Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Polské volby a běženci

Dřív si Němci takové filmy točili sami, vzkazuje ministr Agnieszce Holland

Snímek známé režisérky slaví úspěch a leckdo to nenese dobře

Natáčení filmu Zelená hranice • Autor: Agata Kubis
Natáčení filmu Zelená hranice • Autor: Agata Kubis

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu


Film Agnieszky Holland o utrpení běženců na polské hranici slaví ve světě úspěch a leckdo v Polsku to nenese dobře. Černobílý snímek Hranice, resp. v originále Zelená hranice, který právě získal zvláštní ocenění poroty na filmovém festivalu v Benátkách, ukazuje, čeho všeho je schopný (v tomto případě polský) stát nikoliv před sto nebo padesáti, ale třeba před třemi lety. Polskou vládu a její státní i nestátní média iritoval ještě před premiérou - a vlastně už během vzniku.

Ministr kultury Piotr Gliński ujistil spoluobčany, že se na jeho financování stát nepodílí. I proto bylo shánění peněz pro režisérku složité - a ve výsledku je film z valné části českým produkčním dílem. Vyjádření ministra bylo přitom ještě velice mírné, také padlo už před několika týdny. Teď je ale těsně před parlamentními volbami, věc je výbušná jako skoro vše - a tak ostatní vládní politici neztráceli čas a skočili rovnou do míst, kam se vydává řada současných polských politických debat, totiž do oblasti přirovnání k nacistům.

Ministr spravedlnosti a generální prokurátor v jedné osobě Zbigniew Ziobro na sociálních sítích oznámil, že ve čtyřicátých letech Němci filmy o tom, jak jsou Poláci bandité a vrazi, točili sami - a “dnes na to mají Agnieszku Holland”. Polská pohraniční stráž pak režisérku veřejně kritizovala, že překrucuje realitu a z pohraničníků dělá nelidy. Běžná patrola podél běloruské hranice prý rozhodně nevypadá tak, že by ochránci hranic měli plné ruce trápením rodin s dětmi, profesorů literatury a zubařů.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

“Každou noc se naši chlapci a děvčata vrací z lesa s otlučenými auty a rozbitými skly, proč nepovíte i tohle?” vzkazuje režisérce vedení polských pohraničníků. Své sdělení pak zakončuje větou “jenom svině sedí v kině” - heslem polského druhoválečného odboje, který odrazoval Poláky od zábav a radovánek u filmů s často s kolaborantským odérem.

Režisérka Holland od Ziobra požaduje omluvu, jinak ho prý bude žalovat. Jak naloží se zprávou pohraničníků o tom, že její publikum jsou kolaborantské svině, zatím není známo. Úspěch filmu pochopitelně vyvolal i řadu opačných reakcí, gratulací a oslav (pochopitelně na druhé straně polského politického spektra).

Jak režisérka v rozhovoru pro Respekt řekla, na jednu stranu nechtěla, aby se její film, který se v tamních kinech začne promítat 22. září, stal součástí předvolební kampaně a nezamýšlela ho tak: vzniknout měl podstatně dřív, ale zbrzdilo ho hledání peněz. Nechtěla však ani s jeho uvedením kvůli říjnovým volbám otálet. A to, co se kolem něj děje, je tak nevyhnutelné.


Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].