Rok 2024 podle BIS: Českou bezpečnost testovali naverbovaní ruští agenti, deepfakes i čínské satelity
Kontrarozvědka popisuje v výroční zprávě kněze napojené na patriarchu Kirilla, nábory na Telegramu, sílící vliv AI na sociálních sítích i aktivity Pekingu
Rok 2024 patřil v bezpečnostní oblasti k nejnáročnějším v historii České republiky, ale obstáli jsme v něm na výbornou. S tímhle napůl pozitivním sdělením otevírá loňskou výroční zprávu Bezpečnostní informační služby (BIS) její ředitel Michal Koudelka. Jinak ale výstupy domácí kontrarozvědky příliš pozitivní nejsou. Hlavně proto, že naši bezpečnost dál významně ovlivňuje ruská válka na Ukrajině. „Pokračující konflikt má přímé dopady i na život v České republice. Na našem území žije stále několik set tisíc ukrajinských uprchlíků a zároveň musíme být neustále připraveni, v případě špatného vývoje, i na případný příchod další uprchlické vlny,“ uvádí se v ní.
Mnohé aktivity Ruska
Nejrozsáhlejší kapitolu – už tradičně – věnuje BIS Rusku a aktivitám jeho zpravodajských služeb. Jak uvádí, loni kontrarozvědka dokonce odhalila a pomohla zastavit „několik pokusů o sabotážní akce“ či přinejmenším snah o ovlivňování. Jedna se týká třeba známé běloruské novinářky Natalie Sudliankové, kterou Česko vyhostilo, protože – jak napsal Respekt v dubnu – „vykonávala úkoly pro vojenskou rozvědku a její příslušník ji přímo z Moskvy řídil“.


„Před rokem 2021, kdy došlo k vyloučení ruských subjektů z tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany, byla řadu let klíčovou postavou v oblasti prosazování zájmů Rosatomu v Česku (jednalo se o placenou spolupráci),“ píší zpravodajci s tím, že se Sudliaková také angažovala v aktivitách mezinárodního hnutí Nesmrtelný pluk, jež v režii Kremlu každoročně připomíná ruské hrdiny druhé světové války.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu