Pumpe, jež elektřinou zásobuje města Spremberg a Hoyerswerda. Část aktivistů vnikne přímo do elektrárny, policie zadrží asi 120 lidí. Po 24 hodinách blokády aktivisté z Ende Gelände oznamují její konec.

Elektrárna Schwarze Pumpe, stejně jako několik dalších, plus čtyři hnědouhelné doly tady v Lužici, patří zmíněné švédské firmě Vattenfall - ačkoli česká média o nich píšou tak, jako by už patřily Danielu Křetínskému a jeho Energeticko průmyslovému holdingu (EPH) a PPF Investments (jež nesouvisí s majitelem PPF Petrem Kellnerem – pozn. redakce).

Křetínský doly a zdroje kupuje, ale prodej ještě musí schválit švédská vláda, jež koncern Vattenfall vlastní. Právě tomu chtějí aktivisté zabránit. Uplynulý víkend byl malou ochutnávkou toho, co si Křetínský kupuje společně s elektrárnami a doly.

Podrobnou reportáž z Lužice se dočtete v jednom z příštích čísel Respektu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte