Babiš
Znovu tady vidíme, jak široko se rozprostírá síť Andreje Babiše. • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Té zprávě se nechtělo moc věřit. Ředitel brněnského rozhlasu (veřejnoprávní instituce) Jaromír Ostrý se rozhodl kandidovat za ANO do Senátu. Ještě méně se chtělo věřit tomu, že si chce svou funkci ponechat a opustí ji pouze v případě, že vyhraje. A nejméně se chce věřit tomu, že rozhlas si nyní dělá analýzy, jestli ho může odvolat.

Že pan Ostrý myslí zejména na svůj prospěch, je ještě tak nějak pochopitelné. Prostě se bojí, že by se mohl ocitnout bez místa v rozhlase a přitom ani nezasednout do Senátu. Nepochopitelné ale je, že na svůj prospěch nemyslí rozhlas. Jeho kredit to vážně poškodí, protože to vzbuzuje pochybnosti, komu vlastně rozhlas slouží – veřejnosti a nebo Hnutí ANO? Řídit brněnský rozhlas je důležitá a vysoce prestižní pozice, se kterou by se nemělo takhle hrát. A zaměstnanci rozhlasu nesmějí být vystaveni otázkám, jestli se jim nemůže vymstít, když mu nějak v kampani nepomohou.

Reklama
Reklama

Nicméně to ale připomíná obecnější rovinu problému. Znovu tady vidíme, jak široko se rozprostírá síť Andreje Babiše. A jak rychle se hroutí cosi, čemu jsme si zvykli říkat politická kultura.

Řídit brněnský rozhlas je důležitá a vysoce prestižní pozice, se kterou by se nemělo takhle hrát.

Tweetni to

Je neudržitelné klišé, které se tu a tam šíří, že před příchodem ANO na scénu tu byla vyspělá demokracie, kterou Babiš zničil. Nebyla, problémů jsme měli až nad hlavu. Nicméně ANO tyto problémy nejen neřeší, ale naopak je zvětšuje. Jeho stoupenci jsou navíc ochotni přejít téměř cokoli, co hnutí dělá. Zkusme si představit, jaká by byla reakce, kdyby chtěl kandidovat šéf brněnského studia za TOP 09. Během vteřiny by sítě zaplavily skutečné i neskutečné grafy, s kým, kdy, co a jak dělal a podobně. Mluvilo by se o konci demokracie, spiknutí a do dvou dnů by se nepochybně tvrdilo, že ho ve skutečnosti vybral Soros.

I proto je tak podstatná reakce Tomáše Kluse a dalších, kteří říkají, že nebudou hrát na akcích, které financuje jakákoli firma Andreje Babiše. Ten kvůli tomu nezkrachuje, zřejmě nepřijde o hlasy voličů, ale aspoň se začne věnovat větší pozornost faktu, že naše republika je každým dnem více svazována jeho vlivem.

Vzpoura Tomáše Kluse

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2243

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte