0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Politika7. 5. 20172 minuty

Prohra Marine Le Pen nabízí oddech od populismu

Emmanuel Macron chce změny v rámci systému

Autor: AFP, Profimedia

Zvykli jsme si, že z té nemožné země s dobrými sýry přicházejí jenom špatné zprávy - a je lhostejné, jak hluboko do historie sáhneme. Jestli do časů jakobínského řádění ve Francii, které dalo vzniknout slovu, resp. formě politického boje známé pod pojmem terorismus. Nebo jestli nám stačí poslední roky, kdy Francii a Česko pojí členství ve stejném evropském klubu. Byla to Francie, která řekla, že rozpočtová pravidla v EU jsou jenom slova na papíře - porušení Paktu stability - a nad řeckými dluhy se začalo mávat rukou. Francie zablokovala evropskou ústavu, živila boj proti zaměstnávání občanů postkomunistických zemí na Západě, když si vypomohla legendárním polským instalatérem, a tak dále.

Teď přišla jedna dobrá zpráva. Vítězství neznámého Emmanuela Macrona v prezidentských volbách nemusí všichni nadšeně vítat, ale jedno je jisté: (definitivně?) zastavilo populistickou vlnu, která začala loni v červnu na britských ostrovech, pokračovala zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem a hrozilo, že smete po těchto volbách druhou největší zemi EU. Pokud by k tomu došlo, udržení liberální demokracie na kontinentu by viselo na vlásku - protože by se osmělili i ti její vyzývatelé, kteří se dosud neosmělili.

Reklama

První stopku této vlně vystavili loni Rakušané, letos v březnu Holanďané, když dali přednost uměřenému politikovi před divokou jízdou s Geertem Wildersem. A teď Macron ve Francii. V kampani nabízel změnu, novou naději a tlustou čáru za čtyřiceti lety, kdy se různé vlády stejně neúspěšně pokoušejí modernizovat francouzskou ekonomiku. Změnu však Macron nabízí v rámci systému. Liberální demokracii, tržní ekonomiku a mezinárodní instituce, které tvoří kostru Západu, nechce zrušit. Francouzskou cestu za úspěchem naopak spatřuje v jejích mantinelech.

Je pravda, že Macronovo vítězství s sebou přináší víc otázek než odpovědí. A některé z nich - například jeho ohlášený boj proti stěhování francouzských firem do levnějšího regionu východní Evropy - se bytostně dotýkají Česka. Ale o tom až později. Na úvod je důležité, že debata o tom proběhne podle pravidel, která drží Západ mimořádně úspěšně pohromadě už několik desítek let.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].