0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Newsletter18. 6. 20245 minut

R.E.M.: Bylo to dobré, někdy skvělé a celé to byla velká jízda

Playlist: R.E.M. v Síni slávy - něco něco - písně spekulující o mateřství - Karel Gott na divadle

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

„Už by to nikdy nebylo tak dobrý,“ prohodil jednoznačně Peter Buck, když dostal otázku, proč se kapela R.E.M. rozhodně nedá znovu dohromady. Ať už na koncertní turné nebo na nahrávání nové desky. Čtveřice původních členů Michael Stipe, Mike Mills, Peter Buck a Bill Berry usedla minulý týden k rozhovoru s televizí CBS u příležitosti uvedení R.E.M. do Songwriters Hall of Fame. Během ceremoniálu odehráli alespoň akustickou verzi svého největšího hitu Losing My Religion – poprvé po sedmnácti letech.

„Naše dílo bylo dobré, někdy skvělé a celé to byla velká jízda,“ shrnul Michael Stipe v děkovné řeči kariéru kapely, která se v roce 2011 po více než třicetileté historii rozhodla ukončit činnost s ohledem na to, že spoluhráči nechtěli prohlubovat vzájemné neshody. Raději přestali tvořit, než aby přestali být přáteli.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

R.E.M. byli uvedeni do Songwriters Hall of Fame jako jedna z mála kapel – instituce většinou oceňuje jednotlivé autory a autorky, ovšem čtveřice z města Athens v Georgii vždy na svých písních pracovala společně, ctila vzájemný autorský podíl a podobně si tantiémy a příjmy z písní dělila rovným dílem. Což u kapel této velikosti nebývá běžná praxe.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc