Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Krajinou

3% divočiny. Navrhujte, kde má vyrůst

Evropu v posledních letech zachvátil nový trend. Jednotlivé státy vyčleňují další a další plochy svých území, kde nechávají bujet divočinu. Jen tak, bez přímých lidských zásahů.

Německá spolková vláda chce divoké přírodě do deseti let vyčlenit dvě procenta své země (dvojnásobek dnešního stavu); v Británii se o něco podobného pokouší National Trust, nezisková organizace se staletou tradicí; jeden velmi ziskový podnikatel nechává k zarůstat své pozemky (k nelibosti sousedů) divočinou ve Skotsku.

Přitom panuje přesvědčení, že na území, kde se člověk vzdal kontroly a tudíž tam ani nic netěží, nestaví ani nepěstuje, se dá vydělat. Součástí trendu ponechávat jednotlivá procenta krajiny divoké přírodě je totiž turistická přístupnost: chodit se může kamkoliv, bivakovat kdekoliv. Neplatí to samozřejmě absolutně, ale většina území divoké přírody zůstává pěším turistům přístupná. A z turistů (tedy jejich peněz) potom profitují obyvatelé žijící na okrajích divokých území.

Kdo chce znát podrobnosti, nechť nahlédne do aktuální studie Hnutí Duha, kterou chce organizace zahájit v Česku debatu o tom, jestli by nemohly nové plochy bezzásahové ale zároveň lidem přístupné divočiny vzniknout i u nás. Prý by mohly tvořit až tři procenta území republiky. V textu prošpikovaném odkazy a čísly se ze všech možných stran vysvětluje, k čemu by byl takový projekt dobrý.

Jenom jedna věc, která však autora tohoto sloupku zajímá ze všeho nejvíc, chybí. Které konkrétní české krajiny by se mohly stát součástí oněch tří procent? Experti z Duhy jsou v téhle otázce zdrženliví, protože nechtějí, aby debata o rozšiřování ploch divočiny začala hádkou o konkrétní místa; a tak jako horké kandidáty zmiňují pouze území stávajících národních parků.

Jenomže právě představa konkrétních míst zarostlých divokou přírodou, ve které se člověk může svobodně toulat, je nejvzrušivější. Kde by to tedy šlo? Určitě v současných vojenských prostorech, těch se ale armáda nevzdá. Potom snad v západních Čechách, které už dnes působí svou mimořádnou opuštěností. Potom v těch národních parcích… Ale co dál? Máte nějaké další horké kandidáty?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].