Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Penzijní reforma – jak vážně to Babiš myslí?

Ve vládě se začaly probírat další změny důchodů. Během září má být jasno, co se chystá

Kandidátka na ministryni práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD
Jana Maláčová • Autor: iDNES.cz, Profimedia

Ve středu večer proběhlo první kolo jednání mezi ANO a ČSSD o tom, co si kdo představuje pod pojmem důchodová reforma a co v ní Babišova vláda udělá. „Důležité je najít nejdřív shodu uvnitř koalice,“ řekla Respektu po jednání ministryně práce Jana Maláčová, která vede tým sociálních demokratů. Za ANO vede jednání Andrej Babiš.

Plán je podle Maláčové takový, že oba týmy si během září určí, kde se jejich představy shodují a jak dál postupovat. Součástí dohody by měl být i harmonogram, jak a kdy dohodnuté body plnit.

Reklama
Reklama

Penzijní reforma je komplikovaná záležitost, ve které – navzdory mnoha podobným jednáním – zatím čeští politici žádný velký pokrok neudělali. Nejdál se pod tlakem finanční krize dostala Nečasova vláda, která zavedla druhý spořící pilíř a automatické prodlužování důchodového věku podle doby dožití. Obě tato opatření ale minulá vláda ČSSD a ANO zase zrušila. Rébus, jak důchody zaplatit při očekávaném stárnutí populace, tak zůstává nevyřešen.

Podle Maláčové si obě strany budou muset nejdřív vyjasnit, do jak velkých zásahů se chtějí pouštět. Postoj ČSSD je dlouhodobě takový, že nynější systém funguje dobře a potřebuje spíš korekce než dalekosáhlé reformy. „V první řadě měly napravit nespravedlnosti, které v důchodovém systému existují,“ říká ministryně. Příkladem jsou podle ní nízké důchody starších žen. Podrobnější seznam změn má být hotov na konci měsíce.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte