Je to slovo tak opotřebované, že se zcela vytratil jeho původní význam a nikdo už se neobtěžuje nad tím zamyslet. Autorka tedy nabízí vlastní rozbor. Pokud se podíváme na slovo „přizpůsobit se“, je na místě následně definovat komu či čemu.

Takže - komu a čemu se tedy mají oni „nepřizpůsobiví“ přizpůsobit? Jde o dodržování zákonů a pravidel slušného chování? Jde o to, co je běžné pro většinu společnosti? Pak je ovšem nutné onu skupinu nepřizpůsobivých zásadně předefinovat a značně rozšířit.

Co třeba nepřizpůsobivý Mrázek, nepřizpůsobivý Krejčíř, nepřizpůsobivý Kožený? Co kapitáni průmyslu z devadesátých let, jimž jsme díky bankovnímu socialismu věnovali miliardy korun z vlastních kapes? Co všichni politici a úředníci, díky jejichž korupčnímu chování přicházíme o stamiliardy?

Co třeba svolavatel varnsdorfských pochodů k romským ubytovnám Lukáš Kohout, který zjevně není schopen se přizpůsobit obecnému pravidlu, které zapovídá lhaní a podvádění a kterému jsme my všichni zaplatili jeho globální výlety? Co třeba jeden z vítkovských žhářů, který nebyl schopen se přizpůsobit odvěké společenské dohodě, která velí také otcům starat se o vlastní děti a nenechat se živit svoji partnerkou na mateřské? (Samozřejmě vedle hlavního faktu, že on ani jeho spolupachatelé neakceptovali společenskou i zákonnou normu, že spící děti se nezapalují.)

A pokud mluvíme o slušném chování: co třeba notoricky nepřizpůsobivý Miloš Zeman, známý hulvát? Co všichni kuřáci, kteří se ne a ne přizpůsobit nekuřácké většině (kouří pouze necelá třetina Čechů) a bafají jim do obličeje? Co všichni ti lidé, kteří se – ač zjevně nejsou bez domova - absolutně nepřizpůsobují všeobecnému a většinově praktikovanému zvyku sprchovat se častěji než jednou týdně a používat deodorant? Co všichni agresivní řidiči nepřizpůsobující svoji „jízdu vozovce“ a okolním řidičům?

Zbývá tedy připomenout - zamyslete se, než se přizpůsobíte debatě o nepřizpůsobivých.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1618

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte