Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Jsou to oběti války s terorismem

Smrt českých vojáků v Afghánistánu je tragická, ale nikoli zbytečná a nesmyslná

Mise v Afghánistánu
Mise v Afghánistánu; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Při útoku na vozidlo české jednotky na základně Shindand v afghánské provincii Herát v pondělí padl jeden český voják a další dva byli zraněni. Jeden lehce, zranění druhého jsou vážnější, byl operován. Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty útočil insider, tedy člen afghánských jednotek operujících společně se spojeneckými vojsky v rámci mírové mise Resolute Support. Měl střílet ze zbraně M 14 na dálku asi osmdesáti metrů. Motiv není znám, ale podle prvních informací nebyl jeho útok primárně zaměřen na českou jednotku.

Zřejmě je to náhoda, ale střelec zaútočil na českou vojenskou minizákladnu, která je součásti velké vojenské základny – a součástí její ochrany jsou i příslušníci české speciální 601. jednotky. Tedy té, jejíž členové v létě zastřelili jednoho z atentátníků, který pár dnů předtím zavraždil tři české vojáky z mírové mise. Nehledejme v nejčerstvějším útoku přímou pomstu za akci českých specialistů. Ale fakt, že útočil člen afghánských bezpečnostních sil, který situaci na základně znal, je indicie, kterou je nutnou brát v souvislosti s českou misí docela vážně.

Reklama
Reklama

Ministr obrany Lubomír Metnar i náčelník generálního štábu Aleš Opata bez zaváhání sdělili, že atentát nebude mít na pokračování mise žádný vliv. „V současné době je součástí mírové mise třicet devět zemí a Češi zůstanou,“ řekl Metnar. Premiér Andrej Babiš vyzval armádu, aby ještě více zajistila bezpečnost svých vojáků v Afghánistánu. „Při posledním atentátu byla ochrana zajištěna na sto procent, víc to nejde. Útoku insidera se nedá úplně zabránit, uvědomme si, že afghánské ozbrojené síly mají dvě stě tisíc lidí - a nedá se zabránit, aby mezi nimi byli utajení příznivci Tálibánu,“ reagoval Opata.

Čtěte také: Navždy v Afghánistánu

V médiích se spekuluje, že motivem útoku mohla být hádka; ale proč pak voják střílel na cíle vzdálené osmdesát metrů, není jasné. Další mediální spekulací je, že chtěl pomstít smrt svého oblíbeného velitele, který byl nedávno zabit. Před několika dny byli v provincii Kandahár zabiti významní velitelé afghánské policie a tajné služby. Není nicméně jasné, jestli tato tragédie byla motivem útoku na české vojáky. Střelec byl zajat a je pravděpodobné, že motiv jeho útoku se brzy dozvíme.

Češi letos posílili své jednotky v Afghánistánu a příští rok tam přibudou další vojáci. To je bezpochyby správný přístup. Nejde totiž jen o vyřešení velmi obtížně řešitelné situace v Afghánistánu. Česká přítomnost tam má vliv i na bezpečnost na našem území. Tálibán či Al Káida operující v Afghánistánu jsou bezesporu dvě ze tří nejnebezpečnějších teroristických organizací na světě. Pokud by Tálibán ovládl Afghánistán, stalo by se jeho území nekontrolovatelnou základnou terorismu a jeho importu do západního světa.

Jen letos zahynuli v Afghánistánu čtyři čeští vojáci, další byli zraněni. Je to velká tragédie, zejména pro rodiny bojovníků. Ať vojáci šli do Afghánistánu z jakýchkoli osobních důvodů, je to oběť, která přinese větší přemýšlení nad rizikem, ale také závazky, které má bezpečné, vyspělé a demokratické Česko ke světové bezpečnosti. Tak zajišťování míru ve světě vypadá. Od stolu v Praze se to píše dobře a docela lehce. Ale je to válka s vůdčí silou terorismu.

01
Autor: Milan Jaroš
02
Autor: Milan Jaroš
03
Autor: Milan Jaroš
04
Autor: Milan Jaroš
05
Autor: Milan Jaroš
06
Autor: Milan Jaroš
07
Autor: Milan Jaroš
08
Autor: Milan Jaroš
09
Autor: Milan Jaroš
10
Autor: Milan Jaroš
11
Autor: Milan Jaroš
12
Autor: Milan Jaroš
13
Autor: Milan Jaroš
14
Autor: Milan Jaroš
15
Autor: Milan Jaroš
16
Autor: Milan Jaroš
17
Autor: Milan Jaroš
18
Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2530
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte