Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Britové se navzdory brexitu zúčastní evropské Hry o trůny

Denní menu: Výběr ze světových médií

Brexit Party
Nigel Farage vítá Anne Widdecombe v Brexit Party • Autor: REUTERS

Pokud do bruselského parlamentu dorazí i třiasedmdesát poslanců z brexitově váhající  Británie, bude tato ctihodná instituce řešit hádanky, jaké dosud neviděla. Parta eurodestruktorů kolem šéfa nové Brexit Party Nigela Farage je přitom ten nejmenší problém - ty zná sněm Evropské unie jako své boty. Vrásky na čele zákonodárců vzbuzuje prostě zmatek vyvolaný faktem, že se Britové vůbec vrací, píše ve své analýze server Politico.eu.

Povolební mocenské karty se totiž tím pádem musí rozdat i jim, ovšem s tím vědomím, že je za pár týdnů či měsíců zase zahodí a zmizí za kanál, přičemž prázdná místa po jejich funkcích, křeslech a hlasech bude třeba nějak za pochodu opět složitě zaplňovat a řešit.

Reklama
Reklama

Jak píše Politico – evropský parlament se od britského rozhodnutí odejít věnoval reformám, které se s brexitem vyrovnávaly. Rozhodl se například zmenšit počet křesel ze 751 na 705 a 27 míst připadajících Británii rozdělil mezi 14 dosud „nedostatečně reprezentovaných“ členů EU. Tento plán jde teď k ledu a není jasné, jak zatím 14 zmíněných zemí se svou zvětšenou poslaneckou kvótou naloží.

„Z tohoto parlamentu se stane totální holubník,“ cituje Politico šéfa evropských liberálů Guye Verhofstadta. “Britové si budou vlát sem tam, ven a zase zpátky, a poslanci z jiných států budou posedávat na náhradnických lavičkách. Banksy nedávno namalovat londýnský parlament jako dům plný opic. Mohlo by ho to inspirovat, aby tady tu naši budovu ve Štraburku vyportrétoval jako dům holubů.“

Potenciálně ještě výbušnější potíží může být dočasný statut přicházející britské delegace, přičemž parlamentní pravidla žádnou „dočasnost“ neznají a všichni držitelé mandátu mají veškeré pravomoci, privilegia i povinnosti. Takže s brexitem odloženým někam k podzimu se Britové s plnou parádou účastní veškerých zásadních vyjednávání, z nichž se během prvních povolebních měsíců zrodí nové koalice k volbě nové Evropské komise a jejího šéfa. Tyto koalice také vyberou parlamentní zpravodaje a šéfy komisí, což jsou vlivné funkce, jejichž držitelé budou ovlivňovat a řídit politickou diskusi pro příštích pět let.

Pro parlamentní mocenské hybatele tak přináší nečekaná britská (znovu)přítomnost – a nejistota, zda Británie vůbec někdy odejde – velké dilema. Mají zahrnout Brity do vyjednávání o rozhodujících místech v komisi a ve výborech a dovolit tak Británii, aby de facto ovlivňovala politiku EU pro příštích pět let? Nebo vést tato vyjednávání bez ohledu na britský pohled s předpokladem, že Británie co nevidět z Bruselu zmizí? Co když ale Londýn nakonec revokuje článek 50 a z brexitu vycouvá? Je možné si představit, že by poslanci jedné z největších unijních zemí seděli dlouhé roky mimo jakékoli vlivné pozice?

„Prostě nebude vyhnutí a Britové se budou podílet na celé té hře o trůny,“ cituje Politico polskou analytičku Agatu Gostyńskou-Jakubowskou ze think tanku Centre for European Reform. „Bez ohledu na výsledek v rozdělení hlasů přinesou tyhle volby docela silný chaos do vnitřního fungování europarlamentu.“

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte