Respekt získal dokument EU o Babišově střetu zájmů. Text mluví jasně
 
babis stret zajmu agrofert
Babišova pozice premiéra není podle nových předpisů EU slučitelná s tím, aby Agrofert pobíral peníze z evropských fondů. • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Andrej Babiš by měl buď zpřetrhat všechny své dnešní vazby na Agrofert, nebo se firma bude muset vzdát čerpání evropských dotací. Jiné řešení nynější situace kolem českého premiéra neexistuje.

Vyplývá to ze stanoviska, které o Babišově střetu zájmů vypracoval pro Evropskou komisi její právní servis. Respekt má dokument k dispozici. V sobotu o obsahu dokumentu informoval také německý deník Süddeutsche Zeitung, francouzský Le Monde a britský Guardian.

Reklama
Reklama

Dokument vznikl na žádost ředitelství Evropské komise pro regionální politiku, a to kvůli podezření, že Babišova pozice premiéra není podle nových předpisů EU slučitelná s tím, aby Agrofert pobíral peníze z evropských fondů.

Právní analýza toto podezření potvrzuje. Klíčová pasáž dokumentu začíná na straně 6, kde se právníci odkazují na nové evropské nařízení z letošního léta, konkrétně na jeho článek 61(3).

Ten stanoví, že „ke střetu zájmů dochází, je-li z rodinných důvodů, z důvodů citových vazeb, z důvodů politické nebo národní spřízněnosti, z důvodů hospodářského zájmu nebo z důvodů jiného přímého či nepřímého osobního zájmu ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí“.

Posudek právníků EK konstatuje, že Andrej Babiš je v pozici takzvaného beneficienta – tedy laicky řečeno někoho, kdo má prospěch z fungování svěřenských fondů, do nichž loni svůj Agrofert vložil. „Smyslem fondů je řídit společnost Agrofert a Agrofert group a chránit zájmy zakladatele fondů (tedy pana Babiše),“ konstatuje dokument. Dále pak uvádí, že v takové situace nehraje roli, jestli Babiš nyní fungování Agrofertu nějak ovládá. Důležité je, že má zájem na tom, aby se fondům a firmě dařilo. To je podle stanoviska naplněn „hospodářský zájem“ ze zmíněného článku finančního nařízení.

V dalším textu pak dokument uvádí, že je naplněna i klauzule o konfliktu zájmů „z rodinných důvodů“, a to kvůli angažmá Babišovy manželky Moniky.

Dokument dále vyjmenovává cesty, jak by střet zájmů šlo vyřešit. To by pro Babiše znamenalo buď zpřetrhat veškeré na Agrofert tak, aby z jeho fungování dál neprofitoval. Anebo nečerpat dotace. Další možností by pro Babiše mohlo být vzdát se v politice všech rozhodování, kde by se mohl ve střetu zájmů ocitnout, to je ale podle dokumentu u premiéra sotva možné.

Dokument také zmiňuje, že dohled nad dodržováním regulí je v první řadě záležitostí národních orgánů, které dosud Babišovu dvojkolnou pozici tolerovaly a proplácení dotací schvalovaly.

Analýza právníků Evropské komise k Andreji Babišovi by Jan Růžička on Scribd

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1070

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte