0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext1. 7. 20247 minut

Francouzská krajní pravice stojí před branami moci

V prvním kole parlamentních voleb triumfovala Marine Le Pen. Jaké jsou možné scénáře vývoje?

Jordan Bardella přichází na tiskovou konferenci po prvním kole voleb • Autor: Profimedia.cz

Jako nikdy předtím. Věta, která se v posledních hodinách objevuje v médiích po celém světě v souvislosti s víkendovým volebních úspěchem francouzské krajní pravice, strany Národní sdružení. Po prvním kole předčasných parlamentních voleb to vypadá, že Národní sdružení bude mít moc jako nikdy předtím. Protiimigrační a euroskeptická politika má ve Francii podporu jako nikdy předtím. Zdá se, že druhá nejbohatší země EU bude prostě vypadat jako nikdy předtím.

„Macron je historiíí, triumfuje Le Pen,“ píše ve svém komentáři pro deník The Guardian francouzský novinář a prezident organizace Reportéři bez hranic Pierre Haski. Po první kole voleb se prý „probudil do jiné Francie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ do takové, ve které je klan Le Penovy rodiny u bran moci“. Poprvé v historii Francie by krajní pravice mohla získat absolutní většinu v dolní komoře parlamentu. Haski tvrdí, že už teď jsou volby zprávou o jasné prohře Emmanuela Macrona a jeho strany Obnova (Renaissance, RE) v koalici Spolu (Ensemble). 

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Zdrceně ostatně vypadal už v neděli večer po oznámení prvních odhadů i premiér Gabriel Attal z Macronova politického tábora. A pronesl pozoruhodnou řeč, ve které mluví o „morální povinnosti“ zabránit drtivému vítězství krajní pravice ve druhém kole voleb. Navrhl dokonce, aby kandidáti jeho vlastní koalice, kteří se v některých oblastech Francie probojovali do druhého kola na třetím místě, odstoupili z politického boje –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ aby se hlasy voličů proti Národnímu sdružení netříštily.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc