0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Nenechte si ujít6. 10. 20123 minuty

CASA nikdy nespí

Policisté zjistili další souvislosti v případu nákupu vojenských letadel

Miroslav Kalousek může hledat cestu, jak do případu zasáhnout • Autor: HN

Ministr financí Miroslav Kalousek se přes své spolupracovníky chtěl pokusit ovlivnit nadřízené detektivů z protikorupční jednotky, kteří řeší případ předraženého nákupu letadel CASA. Jeho emisarem měl přitom být jeden z nejbližších Kalouskových lidí, šéf jeho bezpečnostních analytiků Milan Cícer. Tedy alespoň podle stop, které teď sleduje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), jež se případem zabývá. Podle informací Respektu totiž inspektoři disponují důležitým svědectvím.

Naprostá lež

Reklama

Inspekce případ řeší od letošního července, tedy přesně od momentu, kdy se na veřejnosti poprvé objevila zpráva, že ministr Kalousek volal vyšetřovateli Jiřímu Mazánkovi, aby ovlivnil politicky citlivé vyšetřování. V případu CASA totiž hraje klíčovou roli jeho kolegyně, bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová, a Kalouskovi se nelíbilo, že se ji policie chystá obvinit (což také později udělala). Nevýhodným pořízením letadel CASA měla Parkanová připravit státní kasu o téměř šest set šedesát milionů korun.

GIBS na popud ministra vnitra Jana Kubiceho řeší, zda je vyšetřování případu politicky ovlivňované, nebo jestli se naopak někdo nesnaží významného představitele vlády diskreditovat. GIBS, která dosud věc neuzavřela, v této souvislosti vyslechla většinu zainteresovaných aktérů od ministra financí přes detektiva Mazánka až po jeho šéfy. Klíčové svědectví přitom podle zjištění Respektu poskytl sám ředitel protikorupční jednotky Tomáš Martinec.

Ten měl, jak tvrdí naše zdroje, GIBS uvést, že byl informován o tom, že ministr Kalousek může hledat cestu, jak do případu zasáhnout. A to právě přes svého blízkého spolupracovníka, šéfa Finančního analytického útvaru ministerstva Milana Cícera. Martincovi to prý sdělil bývalý šéf protikorupční jednotky Jiří Novák. Martinec nicméně GIBS popřel, že by se s Cícerem kvůli letadlům CASA sám sešel. Inspekce proto nyní zjišťuje, zda emisar nezkontaktoval někoho jiného z Martincových lidí.

Pochopitelně je stále možné, že vše je jinak a ve skutečnosti někdo usiluje o znevěrohodnění samotného Cícera a poškození jeho nadřízeného Kalouska v rámci mocenského a zvenčí jen těžko čitelného boje (právě k tomu na různé politické objednávky byla inspekce v minulosti využívána).

Informace Respektu však potvrdily nejen dva důvěryhodné zdroje, nevylučuje je ani samotný Martinec. „Já vím o tom, že pan Cícer pravděpodobně měl za úkol se s někým sejít a s někým tady tu záležitost řešit. Já jsem tu informaci dostal od bývalého ředitele protikorupční služby Nováka,“ řekl RespektuMartinec. „Zda je to pravdivé, mi ale není známo.“ Od koho se to Novák dozvěděl, již údajně Martincovi nespecifikoval. A rozvádět to Novák nechce ani dnes. „Nemůžu to komentovat,“ říká Novák.

Není přitom vyloučené, že Novákovi se mohl svěřit přímo Cícer. V minulosti s ním totiž pracoval v protikorupční jednotce, odkud je pojí přátelské vztahy, a pracovně se s ním stýká i teď. Že by měl nějaký úkol spojený s vyšetřováním CASA, Cícer odmítá. „Jednoznačně to vylučuji, stejně jako to, že by mě něčím takovým pověřil ministr Kalousek,“ říká Cícer. A podobně mluví i ministr Kalousek. „Je to naprostá lež,“ prohlašuje Kalousek.

banner Respekt zamcene • Autor: Respekt
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].