Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Volba primátora se odkládá na únor, Marvanová couvla od podpory Bohuslava Svobody

Po dvanácti hodinách jednání zastupitelé koalice Spolu ustoupili, schválen byl jen rozpočet

Bohuslav Svoboda • Autor: Matěj Stránský
Bohuslav Svoboda • Autor: Matěj Stránský

Pražské zastupitelstvo ve čtvrtek už od devíti ráno řešilo volbu nového primátora. Koalice Spolu pro Prahu (tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) do funkce navrhla svého volebního lídra, poslance a lékaře Bohuslava Svobodu (ODS). Jeho podporu na post primátora potvrdilo i ANO, byť jen do února - coby vytvoření dočasného prostoru pro další jednání o většinové koalici, jak řekl Patrik Nacher, jednička kandidátky ANO. To by čistě matematicky dohromady dávalo 33 hlasů, tedy většinu jednoho hlasu. Jenže ten měla ve svých rukou Hana Kordová Marvanová, na kterou byla v posledních dnech upřena zvláštní pozornost, jelikož nebylo jasné, zda někdejší disidentka návrh vycházející z dohody s ANO skutečně podpoří.

Poté, co ztroskotala jednání s Piráty, kteří chtěli do magistrátní koalice přibrat i Prahu sobě, dohodlo se Spolu s ANO na „prozatímní“ podpoře primátora. Obě strany začaly v neděli jednat také o možné podpoře menšinové rady Spolu. ANO předložilo 15 programových bodů, kterými podporu podmiňovalo, ale na jejich konečném znění se strany zatím nedomluvily: proto se jejich zástupci rozhodli volit pouze primátora s tím, že zbylých deset radních volit nebudou.

V praxi, ohledně jejíchž detailů po většinu dne nebyly jasné odpovědi, tak měl Svoboda v primátorském křesle nahradit Zdeňka Hřiba (Piráti)  - ale dosavadní rada by nahrazena nebyla. „Mně to není jasné,“ řekla ve čtvrtek Respektu Kordová Marvanová na otázku, jak by to podle ní mohlo fungovat. Podobné otázky kladli také zastupitelé z řad Prahy sobě nebo Pirátů, kteří podle svých slov podobu fungování rady po zvolení Svobody primátorem neznali.

„Myslím, že to je nestandardní a nevyzkoušené. Ne všechno, co je nevyzkoušené, je sice špatně,“ přemítal také Petr Hlaváček (STAN). „Ale je to jako s prvním prototypem auta. Pravděpodobnost, že se najde závada v provozu, je větší, než když je to 150. prototyp po mnoha zkouškách,“ nabídl analogii stále ještě první náměstek primátora. A dodal, že z těchto důvodů klub Starostů ruku pro Svobodu nezvedne.

V první fázi jednání převážně mluvili právě zastupitelé z řad tzv. Aliance stability - povolebního paktu mezi Piráty a Prahou sobě. Volbu Svobody primátorem od začátku odmítali a postup Spolu a ANO označili za právní paskvil. Podle nich by navíc vznikla řada problémů včetně toho, že Svoboda by byl podle zákona jediným statutárním zástupcem Prahy a v případě dovolené nebo nemoci by jej neměl kdo zastoupit. Současní náměstci by se totiž stali řadovými radními.

Primátor Zdeněk Hřib po jednání s koalicí Spolu • Autor: ČTK / Kamaryt Michal
Primátor Zdeněk Hřib po jednání s koalicí Spolu • Autor: ČTK / Kamaryt Michal

Sám Svoboda si vzal slovo až po více než sedmi hodinách od začátku jednání. Ve své krátké řeči - v té době již bylo odsouhlaseno zkrácení projevů na pět minut - stručně představil témata, kterými by se jako primátor chtěl primárně zaobírat. Těmi byla podle něj energetika, školství a doprava, u které zmínil hlavně dostavbu okruhů nebo metro D. Větší detaily měla nabídnout až následná rozprava.

Ze slov Kordové Marvanové přitom přes den stále nebylo jasné, jak se k celé věci definitivně postaví. Obrat podle všeho přišel až odpoledne. „Já s tou dohodou s ANO nesouhlasím a hlasovat pro ni prostě nebudu,“ řekla Respektu a brzy poté dodala, že v této hlasovací většině nezvedne nakonec ruku ani pro Bohuslava Svobodu, byť to na žádost koaličních kolegů dříve přislíbila.

Posléze Marvanová ČTK řekla, že je připravena hlasovat pro Svobodu v případě, že bude dohodnuta koalice standardní cestou. Podle ní je ale nemožné, aby podpořila dohodu s ANO. Narážela tím mimo jiné i na to, že za ANO je v zastupitelstvu bývalá starostka Prahy 10 Radmila Kleslová, která byla podle médií agentkou StB.

Právě v čase, kdy se Marvanová postavila proti, byla debata o primátorovi přerušena a zastupitelstvo se po návrhu Zdeňka Zajíčka přesunulo k rozpravě nad rozpočtem města - což předseda zastupitelského klubu ODS odůvodňoval snahou dostat se k tomuto bodu, dokud je zastupitelstvo v kondici. Debata pak byla ještě několikrát přerušena pro poradu klubů Spolu pro Prahu a ANO. K jednání se zastupitelé naposledy vrátili ve večerních hodinách a rozpočet byl pak s potleskem schválen bez jediného hlasu proti.

V tu chvíli mělo tedy pokračovat jednání o volbě primátora, ale k tomu už nedošlo. „Po poradě v klubu jsem Spolu podal procedurální návrh na přerušení návrhu,“ informoval Zajíček s tím, že bod se přesouvá na 9. února 2023 - pro což získal podporu 55 z 65 zastupitelů (nikdo nebyl proti).

V kuloárech se přes den spekulovalo, že by se v případě, že Marvanová couvne, koalice Spolu mohla dohodnout s SPD, která má v zastupitelstvu tři mandáty. Tato spolupráce by bezpochyby otřásla pověstí konzervativních stran na celostátní úrovni i u pražských voličů. Ale není známo, zda dohodu skutečně zvažovali, nebo zda byly obavy o pověst důvodem, proč k ní nakonec nedošlo, a jednání o volbě primátora nakonec přerušeno.

“Je to prohra a teď musíme pokračovat v jednání,” zhodnotil jednání lídr pražské TOP 09 Jiří Pospíšil s tím, že detaily nejdříve musí zkonzultovat s kolegy ze Spolu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].