Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Případ, který zahájil éru podcastů, má nečekaný průlom. Údajný vrah je po 23 letech venku z vězení

Kauza Adnana Syeda, kterou sledoval celý svět, odhalila slabiny americké justice

Adnan Syed před soudem v Baltimoru • Autor: JIM LO SCALZO / EPA / Profimedia
Adnan Syed před soudem v Baltimoru • Autor: JIM LO SCALZO / EPA / Profimedia

U soudu v americkém městě Baltimore zazněl v předposlední zářijové pondělí rozsudek, který způsobil přinejmenším celostátní senzaci. Soudkyně totiž rozhodla, že mladík Adnan Syed, který byl v roce 1999 usvědčen z vraždy své bývalé přítelkyně Hae Min Lee, má být s okamžitou platností propuštěn z vězení, protože způsob, kterým byl tento případ vyšetřován i posuzován, vyvolává závažné pochybnosti o jeho spravedlivosti.

Na českého čtenáře, který kauzu nezná, může více než dvacet let starý případ středoškolské vraždy kdesi za oceánem působit odtažitě, ale příběh má mezinárodní i mediální přesah. Po vychladlých stopách vraždy z konce tisíciletí se totiž před osmi lety vydala novinářka Sarah Koenig a o svém pátrání vytvořila působivý zvukový pořad na pokračování připomínající napínavou detektivku.

Pojmenovala ho prostě Serial - a kromě toho, že jím zpochybnila Syedovu vinu a poukázala na mezery v americké justici, do velké míry jím odstartovala globální popularitu žánru podcastu, tedy zvukového pořadu dávkovaného na pokračování. Serial k dnešnímu dni slyšelo 340 milionů lidí po celém světě a jeho napodobeniny, tedy audioseriály o skutečných zločinech, dnes dominují žebříčkům poslechovosti a streamování po celém světě včetně Česka.

Rozhodnutím baltimorského soudu však ostře sledovaná kauza nejspíš nekončí. Syed byl totiž zatím soudkyní propuštěn pouze do domácího vězení a nový proces může znovu rozhodnout o jeho vině. I samo zpochybnění předchozí obžaloby a obnovení procesu ale znamená průlom. Bez enormního zájmu veřejnosti způsobeného právě podcastem Serial by Syedův případ téměř jistě nebyl obnoven, což vyvolává i otázku, kolik dalších takových rozsudků americká justice ukrývá.

Zásadní okamžik

Když bylo v roce 1999 v lesích za Baltimorem nalezeno mrtvé tělo středoškolské studentky Hae Min Lee, podezření z její vraždy ihned padlo na jejího bývalého přítele, tehdy sedmnáctiletého Adnana Syeda. Klíčovým svědkem, který rozhodl o Syedově odsouzení, byl jeho kamarád Jay Wilds. Ten řekl vyšetřovatelům, že Syed měl v úmyslu expřítelkyni zabít. A když to udělal, Wildsovi se přiznal a požádal ho o pomoc se zakopáním těla za městem, čemuž vyhověl. Syed byl poté v roce 2000 odsouzen k doživotnímu trestu plus třiceti letům vězení. V následujících letech sice trval na svojí nevině a žádal o nový soud, ovšem bez úspěchu.

Zásadní okamžik přišel v roce 2014, kdy se o případu shodou náhod dozvěděla autorka rozhlasových dokumentů Sarah Koenig a vytvořila o něm zvukový seriál, který z neznámé novinářky udělal celosvětovou hvězdu a globální popularizátorku tehdy ještě okrajového žánru podcast. Koenig s nahrávacím zařízením navštívila místo činu, obešla pozůstalé i svědky, mluvila s lidmi, kteří Adnana dobře znali. A z toho všeho jí stále více vycházelo, že odsouzený nemusí být nutně vinen.

Zároveň při svém pátrání, o kterém téměř v reálném čase informovala své posluchače, narážela na nesrovnalosti ve vyšetřování, čímž ospravedlňovala Syedův nárok na nový proces. Její seriál sice k případu přitáhl obrovský zájem veřejnosti, ale pokusy případ znovu otevřít vždy selhaly. Až nyní soud v Baltimoru nečekaně rozhodl, že Syed bude propuštěn do domácího vězení a původní obžaloba je neplatná. A publikum, které případ sledovalo po celou dobu, si tak klade logickou otázku: co tak zásadního se stalo, že se případ zcela obrátil?

Část odpovědi na tuto otázku dává i Sarah Koenig, která byla u soudu přítomna. Ačkoli se případu Adnana Syeda dávno nevěnuje a v dalších řadách podcastu Serial se zabývá jinými tématy, přelomový rozsudek přiměl Koenig vytvořit bonusový díl první řady věnované vraždě Hae Min Lee. „Možná se ptáte, co se sakra stalo? Já si tu otázku pokládala také,“ říká Koenig v nové epizodě pojmenované Adnan je venku. A nabízí na ni poměrně obsáhlou odpověď.

Koenig upozorňuje, že soud neříká, že je Syed nevinný, pouze rozhodl, že obžaloba sestavená v roce 1999 byla založena na pochybném vyšetřování, nevěrohodných důkazech a její autoři také porušili pravidla spravedlivého procesu. Rozsudek je proto zrušen a stát Maryland má 30 dní na vytvoření nové obžaloby, jinak bude Syed osvobozen.

Důvodem, proč se 23 let starým případem soud začal znovu zabývat, je skutečnost, že ve státě Maryland začal loni na podzim platit zákon nabízející vězňům odsouzeným v mladistvém věku možnost revize trestu. Jelikož Syedovi bylo v době vraždy sedmnáct, na přezkum měl právo. Pracovnice státního zastupitelství Becky Feldman, která přezkoumání dostala na starost, získala od původního žalobce několik krabic s dokumentací případu - a nesrovnalosti, na něž narazila, ji šokovaly.

Jen jeden případ

Nejpřekvapivějším objevem bylo, když narazila na kus papíru s ručně psanou poznámkou. Šlo o jména dvou mužů, kteří byli rovněž podezřelí z vraždy Hae Min Lee, ale nikdy nebyli důkladněji vyšetřováni. Feldman také poté zjistila, že obžaloba o existenci těchto dvou podezřelých vůbec neinformovala obhájce, čímž porušila pravidla spravedlivého procesu. Koenig v podcastu informuje, že o identitě těchto dvou mužů toho příliš nevíme (byť policie ji zná), pouze to, že oba byli v minulosti trestaní. Zásadní však je, že jeden z mužů podle výpovědi svědků mluvil o tom, že Hae Min Lee zabije.

Feldman zjistila i další nesrovnalosti. Například to, že data o poloze pachatele získaná z mobilních telefonů, o která se obžaloba opírala, jsou podle dnešních expertů značně nespolehlivá. Dále odhalila, že vyšetřující policisté jsou velmi nedůvěryhodní – v minulosti falšovali důkazy, manipulovali s nimi a jeden muž odsouzený na základě jejich důkazů byl kvůli jejich špatné práci dodatečně osvobozen.  Výpověď korunního svědka Wildse  provedená jedním z těchto detektivů tak byla nedůvěryhodná. To vše ji přimělo k tomu, že soud požádala o zrušení rozsudku - a soud její žádosti nyní vyhověl.

Sarah Koenig • Autor: REUTERS
Sarah Koenig • Autor: REUTERS

Policie má nyní dva podezřelé vyslechnout a státní zástupce může na základě důkazů znovu podat obžalobu. Pokud to udělá, dojde k novému procesu. Podle Koenig to neznamená, že je Syed nevinný, ale zároveň v nové epizodě podcastu naznačuje, že jeho osvobození je reálné. „Nedokážu předpovědět, co z toho vzejde. Ale jsem si jistá, že šance, aby stát znovu začal Adnana stíhat, je přinejlepším vzdálená,“ říká.

Když soudkyně Melissa Phinn přečetla rozsudek, plná soudní síň v Baltimoru podle amerických médií propukla v jásot a příznivci jednoho z nejznámějších vězňů v USA se objímali. Když jednačtyřicetiletý Syed po 23 letech strávených ve vězení vyšel před budovu soudu, na tváři měl úsměv. Přítomným novinářům ale nic neřekl, nastoupil do auta a odjel domů.

Soudu se prostřednictvím aplikace Zoom zúčastnil také bratr zavražděné studentky Young Lee. Se slzami v očích soudu řekl, že není proti obnovení vyšetřování, zároveň dodal, že nekončící dohady o tom, kdo zabil jeho sestru, mu ničí život. „Vždycky, když si myslím, že už to skončilo, tak se to zase vrátí. Zabíjí mě to. Pro mě tohle není podcast. Je to reálný život - nekončící, dvacet let trvající noční můra,“ prohlásil těsně před vyhlášením rozsudku.

Rozhodnutí soudu je možné vnímat také jako jako triumf podcastu Serial, který na chyby ve vyšetřování marně upozorňoval už před osmi lety, ale jeho autorka nejnovější vývoj nebere jako satisfakci. „Adnanův případ v sobě obsahuje všechny chyby, které lze najít v našem soudním systému,“ říká Koenig v podcastu. Vyšetřovatelé používající pochybné metody, žaloba zamlčující před obhajobou klíčové důkazy, extrémně přísné rozsudky, posuzování mladistvých jako dospělých, nemožnost dostat po verdiktu svůj případ zpátky k soudu, vyjmenovává je.

„I když dnes obžaloba přiznala své chyby, je těžké cítit radost a oslavovat. Vše, co u soudu zaznělo, žaloba po celou dobu věděla. Systému trvalo dvacet let, aby napravil své chyby. A to je pouze jeden případ,“ uzavírá Koenig podcast s otázkou, kolik podobných případů se skrývá v krabicích amerických soudů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].