0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Neklid13. 11. 20124 minuty

Podivný konec generála Petraeuse

Jako z bondovky... • Autor: Globe Media /  Reuters

Okolnosti nečekaného pádu „nejlepšího amerického generála od 2. světové války“ Davida Petraeuse začínají dostávat rozměry pořádné špionážní zápletky. V tuto chvíli je aféra ve stádiu nepřetržitě nabobtnávajícího zmatku, ze kterého ještě nějakou chvíli nevzejde nic srozumitelného, milovníkům konspirací ale můžeme nabídnout základní manuál.

Případ začal poté, co atraktivní černovláska Jill Kelley (37) podala na FBI oznámení kvůli sérii několika výhrůžných mailů od neznámého autora. Maily ženě vyčítaly, že se snaží vetřít do přízně generála Davida Petraeuse, šéfa CIA. Výhrůžné maily byly zjevně zasvěcené, jelikož zmiňovaly například tajné dotýkání pod stolem během večírku.

↓ INZERCE

Dnes již víme, že tatáž Jill Kelley si v letech 2010 - 2012 vyměnila okolo 20 000 (!) mailů s „nevhodným obsahem“ s dalším čtyřhvězdičkovým generálem americké armády John Allenem, vrchním velitelem jednotek NATO v Afghánistánu.

Jill Kelley stížnost podala prostřednictvím důstojníka FBI, který jí byl „přátelsky“ nakloněn, a podle The Wall Street Journal jí v minulosti zasílal své ne zcela zahalené fotografie. Příslušný důstojník je znám vyhraněnou politickou orientací. Po předání informací nadřízeným byl z případu odstaven, dál se kolem něj ale pohyboval, údajně kvůli podezření, že FBI se bude snažit případ zamést pod koberec, aby chránila volební naděje prezidenta Baracka Obamy. Tato spojitost je poněkud temná, agent nicméně nakonec informoval o celé záležitosti jednoho z klíčových republikánů v kongresu Erica Cantora.

Generál David Petraeus (uprostřed) v dobách své největší slávy - po úspěchu v Iráku uklidňuje situaci v Afghánistánu. Snímek byl pořízen v říjnu 2009 na předsunuté základně Wilson v Kandaháru. • Autor: Getty Images
Generál David Petraeus (uprostřed) v dobách své největší slávy - po úspěchu v Iráku uklidňuje situaci v Afghánistánu. Snímek byl pořízen v říjnu 2009 na předsunuté základně Wilson v Kandaháru.
Generál David Petraeus (uprostřed) v dobách své největší slávy - po úspěchu v Iráku uklidňuje situaci v Afghánistánu. Snímek byl pořízen v říjnu 2009 na předsunuté základně Wilson v Kandaháru. • Autor: Getty Images

FBI přišla na to, že autorem anonymních výhrůžných mailů je Paula Broadwell, absolventka prestižní vojenské akademie West Point a bývalá agentka tajných služeb s bezpečnostní prověrkou, a mimo jiné také autorkou obdivného životopisu generála Petraeuse. V její korespondenci byly nalezeny maily svědčící o milostném vztahu s generálem. Paula Broadwell vztah při výslechu přiznala, Petraeus posléze také. O vyšetřování byl informován Petraeusův nadřízený, který generálovi doporučil rezignaci. A generál rezignoval.

Jako z bondovky

Příběh může být snadno vnímán jako zápletka dvou ambiciózních žen usilujících o přízeň několika vysoce postavených mužů. Pak je tu ale kontext, který celý případ posouvá do vzrušující sféry agenta 007.

Celá časová posloupnost je krajně podezřelá. Dosti divoce se rozcházejí údaje o tom, kdy co FBI odhalila a také koho o kom kdy informovala. Vysoce postavení kongresmané z bezpečnostních výborů mají pocit, že byli obejiti a vynecháni. Hrozí vyšetřování FBI.

Časová posloupnost je důležitá z několika důvodů. Skandál vypukl bezprostředně po volbách, Petraeusův nadřízený byl informován odpoledne v den voleb, což je vnímáno jako podezřelá shoda okolností. Na druhé straně není úplně jasné, zda, jak a koho by poškodilo dřívější zveřejnění.

Zajímavější linka vede zřejmě k utajovaným informacím, k nimž měla podle všeho přístup Paula Broadwell. Něco se našlo na jejím počítači (který odevzdala dobrovolně). Ona sama se ale přístupem k utajovaným skutečnostem přihlásila letos v červenci na Aspen Security Forum v Coloradu, kde vyprávěla, jak musela vyvažovat svoji roli autorky knihy a bývalé agentky a k čemu všemu ji Petraeus pustil.

Paula Broadwellová, milenka šéfa CIA Davida Petraeuse • Autor: ČTK
Paula Broadwellová, milenka šéfa CIA Davida Petraeuse
Paula Broadwellová, milenka šéfa CIA Davida Petraeuse • Autor: ČTK

Ještě zajímavější je ale její vystoupení na univerzitě v Denveru letos v říjnu, kde vysvětlila studentům, jak to vlastně bylo v případě teroristického útoku v libyjském Benghází letos v v září (zahynul při něm americký velvyslanec a tři další pracovníci ambasády). Paula Broadwell tvrdila, že ambasáda měla přístavbu a ta byla využívána jako vězení pro islamistické extremisty. Útok byl pak snahou islamistů osvobodit své spolubojovníky. O projevu a o tom, co všechno o útoku šéf CIA Petraeus vlastně věděl, jako první informovala izraelská média, což umožňuje fantazii přepnout do ještě vyšších obrátek.

Aféra Benghází v každém případě ovládala několik týdnů i americkou předvolební kampaň a dodnes například ohrožuje nominaci jedné z kandidátek na post ministryně zahraničí Susan Rice. Petraeus měl navíc o celé věci tento týden vypovídat před Kongresem. Jeho výpověď byla nejprve odvolána, kongresmané o ni nicméně nadále usilují.

CIA samozřejmě všechno, co Paula Broadwell o Benghází řekla, popírá. Ženy by ještě mohly věnovat pozornost faktu, jak rychle americká média stočila interpretaci příběhu od obrazu záletného generála (všichni aktéři jsou ženatí/vdané) k mnohem zajímavějšímu pojetí proradných žen kladoucích pasti na bezúhonné muže.

Ostatní prozatím ponecháme na představivosti čtenářů.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].