Čeští trumpisti v Železných horách plánovali lepší svět, kde si každý může říkat, co se mu zachce
„Pokud nám dovolí se tu sejít a nepošlou na nás policii, musí to znamenat, že se nás nebojí a už je po všem,“ říká na adresu ministra vnitra a šéfa BIS účastník setkání. Ale to se teď změní.
U Sečské přehrady se o víkendu sešli lidé, kteří až do nedávného zvolení Donalda Trumpa nebyli spokojeni s tím, kam se ubírá svět. Akce nazvaná Konzervativní kemp svolaná Společností pro obranu svobody projevu měla v podtitulu výzvu ke „konzervativní kontrarevoluci“, kterou, jak účastníci doufali, se podaří uskutečnit i v Evropské unii a Česku. Cílem dvou stovek lidí, kteří si o tom v hotelu Jezerka mezi kopci a lukami Železných hor dva dny povídali, je vrátit svět tam, kde byl v těch krásných časech na počátku milénia, než se ho zmocnili levicoví liberálové a státy či Unií vnucované dobro. Pozvali si k tomu i politiky, u nichž tuší, že v českých podzimních volbách do sněmovny uspějí a mohli by chtít svět vrátit do starých kolejí spolu s nimi. Jaký svět by to byl?
Je to ztraceno
V kongresovém sále hotelu Jezerka je o sobotní deváté ráno zhruba dvě stě lidí a další ještě přijíždějí. Podnikatel, mezinárodní síťař inovátorů a startupů Vlastimil Veselý, který Společnost pro obranu svobody projevu spolu s herním designérem Danielem Vávrou před pěti lety založil, právě z pódia v úvodním projevu vysvětluje, že opakovaná Trumpova vítězství a „porážky progresivistů“ například na Slovensku ukazují, že porážka nebezpečných liberálů je možná a že by konzervativci měli být aktivnější. „Jsme tu proto, abychom bránili normální svět a přirozený řád,“ říká Veselý spolu s výčtem toho, co je potřeba porazit: nahrazování původního obyvatelstva masovou migrací, křesťanství islámem, rodinu s matkou a otcem soužitím libovolných osob a energetickou soběstačnost spoléháním se na slunce a vítr. „Konzervativní revoluce ve Spojených státech začala. V Evropě se progresivisté ještě zuby nehty brání,“ říká Veselý.


Čestné místo prvního řečníka má komentátor amerického původu a vydavatel Erik Best. Říká, že se v Česku „smí mluvit“ o různých hrozbách, až když je na řešení pozdě, do té doby ne. „Pokud se tady smíme scházet a mluvit o ochraně svobody slova, znamená to, že je příliš pozdě. Ať řekneme, co chceme, Rakušan, Koudelka budou vždycky o krok před námi. Pokud nám dovolí se tu sejít a nepošlou na nás policii, musí to znamenat, že se nás nebojí a už je po všem,“ označuje Best hlavní protivníky svobody v osobách ministra vnitra a ředitele BIS. Situaci ale podle něj teď mění Donald Trump. „Donald je nad Rakušanem a Koudelkou,“ říká Best. Ale ani o tom, co přesně dělá Trump, se prý tady veřejně nikde mluvit nesmí. „Až bude po všem, bude možné o tom mluvit. Zatím musíme být potichu – platí to pro válku na Ukrajině, pro jeho obchodní válku, pro jeho přepisování mapy světa,“ říká o tématech, která Trump od svého zvolení rázně otvírá a jeho kroky analyzují média všude ve svobodném světě Česko nevyjímaje.
V sále je naprosté ticho, všichni pozorně poslouchají a nezdá se, že tápou. „Lipavský a Pavel pomáhají Putinovi. Nemáme poslouchat, co říká Rusko nebo Čína, jen to, co říkají naši vůdci. Nemáme slyšet, co říká lotr Putin, a Čína a Rusko si zatím rozdělují svět,“ přibírá Best do své analýzy ministra zahraničí a prezidenta republiky.
„Já si od začátku skoro myslím, že válka na Ukrajině je převážně finanční. Nejsilnější páky jsou finanční a nevíme přesně, kdo tahá za nitky. O tom, že je to finanční válka, nesmíme mluvit ani v České republice,“ říká Erik Best v hotelu Jezerka. „A otázka je, až tu bude nová vláda, do jaké míry o tom bude moci mluvit jinak.“ Nakonec Best sdělí, že válka na Ukrajině je naprostá maličkost proti tomu, co se chystá – že přijde něco opravdu velkého. „Přepisuje se světový řád. Ta velká věc je finanční, to se připravuje mnoho let, někdo by řekl sto let i víc.“
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu