Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Pražský převrat by neměl odvrátit pozornost od Kleslové

Pokud by nepřišlo na vnitrokoaliční řežbu, plnily by média její lukrativní pozice v orgánech pražských firem

JRS6765
Radmila Kleslová a Adriana Krnáčová • Autor: Milan Jaroš

V noci na pátek odvolali pražští zastupitelé čtyři z jedenácti radních. Padl náměstek za zelené Matěj Stropnický, dvě sociální demokratky (Irena Ropková a Hana Nováková) a radní a šéf klubu ANO Michal Hašek. Odvolání nezařídila jen opozice, ta na to nedisponuje dostatečným počtem hlasů - vzájemným odvoláváním vyvrcholily dlouhodobé spory uvnitř pražské koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (zelení, lidovci, STAN).

Rada zatím funguje dál (zbylí radní si rozdělili kompetence odvolaných) a primátorka Adriana Krnáčová (ANO) zůstává v čele metropole. Celá situace je ale velmi nepřehledná, dále se vyvíjí a bude vyvíjet i v následujících dnech.

Reklama
Reklama

Jeden aspekt událostí z posledních hodin ovšem stojí nezaslouženě stranou – dění kolem šéfky pražské ANO a starostky Prahy 10 Radmily Kleslové.  A stojí stranou pozornosti tak výrazně, až to svádí k myšlence, zda tomuto odsunu mimo reflektory někdo trochu nepomohl.

Babiš cílem mezinárodního gangu
Autor: Milan Jaroš

Pokud by totiž nepřišlo na noční vnitrokoaliční řežbu, plnila by nyní stránky novin a webů bezpochyby právě ona a její lukrativní pozice v orgánech pražských firem. Zastupitelský klub Pirátů, který ve středu upozornil na stotisícové částky, které Kleslová v městských společnostech pobírá, totiž prosadil na jednání právě tuto otázku. A podpořili ho v tom zastupitelé koaliční Trojkoalice.

Nehraje až tolik roli, jestli jde o 360 tisíc měsíčně, jak tvrdí Piráti, nebo něco přes šedesát tisíc, jak říká Kleslová. Zcela zásadní se ovšem zdá informace, že s lukrativními kontrakty Kleslové dochází trpělivost i jejímu dlouhodobému ochránci Andreji Babišovi.  Vicepremiér a ministr financí v textové zprávě zaslané ve středu serveru Neovlivni.cz  napsal, že Kleslové „řekl, aby odešla ze všech firem. A nikdy tam neměla být“.  Že se někdejší pevné spojenectví drolí, naznačuje i další zpráva, v níž Babiš odmítá tvrzení Kleslové, že o všech jejích aktivitách věděl. „Nevěděl jsem to. Není pravda, že jsem věděl o všech smlouvách,“ napsal.

Ještě před Piráty totiž další informace o Kleslové výnosných aktivitách přinesl Český rozhlas, který zjistil, že nepobírala stotisíce korun jen od polostátního gigantu ČEZ, ale i dalších státních či polostátních firem, kupříkladu Českých drah.  Je tedy možné, že dlouhodobá chuť opozice složit pražskou vládu se tu vhodně protnula s jinými zájmy pražské ANO, jíž Radmila Kleslová stojí v čele -  a také Kleslové samotné, která se zjevně ocitla na pokraji vlastní politické smrti.

Jinými zájmy máme na mysli pražské stavební předpisy, o jejichž podobu vede ANO a ČSSD s Trojkoalicí, konkrétně s Matějem Stropnickým, mnohaměsíční tuhý boj. Jeho návrh mělo zastupitelstvo projednat rovněž na čtvrteční schůzi. Odvoláním Stropnického se projednávání odložilo a návrh jdoucí proti zájmům developerů nejspíš padne pod stůl.

A konečně – drama kolem toho, kdo dál bude stát v čele metropole, zcela odsunulo debatu o ždímání pražských i státních firem političkou strany, která slibovala, že přesně toto dělat nebude. Kleslová v pátek ráno oznámila, že v pražských firmách složila funkce, čili akutní problém vyřešen. A když se nyní bude vyjednávat o tom, co dál, bude jako zkušená zákulisní vyjednávačka opět nepostradatelná.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1530
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte