0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Periferie17. 6. 20103 minuty

A přece je Evropa úspěšná...

I Evropa se svým způsobem dostává na periferii. Věštci jejího úpadku už roky opakují, že se starý kontinent stává pro zbytek světa bezvýznamným, že o všem důležitém v budoucnu rozhodne tandem Čína-Amerika a že momentální neschopnost řešit krizi eura tento pád Evropy jen urychlí. No, kdo ví.

Každopádně Evropu analytici všeho druhu považují za nekonkurenceschopnou, zatuchlou, pomalou už desítky let. I v Česku bylo šablonou snad stovek novinových komentářů srovnání s Amerikou, které vždy nejprve deklarovalo neschopnost „levicové“ Evropy k jakýmsi „reformám“, pak na základě ekonomických statistik dokázalo náskok Ameriky, kterou následně autoři vybízeli k následování. A i v těchto týdnech se o Evropě píše jen negativně: hrozí prý rozpad eurozóny, dnešní vůdci nesnesou srovnání s bývalými elitami, ekonomika se vzpamatovává pomaleji než v Asii nebo Americe, Lisabonská smlouva celek zatím nezefektivnila, občané už nechápou hlubší, poválečný smysl evropské integrace…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Skoro se zdá, že je Evropa na odpis. Přitom ještě nedávno po krachu na Wall Streetu i liberální ekonomické týdeníky vychvalovaly evropský model v porovnání s tím anglosaským. Proto je na místě karikaturu neefektivní Evropy trochu narušit.

Tedy: Evropský podíl na světovém exportu zůstal od roku 2000 prakticky stejný, 17 procent; americký podíl klesl ze 17 na 11 procent. Počet evropských koncernů mezi 100 největšími firmami světa stoupl od roku 1991 do loňska z 57 na 61; ve stejné době klesl počet amerických koncernů v prestižním žebříčku z 26 na 19. Podle přední německé konzultantské společnosti Roland Berger stoupal v letech 1998 až 2008 roční zisk předních evropských společností v průměru o 13 procent, zisk těch amerických o 7 procent.

Tyto statistiky v dubnu v analýze „Why Europe will win“ otiskl týdeník Newsweek. Evropa se podle nich – navzdory všem stereotypům – nejlépe přizpůsobila globalizaci a dokázala nejvíce těžit z nových trhů. „Mýtus sklerotické, stagnující Evropy, která je odsouzená k zániku je prostě falešný,“ komentoval to ředitel londýnského McKinsey Global Institute Charles Roxburgh.

Evropa už nebude nikdy dominovat světu jako v roce 1900 (a to je dobře!), ale pořád je prostě úspěšná. Nejen kvalitou života, ale i ekonomicky – navzdory vždy tak populárnímu evropskému pesimismu a defetismu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].