0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ost-blog13. 5. 20123 minuty

Nevyhlášená kulturní válka

„Nechat nemocné lidi běhat po ulicích bez pomoci je velmi vážná chyba,“ řekl minulý týden v parlamentní rozpravě slovenský poslanec Štefan Kuffa. A kdože jsou ti nemocní lidé? Homosexuálové.

Kuffa patří do podivné party poslanců zvolených za stranu Obyčejní lidé (ve volbách získali 8 procent), jež nemá žádné členy a prakticky žádný program kromě protestu proti tradičním partajím – její kandidátka byla sestavena z lidí, kteří se přihlásili, že chtějí do politiky. Vybíral je lídr této strany Igor Matovič, konzervativní mladý muž a talentovaný populista, o němž, obávám se, ještě hodně uslyšíme.

Reklama

Kuffa, konzervativní katolík, otec sedmi dětí a tudíž asi heterosexuál, který je přesvědčen, že homosexualita je nemoc, vyvolal svým výrokem jisté pozdvižení, ale mnohem menší, než by si jeho slova zasloužila. Slovákům se zjevně nechce vyhlašovat kulturní válku. Mají za sebou únavnou vlnu nacionalismu z devadesátých let a před sebou noční můru množících se romských osad na východě země. Právo homosexuálů na výchovu dětí a manželství je prostě něco, s čím si společnost nechce lámat hlavu a naprostá většina politiků to respektuje.

Všichni víceméně dodržují nepsanou dohodu, že početná maďarská a romská menšina je pro jeden malý národ tak velké sousto, že zabývat se ještě nějakou další menšinou je nad jeho nynější síly. Ostatně, levicový premiér Robert Fico se snaží vyhýbat této otázce, jak jen může a říká, že práva homosexuálů jsou to poslední, co Slováky trápí. Ví, že kdyby je jako vzorný sociální demokrat začal prosazovat, může se rozloučit se svojí zářivou politickou kariérou.

Slovenští politici jsou asi tam, kde byli ti američtí v roce 1996, když republikáni v Kongresu odhlasovali zákon o zákazu manželství homosexuálů a tehdejší prezident Bill Clinton ho podepsal v hrůze, že kdyby to neudělal, prohrál by další volby. Dnes další prezident demokratů Barack Obama před prezidentskými volbami podpořil sňatky homosexuálů a naopak tím dostal svého republikánského vyzyvatele Mitta Romnyeho pod tlak, tím spíše, že se na něj provalilo, že jako jinoch napadl ve škole spolužáka kvůli jeho homosexuální orientaci. Není lepšího důkazu, že v americké kulturní válce dochází k zásadnímu obratu.

Na Slovensku se ale kulturní válka amerického typu vlastně ještě ani nezačala. Téměř nikomu – až na pár aktivistů z obou stran - se do ní nechce. Proto si může poslanec Kuffa říkat svoje nehoráznosti bez obavy, že se stane společenským vyvrhelem. I zdánlivý klid zbraní má své nevýhody.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].