Michal Hašek míří do Legislativní rady vlády
Nominaci nenavrhl její předseda, ministr Kněžínek, ale šéf ČSSD Hamáček
Na příštím jednání vlády se bude projednávat návrh na jmenování Michala Haška coby nového člena Legislativní rady vlády. V poradním orgánu pro legislativní činnost Babišova kabinetu má nahradit advokáta Tomáše Nevečeřala. V předkládací zprávě, kterou má Respekt k dispozici, je tato výměna odůvodněna pracovním zaneprázdněním Nevečeřala.
Dokument zdůvodňuje Haškovu nominaci jeho právními a legislativními zkušenostmi, které jsou dané jak jeho dlouholetým působením v orgánech územní samosprávy, tak v zákonodárném sboru. „Měl by být posilou Legislativní rady vlády v oblasti práva veřejného, zejména práva správního a ústavního,“ dodává zpráva.
Ke jmenování nového člena LRV může dojít jen za souhlasu vlády s návrhem, který zpravidla předkládá předseda Legislativní rady vlády; tím je v současné chvíli ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. Ten však namítá, že se o jeho iniciativu v tomto případě nejedná. „Nominaci JUDr. Michala Haška do Legislativní rady vlády mi včetně odůvodnění navrhl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček, sdělil ministr Respektu.
„Je předsedou legislativní rady ministerstva zemědělství a má zkušenosti z regionální samosprávy,“ vysvětlil Hamáček pro Deník N, který o tom informoval jako první. I Hašek sám sebe považuje za kompetentního. „Legislativě se věnuji i profesně. Nominace od vicepremiéra Jana Hamáčka si vážím,“ napsal Respektu.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Hašek se stává pomocníkem dezinformační kampaně
Hašek titul doktora práv získal v roce 2011 z kontroverzní slovenské fakulty v šestitisícovém slovenském Sládkovičovu, kterou tehdy jako děkan vedl slovenský poslanec Mojmír Mamojka ze slovenské sociální demokracie (SMER). Mamojka byl zároveň konzultantem Haškovy práce. Zástupci tuzemských právnických fakult včetně té brněnské, kde Hašek získal titul magistra, si na Fakultu práv Janka Jesenského Vysoké školy ve Sládkovičovu několikrát veřejně stěžovali.
Dlouholetý a populární jihomoravský hejtman a poslanec za ČSSD Hašek se jako politik v očích veřejnosti zapsal i skrze několik kauz. Například když v přímém televizním přenosu lhal o své účasti na tzv. lánském puči, kdy se část vedení ČSSD ve spolupráci s prezidentem Miloše Zemanem snažila po vítězných parlamentních volbách v roce 2013 odstranit z čela strany tehdejšího předsedu Bohuslava Sobotku.
Proslul také placením propagačních článků na svou podporu, které vycházely v Parlamentních listech, nebo když pak s médii komunikoval s pomocí ženy s fiktivním jménem. Hašek se nikdy netajil přímou podporou prezidenta Zemana, zároveň byl pro vstup ČSSD do Babišova kabinetu. Členem rady se stane okamžitě po schválení vládou.
Součástí Legislativní rady vlády byli v minulém volebním období převážně akademici a úzce zaměření specialisté na určitý okruh práva. Její tehdejší šéf Jiří Dienstbier (ČSSD) vyměnil víc než třetinu dosavadních členů a očistil ji od aktivních politiků. Svůj krok v roce 2014 zdůvodnil nutností posílit orgán o odborníky na veřejné právo a zastavit lobbování resortů. Nicméně neplatilo to ale vždy. V minulosti byli členy tohoto orgánu poslanec ODS Marek Benda, exministr spravedlnosti Jaroslav Bureš nebo bývalý šéf vládních legislativců Petr Mlsna.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Anatomie konce hejtmana Haška
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].