Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Nenechte si ujít

Vinen či oběť spiknutí?

Svět obletěla zpráva, že prezident Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss Kahn je ve vazbě. Byl zadržen v sobotu v noci kvůli obvinění z pokusu o znásilnění pokojské v newyorském hotelu. Jak na to reagovala Francie a co to znamená pro Mezinárodní měnový fond?

  • Autor: Michael Spilotro / IMF
• Autor: Michael Spilotro / IMF

Mnoho povyku pro nic…

…tak by se dal shrnout názor první skupiny. Ta zjevně nechápe „americké drama“ a pohoršuje se nad hrubostí newyorské policie při zatknutí šéfa MMF, stejně jako nad rozhodnutím newyorské soudkyně Melissy Jacksonové nepropustit Kahna za milionovou kauci na svobodu. Ve vazbě tak zůstane přinejmenším do 20. května. Toto rozhodnutí je pravděpodobně založeno i na zkušenosti s režisérem Romanem Polanskim, který po obvinění ze sexu s nezletilou uprchl do Francie a poté do Švýcarska, které ho nyní odmítá vydat Spojeným státům.

Někteří Francouzi tak nad americkou „puritánskostí“ kroutí hlavou: „C’est la France!”, vykřikují, „a k té přece patří metresy a sukničkáři! …podívejte se na Mitterrandovy milenky a jeho dlouho zamlčovanou nemanželskou dceru Mazarine!"

Celý článek o vině a nevině si můžete přečíst na blogu Vlaďky Jelínkové.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].