Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Prezidentské volby

Macron dál mlčí k tomu, proč se sešel s Babišem. Pavel to označuje za nestandardní

Šéf ANO je stále vyšetřován ve Francii pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Francouzský prezident stále mlčí ke schůzce s Andrejem Babišem, kterého přijal v Elysejském paláci krátce před prvním kolem českých prezidentských voleb. Mluvčí Emmanuela Macrona bezprostředně po jejich pařížském jednání 10. ledna uvedla, že šlo o „setkání v rámci stejné politické skupiny“, tedy Renew Europe, k němuž na půdě Evropské unie patří Macronova i Babišova strana, a odmítla, že by tím Macron chtěl Babiše podpořit ve volbách.

V parlamentní evropské politice se však momentálně neděje nic naléhavého, co by museli Macron a Babiš společně řešit. Volby do Evropského parlamentu se konají až za rok a čtvrt. Schůzek lídrů za Renew Europe, které se konají před vrcholnými unijními setkáními (další bude 9. února) a politici tu před nimi koordinují své postoje , se teď Babiš nezúčastňuje, protože je v opozici.

Respekt se obrátil na mluvčí Macrona, aby důvod přijetí Babiše podrobněji vysvětlila; a to poté, co Andrej Babiš po prvním kole prezidentských voleb skončil těsně za Petrem Pavlem a následně na tiskové konferenci přirovnal nositele francouzského státního vyznamenání a svého vyzyvatele k diktátorovi Vladimiru Putinovi.

V té době zároveň francouzské úřady Respektu potvrdily, že Babiš je stále vyšetřován ve Francii pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků. Toho se měl dopustit při nákupu dvou nemovitostí s přilehlým tříhektarovým pozemkem v obci Mougins na jihu Francie; usedlost si Babiš koupil přes řetězec offshoreových společností.

Babiš po prvním kole voleb prohlásil, že vyšetřovaný není, protože ho „nikdo nekontaktoval”. Zástupce francouzské finanční prokuratury ale potvrdil obecně platný princip, že dotyčný „nemusí vědět, že je proti němu vedeno vyšetřování, dokud není například předvolán k výslechu”.

Macronova mluvčí ani na opakovanou žádost Respektu po e-mailu o vysvětlení schůzky s Babišem neodpověděla. Nereagoval ani další člen Macronova komunikačního týmu. O motivech Macronova souhlasu se schůzkou, o kterou požádal před Silvestrem sám Babiš, se tak dá stále jen spekulovat. Babiš řekl, že se francouzský prezident zajímal o majitele EPH Daniela Křetínského. Ten vlastní ve Francii několik elektráren a je menšinovým akcionářem deníku Le Monde.

Po jednání Babiš uvedl, že se bavili také o ukončení války na Ukrajině. Expremiér v kampani opakuje, že by se měl hlavně dojednat mír - neboť to jeho voliči chtějí slyšet. Jak, to už ale neříká, a neřekl to ani po rozhovoru s Macronem. Svoji roli může hrát i pragmatismus, Francie chce v Česku dostat zakázku na rozšíření jaderné elektrárnu Dukovany. Rozhodovat o tom bude vláda, český prezident tuhle pravomoc nemá, ale může vystupovat jako zákulisní lobbista francouzských zájmů proti americkým nebo jihokorejským (odkud jsou další zájemci o dostavbu).

Francouzská média o setkání Macron-Babiš informovala jen sporadicky. Ta, která to udělala, například deník Le Figaro, mluvila o schůzce jako o nestandardní. Politiků, které Macron přijal krátce před volbami, není mnoho. Byl mezi nimi například Volodymyr Zelenskyj, když kandidoval na ukrajinského prezidenta. Petr Pavel ani Danuše Nerudová od francouzského prezidenta pozvání do Paříže na rozdíl od Babiše nedostali. „Nekontaktovali mě,” řekl Respektu Pavel. „Žádné pozvání jsem od francouzského pana prezidenta Macrona nedostala,” uvedla i Nerudová.

Fakt, že Macron pozval před prvním kolem voleb pouze Babiše, považuje Pavel - jak řekl v rozhovoru pro Respekt - za „nestandardní”. „Na jedné straně francouzský prezident může přijmout kohokoli kdykoli, na druhé straně nebývá zvykem ve slušných demokraciích přijímat prezidentské kandidáty několik dní před volbami,” míní.

K zdůvodnění návštěvy, že se jednalo o konzultaci v rámci stejného politického uskupení v Evropském parlamentu, pak Pavel dodává, že „tak úplně neobstojí.” „Je to svým způsobem narušení předvolební kampaně. Dává jasný signál, že toho člověka považuje za něco víc než prezidentského kandidáta a předsedu jedné z opozičních stran,” domnívá se Pavel.

Co bylo cílem schůzky, Pavel neví. „Babiš se chtěl zviditelnit. Proč to dělá Macron, to se můžu jenom dohadovat. Může tam být vazba z minulosti, může tam být nějaká snaha mu vyjít vstříc, na druhou stranu i francouzská média to považovala za nestandardní. Já jsem přesvědčen, že to nestandardní je,” uzavírá Pavel jako Babišův soupeř ve 2. kole voleb.

V tom, o co Macronovi šlo, se nevyzná ani Danuše Nerudová. „Přijetí pana Babiše nebudu víc komentovat. Nepřísluší mi hodnotit, koho si francouzský prezident zve na návštěvu. Osobně mi přijde mnohem důležitější navštívit v české prezidentské volební kampani města v Ústeckém, Karlovarském či Moravskoslezském kraji než Elysejský palác. Přeji si a za zásadní považuji, aby se pan Babiš nikdy nepodíval do Elysejského paláce jako prezident ČR. Držím nám všem palce, aby se toto přání splnilo,” říká Respektu Nerudová.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].