Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Kadyrov jak ho neznáme

Kadyrovovo odvolání svého zástupce může pomoci moskevským ulicím

Před pět lety by to prý neudělal. Ramzan Kadyrov jen několik dní po tom, co se na sítích stalo hitem video, ve kterém žena jednoho z vysoce postavených čečenských vládních představitelů nevybíravě napadá aktivisty za to, že ji poprosili, aby si přeparkovala svého Lexa.

Členům hnutí StopCham vadí sobeckost některých místních řidičů a proto vyrážejí do ulic a oblepují auta zaparkovaná na chodníku obrovskými nálepkami „Kašlu na lidi, tady parkuju já!“.

Není nutno dodávat, že aktivisti se kvůli tomuto odvážnému upozorňování nejednou dostali s majiteli aut do křížku. Občas tekla i krev. To se stalo i s Madinou Mingajevovou, která odmítla svoje vozidlo přeparkovat a rovnou klukům vyhrožovala, „že jim vyrve nohy i s kořeny a budou chodit po ruku“. Následně zavolala svého syna, jenž jako v nějakém akčňáku přijel v černém Porsche a spolu s svými kumpány se na kluky vrhnul. Do toho se jich ještě stačil zeptat: „Víte vůbec, s kým mluvíte?!“

Kluci to v tu chvíli podle vlastních slov nevěděli a na varování, že přijdou o své končetiny, pokud se video objeví na Internetu, nedbali a záznam s arogantním chováním řidičky i jejího syna na Internet vyslali. Okamžitě se stalo  hitem, za pár dní nasbíralo dva miliony kliků. A pak přišlo ono odvolání Tamerlana Mingajeva, manžela neukázněné řidičky.

https://www.youtube.com/watch?v=69wHrvmW0A4&feature=player_embedded

„Kadyrov má v Evropě a Americe velmi negativní pověst. Teď to ale vypadá, že dokázal zareagovat adekvátně. Před pěti lety by to neudělal,“ cituje webový server Kommersant Alexeje Malašenka, experta z centra Carnegie.

Nad tímto tvrzením lze spekulovat z mnoha důvodů. Že by nyní Kadyrov dbal, jak o něm smýšlí Západ? Poslední skandální a opět velkolepá oslava jeho 35. narozenin, kterou prezentoval dosti nešikovně jako oslavu města Groznyj, sklidila kritiku i posměch nejen v západním tisku, ale i v Rusku. A není trochu podivné, že by politik měl přijít o své místo kvůli své svévolné manželce? Takže nakonec se to spíše tváří, že nápověda přišla z Kremlu. Ostatně město Groznyj, které se začíná podobat tak trochu Dubaji, je dosti závislé na financích přicházejících právě z Kremlu. A pak je tu ještě jedno spojení - StopCham je iniciativa prokremelského mládežnického hnutí Naši, které Vladimira Putina během zimních masových protestů proti zfalšovaným volbám značně podpořilo.

Tohle ale obyvatelé Moskvy, kteří se dnes a denně potýkají s automobily zaparkovanými sobecky uprostřed chodníků, nejspíš řešit nebudou. Pro ně tenhle exemplární případ, jenž iniciativu StopCham neuvěřitelně pomohl zpropagovat, nakonec skýtá šanci, že si pár řidičů napříště rozmyslí, kde zaparkujou svého miláčka.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].