Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Český lev

Proč je dobře, že vyhrál snímek Il Boemo

Snímek Petra Václava by mohl část publika přesvědčit, aby dávali českému filmu šanci i nad rámec lifestylových nebo hrubozrnných komedií

Českého lva za režii získal Petr Václav, autor Il Boema • Autor: Jakub Plíhal/Aktuálně.cz
Českého lva za režii získal Petr Václav, autor Il Boema • Autor: Jakub Plíhal/Aktuálně.cz

Filmové ceny Český lev, které byly rozdány v sobotu v pražském Rudolfinu, měly letos nečekanou a zásadní výhodu. Kdyby vyhrál v hlavní kategorii vlastně kterýkoliv z nominovaných filmů, nebyla by to ostuda. Nakonec hlasující dali víceméně podle očekávání přednost snímku, který sami na podzim vybrali jako českého kandidáta usilujícího o nominaci na Oscara. Českého lva za nejlepší film získalo životopisné drama Il Boemo o zapomenutém skladateli z 18. století Josefu Myslivečkovi v hlavní roli s Vojtěchem Dykem. Oceněný byl i jeho režisér Petr Václav a jeho spolupracovníci za nejlepší scénografii, kostýmy a masky.

Dalo by se argumentovat, že faustovský Arvéd – nejlepší film podle filmových kritiků a kritiček – je formálně i vypravěčsky výraznější a autorsky kompaktnější. Validní argumenty by jistě našel i početný tábor rapového, hyper rychlého, na mobil natočeného snímku BANGER. o dealerovi drog, který chce získat respekt. Il Boemo je konzervativnější volba. Letos je však konzervativní vkus hlasujících, který v minulosti generoval nejednou tristní výsledky, pro změnu vlastně pozitivní zpráva. Jinými slovy, je dobře, že vyhrál Il Boemo.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navíc



Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].