Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Newsletter

Odkaz Vojtěcha Šimíčka. Z Ústavního soudu odchází soudce, který uměl strategicky přemýšlet

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

Příští týden ve funkci ústavního soudce skončí místopředseda Ústavního soudu Vojtěch Šimíček. Vrací se během léta na Nejvyšší správní soud, odkud do Joštovy ulice před dekádou přišel. A ačkoli ve vedení Ústavního soudu byl z této doby něco málo přes rok, za roky svého působení ho formoval dovnitř i navenek.

Pohledem do databáze Ústavního soudu se stal soudcem zpravodajem ve více než 3100 případech. Dá se vysledovat, že během svého funkčního období rád tematizoval svobodu podnikání, byl liberální, a tedy zdrženlivý, pokud šlo o ekonomické otázky; zároveň se v případě zásadních politických excesů politiků nebál konstatovat protiústavnost (známý je jeho disent například v případě kritizované úpravy aktuálního nastavení financování politických stran a politických institutů). 

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].