Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Český lev

Proč je dobře, že vyhrál snímek Il Boemo

Snímek Petra Václava by mohl část publika přesvědčit, aby dávali českému filmu šanci i nad rámec lifestylových nebo hrubozrnných komedií

Českého lva za režii získal Petr Václav, autor Il Boema • Autor: Jakub Plíhal/Aktuálně.cz
Českého lva za režii získal Petr Václav, autor Il Boema • Autor: Jakub Plíhal/Aktuálně.cz

Filmové ceny Český lev, které byly rozdány v sobotu v pražském Rudolfinu, měly letos nečekanou a zásadní výhodu. Kdyby vyhrál v hlavní kategorii vlastně kterýkoliv z nominovaných filmů, nebyla by to ostuda. Nakonec hlasující dali víceméně podle očekávání přednost snímku, který sami na podzim vybrali jako českého kandidáta usilujícího o nominaci na Oscara. Českého lva za nejlepší film získalo životopisné drama Il Boemo o zapomenutém skladateli z 18. století Josefu Myslivečkovi v hlavní roli s Vojtěchem Dykem. Oceněný byl i jeho režisér Petr Václav a jeho spolupracovníci za nejlepší scénografii, kostýmy a masky.

Dalo by se argumentovat, že faustovský Arvéd – nejlepší film podle filmových kritiků a kritiček – je formálně i vypravěčsky výraznější a autorsky kompaktnější. Validní argumenty by jistě našel i početný tábor rapového, hyper rychlého, na mobil natočeného snímku BANGER. o dealerovi drog, který chce získat respekt. Il Boemo je konzervativnější volba. Letos je však konzervativní vkus hlasujících, který v minulosti generoval nejednou tristní výsledky, pro změnu vlastně pozitivní zpráva. Jinými slovy, je dobře, že vyhrál Il Boemo.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].