Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Interpol zatykač na Saliha Muslima nevydal

Okolnosti jeho zdejšího zadržení budí pochybnosti

Propuštění Sáliha Muslima
Městský soud v Praze: Propuštění Sáliha Muslima • Autor: Milan Jaroš

Soud v úterý propustil syrského politika kurdského původu Saliha Muslima, kterého o víkendu zatkla česká policie. Turecko ho podezírá z terorismu. Doteď se volně přitom pohyboval po řadě evropských zemích, kde přednášel, a nikde zatčen nebyl.

Okolnosti jeho zdejšího zadržení proto budí pochybnosti. Původně se spekulovalo, že byl zatčen na základě mezinárodního zatykače Interpolu.  Jeho zástupci to však na dotaz Respektu vyloučili. "Na Saleha Muslima nebyl vydán zatykač,” potvrdilo tiskové oddělení Interpolu s tím, že se žádostí o informace ohledně zatčení je třeba se obrátit na české úřady.

Reklama
Reklama

Salih Muslim není dohledatelný ani mezi hledanými osobami na webových stránkách instituce. Žádost o zatčení politika musela tedy vzejít přímo z turecké strany a musela být směřována někomu na české straně. Není však jasné, proč jí bylo vyhověno. Existuje totiž podezření, že Muslim - který je jedním z vůdců syrských Kurdů - může být Turky politicky perzekuován. Navíc má podle dostupných informací syrské občanství.

„Možná si od toho ten někdo slibuje nějakou výměnu. A pak se ptejme, čí to bylo rozhodnutí a zda bylo správné. Zatím o tom můžeme jen spekulovat,“ komentoval zatčení v rozhovoru pro Aktuálně bývalý šéf české zahraniční rozvědky Karel Randák.  Dalším možným vysvětlením je, že jde „jen“ o neprofesionální postup policie i státních zástupců na české straně.

01
Autor: Milan Jaroš
02
Autor: Milan Jaroš
03
Autor: Milan Jaroš
04
Autor: Milan Jaroš
05
Autor: Milan Jaroš
06
Autor: Milan Jaroš
07
Autor: Milan Jaroš
08
Autor: Milan Jaroš
09
Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

https://video.aktualne.cz/ze-sveta/turecky-velvyslanec-pohrozil-cechum-propusteni-kurdskeho-pol/r~0a0116821b1611e894960cc47ab5f122/

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte