0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Newsletter25. 6. 20244 minuty

Playlist: O převratnosti heavy metalu a algoritmech, které zužují hudební rozhled

John Doran v Praze – Letní kapela – Yasha 96

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

Heavy metal není dobrý žánr pro popisování milostných vztahů nebo sexu, ale jestli mu něco opravdu jde, je to propůjčit hlas těm, kteří se cítí být bezvýznamní, a dodat jim sílu a velikost. To je jeden z mnoha trefných postřehů, jež ve své přednášce nazvané What Is This That Stands Before Me? Heavy Metal And Modernism prezentoval John Doran, spoluzakladatel vlivného hudebního serveru The Quietus.

Multimediální přednáška doprovázená hudebním podkresem i projekcemi vizuální umělkyně a filmařky Sapphire Goss se konala v neděli v podvečer v pražské MeetFactory a Doran v ní sledoval dějiny heavy metalu jako modernistického žánru, který se v těch nejavantgardnějších momentech zcela rozcházel s hudební tradicí a vydával se do nepoznaných míst.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Na začátku byla nehoda, kdy při práci v továrně přišel kytarista Tommy Iommi o dva konečky prstů. Nahradil je protetiky vlastní výroby, a právě to určilo styl jeho hry i charakter metalového zvuku. Zrodili se Black Sabbath a nový žánr postavený na riffech a hororu. Doran popisoval jak převratnost tohoto stylu, tak důležitost prostředí dělnického Birminghamu.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc