Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Kontroverzní ředitel BIS Jiří Lang končí

Nejdřív má být povýšen na generála, pak může zamířit do Bruselu

Jiří Lang. Je BIS tak skvělá, nebo drží šéf tajné služby pod krkem vysoké politiky výbušnými…
Nyní už bývalý ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang • Autor: ČTK

Jiří Lang, v současné době v Evropě nejdéle sloužící ředitel tajné služby, přesně za měsíc skončí po jedenácti letech ve funkci. Podle informací Respektu z bezpečnostních složek již odchod projednala Bezpečnostní rada státu, které se účastní premiér a vybraní siloví ministři.

Lang by měl BIS opustit k 15. listopadu, dva týdny před tím by měl být povýšen do druhé generálské hodnosti. Politici tím chtějí napomoct jeho hladkému odchodu a zároveň ocenit jeho dlouholeté služby státu ve vedení domácí kontrarozvědky BIS – přestože je jeho éra spojena i s přehmaty. Lang také držel BIS výrazně uzavřenou před okolním světem. Sám s veřejností nekomunikoval a zakazoval to i svým podřízeným.

Reklama
Reklama

Zatím není jasné, kam dál Lang zamíří. Každopádně by se neměla opakovat situace, že si jako jeho předchůdci bude muset hledat práci sám, což představuje bezpečnostní riziko. Například bývalý ředitel BIS Karel Vulterin přešel do pražské pobočky kasina Happy Days, firmy s nejasnou majetkovou strukturou, a hrozilo, že bude předávat informace, které ve službě získal.

Jako o jedné z variant pro Langa se mluví o tom, že by mohl přejít do Bruselu. Kdyby k tomu došlo, mohou ho nicméně handicapovat jazykové schopnosti, protože mluví špatně anglicky. Kdo by měl nově do vedení BIS nastoupit, není jasné. Lang informace o výměně v BIS zatím nijak nekomentoval a premiér Bohuslav Sobotka informaci týdeníku nepotvrdil. „Pro mne tohle je velmi překvapivá informace. Takže pravděpodobně nemá Respekt úplně správné informace,“ uvedl předseda vlády.

Langova éra v BIS je nejen dlouhá, ale i kontroverzní. Jeho dlouholetým personálním působení v křesle ředitele kontrarozvědky tajná služba sice získala potřebnou personální stabilitu, v posledních letech se však na Langovi již projevovala únava z dlouhých let v náročné funkci. Což vedlo mimo jiné k rozdělení BIS na různé, mezi sebou soupeřící skupiny o moc.

Především si ale BIS pod Langovým vedením nikdy nestanovila jasnou prioritu. Zatímco estonská kontrarozvědka za ni považuje stavění hráze proti pronikání ruských špionů a jejich odhalování, BIS řešila více věcí najednou, aniž se na některou hlouběji specializovala. Zahraniční partneři každopádně některé její poznatky oceňovali, především její servisní prácí, když například potřebovali zájmovou osobu odsledovat v Česku.

Éru Jiřího Langa poznamenalo i několik kontroverzních úniků citlivých informací, nejznámějším případem byly zveřejněné nahrávky politického podnikatele Romana Janouška a exprimátora Prahy Pavla Béma. Lang za viníka označil dnes již bývalého důstojníka služby Jana Petržílka, ale důkazy proti němu dodnes chybí a jeho vyšetřování se vleče.

BIS byla v poslední době také kritizována za stíhání některých svých zaměstnanců za údajné zneužité pohonných hmot ze služebních aut. Většinu obviněných soud následně osvobodil, přičemž jeden z nich podezření neunesl a spáchal mezitím sebevraždu.

 

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte