Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Marie Benešová couvá, co udělá Andrej Babiš?

0625P201906250728501
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová po schůzce se zástupci Rekonstrukce státu

Skončila schůzka ministryně spravedlnosti Marie Benešové se zástupci Rekonstrukce státu, kteří se snaží přímým jednáním prosadit některé právní záruky nezávislosti pro státní zástupce, jež požadují demonstranti z posledních týdnů. V české politické atmosféře bychom měli ocenit, že ministryně jedná se zástupci nespokojených občanů. Teď je tu ovšem otázka, zda nešvindluje.

S jistým kverulantstvím se totiž můžeme na věc dívat jinak. Benešová dva dny před čtvrtmilionovou demonstrací na Letné zveřejnila návrh zákona, který měl podle ní ochránit nezávislost státních zástupců. Ten návrh však měl dvě velké vady. Za prvé, všechny vedoucí státní zástupce, od nejvyššího, přes vrchní, krajské až po okresní by navrhovala a schvalovala komise, v níž by měli většinu reprezentanti politiků – tedy ministerstva spravedlnosti. To je krok přímo proti nezávislosti žalobců.

Reklama
Reklama

Pak tu byla druhá vada: zákon bránící nezávislost státních zástupců by platil až od roku 2022. Do té doby by platil ten dnešní, v němž je ohrožen především nejvyšší státní zástupce, kdykoli bez důvodů odvolatelný vládou. Teprve v roce 2022 by byli státní zástupci „voleni“ na určité období, přičemž ti současní nejvyšší a vrchní už by do konkursu nesměli jít.

Rekonstrukci státu se na jednání podařilo prosadit, že budoucí výběrová komise nebude pod zřetelnou nadvládou politiků, že zákon – pokud to dopadne ve sněmovně dobře – začne platit od příštího roku. A že volby „nových“ státních zástupců budou rozloženy do několika let a budou se jich moci účastnit i současní funkcionáři. Tedy třeba Pavel Zeman, Ivo Ištvan či Lenka Bradáčová.

Čtěte také: Mýty o Letné

Jenže nešlo v případě Benešové o předem připravený plán? Před demonstrací se do zákona napíší dva zřejmé a provokující nesmysly, po demonstraci a jednání ministryně ustoupí a bude to vypadat jako úspěch vyjednavačů. Přitom zákon - tedy pokud bude upraven podle požadavků Rekonstrukce státu - je teď zhruba stejný jako ve chvíli, kdy se na pražském Staroměstském náměstí konala první demonstrace na ochranu nezávislosti justice.

Ale i kdyby šlo o úskok, na Marii Benešové byla na tiskovce po jednání s Rekonstrukcí státu vidět nervozita, obavy a potřeba vyhovět občanům, kteří jí nedůvěřují. Dokonce slíbila, že podpoří i malou novelu o státním zastupitelství, která by velmi rychle zajistila neodvolatelnost Pavla Zemana na přání vlády.

Teď bude vše na poslancích. Pokud se zástupci voličů z řad ANO rozhodnou, že něco neprojde, tak to neprojde. Ani supernovela o státních zástupcích. Která mimochodem nemusí projít ani vládou, v níž opět kraluje ANO. Kdo rozhodne o osudu novely a budoucnosti státních zástupců, je tedy Andrej Babiš.

Pokud projde slušná novela rychle a stane se tak ještě na podzim, bude to první jasně hmatatelné vítězství demonstrací a občanských aktivit nad arogancí Andreje Babiše. A může jich být ještě víc, i když se bude AB držet premiérského postu jako klíště. Protože si občané uvědomili svou moc. A teď si jejich moc uvědomuje i Andrej Babiš.

Čtěte také: Proč se bát Marie Benešové

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte