0:00
0:00
Kontext24. 5. 20259 minut

Jak ujít sto kilometrů?

Zkušení chodci mluví o tom, jak se připravit na opravdu dlouhý výšlap. Důležité je nevyrážet rovnou z gauče, očekávat krize a věřit na sílu hudby

Beskydská sedmička, Krakonošova stovka, Týnišťské šlápoty nebo Valašské kilo. Někteří je nazývají ultratraily, jiní dálkové pochody, mluví se i o vytrvalostních závodech. V každém případě jde o radikální podniky na pomezí sportu a turistiky, jejichž účastníci pěšky nebo během na jeden zátah překonají sto nebo více kilometrů. Na trase většinou stráví beze spánku noc i den a ti, kteří dojdou do cíle, jsou často zcela vyčerpaní. Zároveň ale mluví o těžko popsatelné euforii a zážitku na celý život.

Stokilometrových pochodů a běhů se v Česku koná celá řada a každý rok je absolvují tisíce lidí. Někteří z hecu, aby si otestovali, zda to dokážou, jiní opakovaně, protože v tom našli neodolatelné zalíbení. Ujít na jeden zátah takovou vzdálenost se může nezasvěcenému smrtelníkovi jevit jako výkon, který zvládnou jen trénovaní sportovci. Podle zkušených „stovkařů“ to však zas tak náročné není. Kdo to chce zkusit, rozhodně by ale neměl vyrážet jen tak „z gauče“. Jak se tedy připravit na svou první stovku?

Malé cíle

↓ INZERCE

Milan Pohl se může pochlubit tím, že úspěšně absolvoval všech patnáct ročníků Beskydské sedmičky, momentálně asi nejpopulárnějšího extrémního závodu v Česku. Koná se na konci léta a tři tisíce mužů i žen pokaždé zavede na trasu vedoucí přes hlavní beskydské vrcholy, jako je Lysá hora, Smrk nebo Radhošť. Závodníci hromadně startují pozdě večer z Třince a na trase stráví noc i většinu následujícího dne, kdy postupně dorážejí do cíle na náměstí v podhorském městečku Frenštát.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc