Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Ost-blog

Horší než tanky

Nejsme už také nakaženi invazí Putinova viru nedůvěry v sebe samé a v demokracii stejně jako Ukrajina?

Vystoupení Vladimira Putina v ruské televizi
Vystoupení Vladimira Putina v ruské televizi • Autor: Globe Media / Reuters

Nač dobývat cizí země vlastní armádou, když lze levně prolomit jejich obranu s pomocí domorodců? Rusové podnikli invazi na Ukrajinu už dávno, když jim domácí politici a oligarchové pomohli rozložit zemí korupcí. Teď už jen sklízí plody. A napadá mne: nepodnikli oni invazi dávno už i u nás, jen jsme si ji nechtěli všímat?

Jak se taková invaze pozná? Podle míry nedůvěry v demokracii a schopnosti rozeznávat lež od pravdy. Šéf ukrajinského webu a týdeníku Kyiv Post mi objasnil (rozhovor s ním je v novém Respektu) něco, co mi dlouho nedocházelo. Cílem letité ruské propagandy na Ukrajině není přesvědčit lidi, že Moskva má pravdu. Cílem je přesvědčit je, že pravdu nemá nikdo. Cílem je zasít do jejich vědomí hluboké přesvědčení, že lžou úplně všichni.


Nejsme my v Česku už také nakaženi tímto ruským virem? Až příliš často slyším u nás lidi říkat: všichni lžou. Politici lžou, média lžou, Brusel lže, Moskva lže, Washington lže. Není komu věřit. Jenže společnost, která je zevnitř rozložená nedůvěrou v sebe sama a v instituce, jež tvoří její demokratickou strukturu, je pak už lehkou obětí Putinova viru. Tanků ani nebude třeba.

Nenamlouvejme si, že nám se něco takového jako Ukrajině nemůže stát, protože jsme v Evropské unii. Maďarsko je v EU také, ale maďarský režim už je dnes věrnou kopií Putinova modelu a Brusel s tím nemůže nic dělat. Nástupu autoritativního Viktora Orbána přitom předcházel rozklad společnosti, která – znechucena korupcí a lží – přestala věřit v demokracii.

Octli jsme se ve válce, kterou si neuvědomujeme jen z toho jednoduchého důvodu, že nám nebyla oficiálně vyhlášena. Jsme přitom součástí západní civilizace, kterou Putin už veřejně vyzval na souboj. Jeho ideologický poradce Alexander Dugin jasně shrnul, jak takový nepřítel v očích Moskvy vypadá: „Liberální hegemon s jeho principy volného trhu, parlamentarismu, lidských práv a absolutního individualismu."

V podstatě to Dugin vystihl správně a dnes je zřejmé, že Putin se snaží všechny tyto pilíře Západu rozežírat zevnitř. O Británii nebo Francii se nebojím, ale když se dívám na Česko nebo na Slovensko, je naše obranná linie děravá - a my sami do ní děláme díry jako na Putinův povel.

Každý zkorumpovaný podnikatel, každý politik, který šíří lež a pohrdání demokratickými institucemi a konec konců i každý vůl, který na Facebooku hlásá, že všichni lžou – ti všichni jsou Putinovi spojenci v jeho dobyvačné válce. Bez ohledu na to, zda se k Putinovi hlásí, nebo ne.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte