Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Je to kyberšikana. Ředitelka umělecké školy vyhodila pedagogy za lajkování instagramového účtu, který ji parodoval

Brněnští studenti i jejich rodiče podepisují petici na obranu svých učitelů a IT specialisty

Zleva Petra Nosková, Michal Maruška a Tomáš Chalupa
 • Autor: Ivana Svobodová
Zleva Petra Nosková, Michal Maruška a Tomáš Chalupa • Autor: Ivana Svobodová

Brněnská Střední škola umění a designu přichází o zkušené učitele. Už dva dostali výpověď a s nimi i jeden IT specialista. A důvod, který ředitelka školy uvedla ve výpovědi předané pedagogům a správci IT sítí, vzbudil nevoli a protesty studentů i pedagogů: kolegy propustila za to, že lajkovali ironický instagramový účet, který si z ní dělal legraci.

Účet už na instagramu není k dohledání, ale redakce jeho obsah zná ze snímků obrazovky pořízených pedagogickým sborem. V karikaturách zobrazoval ředitelku a obrázky byly opatřeny texty vztahujícími se k jejímu stylu řízení školy. Plyne z nich například, že od loňského nástupu do funkce nepředstavila vizi školy. Na jedné karikatuře je pak zobrazena s dlouhým “pinnocchiovským” nosem, který je symbolem lži.

“Dále bylo zjištěno, že nejméně od 9. 7. 2022 jste tyto příspěvky sledovala i Vy a zejména že jste příspěvky ze dnů 1. 8. 2022, 10. 8. 2022 a 23. 8. 2022 opatřila symbolem souhlasu s obsahem příspěvku (“to se mi líbí”),” píše se výpovědi, kterou dostala učitelka občanské nauky a tělocviku a metodička prevence Petra Nosková. Byla rovněž předsedkyní odborů a ve škole pracovala 16 let. Stejný důvod výpovědi stojí i v dokumentu, kterým Petra Černínová ukončila práci ve škole IT specialistovi Tomáši Chalupovi, změna je jen v datech příspěvků na instagramu, které lajkoval.

Třetí zaměstnanec Michal Maruška, který učil šest let obor fotografie, takovou výpověď nemá. Podepsal dohodu. “Měl jsem od paní ředitelky na výběr. Buď dostanu stejnou výpověď jako kolegové, nebo podepíšu dohodu. Na rozhodnutí jsem měl hodinu. Podepsal jsem, protože mě ta situace vnitřně zranila, došel jsem za tu určenou hodinu k závěru, že nedokážu dál pracovat pod vedením, které se mnou a mými kolegy takto jedná,” říká. “Pak jsem toho litoval, že jsem se raději nenechal vyhodit a ustoupil jsem. Cítil jsem se pod obrovským tlakem.”

Naprosto absurdní

Tohle všechno se odehrálo poslední prázdninový den. Učitelka Nosková a IT specialista Chalupa ve škole ještě pracují, výpovědní lhůta jim skončí koncem října. Všichni tři jsou z výpovědí dodnes šokováni. “Výpověď za lajk je naprosto absurdní. Ani nevím, jaké příspěvky jsem tam lajkovala, byly to příspěvky satirické povahy a vůbec by mě nenapadlo, že by se něco takového mohlo brát jako šikana,” říká pedagožka Nosková. Spolu se svým kolegou, správcem sítě Chalupou, se rozhodli bránit proti výpovědi soudně.

“Jde mi o školu. Jsem tu kvůli studentům, škola je moje srdeční záležitost. Důvod výpovědi považuji za nesmyslný. Pocítil jsem velkou podporu studentů, kolegů i jejich rodičů. Taková situace by se mohla kdykoliv opakovat, kdyby se jí člověk nepostavil,” konstatuje pak Tomáš Chalupa.

Jeden z překopírovaných příspěvků z již zrušeného účtu
Jeden z překopírovaných příspěvků z již zrušeného účtu

Studenti i jejich rodiče podepisují petici na obranu svých pedagogů a oblíbeného “ajťáka”, který s nimi jezdil i na lyžařské kurzy. Podepsalo ji už přes 600 lidí včetně absolventů školy. “Jsme umělecká, tvůrčí škola, vydávat parodický instagramový účet za šikanu, jako to zdůvodňuje paní ředitelka, je skutečně absurdní a neuvěřitelné, byť se mi osobně třeba některé příspěvky taky nelíbily. Podobné karikatury visí učitelům na dveřích jejich kabinetů.  Parodické obrázky, jak je vidí studenti, si vyvěšují sami. To bereme i jako projev vzájemné důvěry, prostor pro vyjádření studentů, jejich svobodného názoru,” říká češtinářka a také učitelka předmětu zvaného občanský základ Ivana Sobotková, která se stejně jako většina pedagogického sboru staví na stranu svých kolegů.

Mám právní stanoviska

Studenti se obrátili i přímo na ředitelku, na zasedáních žákovské rady se situace s výpověďmi už několikrát probírala. Předali ředitelce petici a žádali, ať výpovědi stáhne. Černínová však na nich trvá.

Kdo účet založil a provozoval, není známo. Ředitelka v telefonním hovoru označuje instagramový účet za kyberšikanu, která zasahuje do integrity školy. Policii dala podnět, aby vyšetřila zřizovatele účtu. A Petře Noskové ředitelka vyčítá, že jako metodik prevence měla o existenci instagramového účtu informovat vedení školy. “Má ve své funkci vytvářet pozitivní a bezpečné klima. Účet vyzýval i studenty, ať se na něm aktivně podílejí,” vysvětluje ředitelka. Ostatním klade za vinu, že účet lajkovali. “Radila jsem se s odborníkem na šikanu, mám právní stanoviska,” říká.

Do problému se vložil i krajský úřad, který je zřizovatelem školy: doporučil, ať si všichni ještě sednou k jednomu stolu. Do školy má přijít odborník na klima na pracovišti. To uvítali i vyhození zaměstnanci, byť už u toho nebudou. “Přestože jsem odešel, tato škola je velmi speciální, jedna z nejlepších uměleckých škol v zemi. Umožní to pojmenovat příčiny, proč je to klima ve škole tak špatné,” říká už bývalý učitel oboru fotografie Maruška.

“Instagramový účet by ve zdravém prostředí vyvolal diskusi, a ne pocit, že musí paní ředitelka postřílet lidi, kteří parodii lajkovali,” říká s nadsázkou Chalupa. “A ve zdravém prostředí by takový účet ani neměl důvod vzniknout,” dodává Nosková.

Reportáž o situaci na Střední škole umění a designu v Brně, reakce studentů a jejich učitelů a rozhovor s ředitelkou školy o hranicích mezi šikanou a kritikou přineseme v připravovaném čísle Respektu

Jeden z překopírovaných příspěvků z již zrušeného účtu
Jeden z překopírovaných příspěvků z již zrušeného účtu

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].