Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kontext, Politika, Redakce, Společnost

Čelovky a rozpis blackoutu. Ukrajinci se učí žít bez elektřiny

Několik hodin na sprchu, vaření a praní. A pak čekat, až proud začne jít znovu

Nákup v Charkově • Autor: REUTERS
Nákup v Charkově • Autor: REUTERS

Obyvatele jakékoliv evropské země, která nemá příliš velké problémy, překvapí, jak nesnadné je pohybovat se po velkoměstě bez elektřiny. Lidé v Kyjevě, který stejně jako další ukrajinská města několik týdnů postihují výpadky elektřiny v důsledku Ruskem rozbombardovaných elektráren, s tím mají naopak docela zkušenost. Nicméně na nepříjemnou situaci si už poměrně zvykli a naučili se ji zvládat.

Nejlépe je to vidět na ulicích. Proplouvají jimi s rozžehnutými čelovkami na hlavě, někteří si svítí baterkami pod nohy, aby nezakopli. Do toho mezi nimi projede někdo na kole. Ke kolizím však nedochází - nebo aspoň nejsou časté. Pomáhá, když není zatažená obloha, ale svítí hvězdy. Nová situace si žádá nová řešení, a to nejen při chůzi na chodnících nebo přechodech, přes něž lidé chodí v reflexních vestách, aby byli lépe ve tmě vidět - nebo prostě jen zvednou ruce vysoko nad sebe, aby si jich řidiči spíše všimli. Ve městě bez světla se také jinak vnímají zvuky - chodci si jich víc všímají. Klapání dámských podpatků je například včas upozorní, že se proti nim blíží někdo, kdo si nemusí svítit; s nastraženýma ušima se dá lépe a včas vyhnout.

Kyjev každopádně funguje podle narychlo vymyšlených pravidel. Výpadky světla zatím mají jakž takž platný jízdní řád: lidé si mohou dopředu na internetu najít, kdy v jejich čtvrti bude blackout. Vědí, od kdy do kdy mají čas udělat s dětmi úkoly, uvařit si nebo se osprchovat. Celé město doposud beze světla naráz nebylo, výpadky se pravidelně střídají mezi jednotlivými částmi metropole, aby na tom byli všichni pokud možno stejně.

Domů nočním Kyjevem • Autor: REUTERS
Domů nočním Kyjevem • Autor: REUTERS

Životu beze světla se přizpůsobily i restaurace. Hodně jich funguje při svíčkách, které problikávají okny na ulice. Když vypadne světlo, kuchaři přejdou na plyn a nasadí čelovky. Člověk, který se zapomene podívat, kdy k výpadku dojde, a chce se jít najíst nebo mít schůzku, si často může přečíst jízdní řád světla a tmy na vývěskách až před vchody svých oblíbených barů a kaváren - a může se tak rozmyslet, jestli si dá „klasiku“ pod žárovkou, nebo romantiku se svíčkami.

Lékárny, pumpy a hromadná doprava fungují pokud možno beze změn, nicméně metro večer nejezdí tak dlouho. Poslední vyjíždí v půl desáté večer: kdo se chce dostat z centra domů na jedno z velkých sídlišť na druhé straně Dněpru, musí si hlídat čas. Když zapomene, zbývá jen pěší chůze, případně taxi.

Výpadky jsou nejčastější ve večerní a ranní špičce. I tam, kde funguje elektřina, ale rozhodně nesvítí všichni jako za normálních časů. Lidé vyslechli výzvu ukrajinské prezidenta Volodymyra Zelenského, aby co nejvíce šetřili a pomáhali tak přetížené síti. Rusko zničilo čtyřicet procent energetické infrastruktury – elektráren, rozvodných sítí, transformátorů. Ukrajina se snaží o jejich obnovu, ale ta zabere nějaký čas. S přicházející zimou se dá navíc očekávat, že se Moskva zaměří právě na tyto cíle.

Rusko zničilo čtyřicet procent energetické infrastruktury • Autor: REUTERS
Rusko zničilo čtyřicet procent energetické infrastruktury • Autor: REUTERS

Když  není schopna porazit Ukrajinu vojensky, chce jejím obyvatelům alespoň co nejvíc znepříjemnit život touhle cestou; navíc pokračuje ostřelování měst raketami. Výpadky nepostihují jen světlo, ale i rozvod tepla, které je často závislé na proudu. Co by Ukrajině mohlo pomoci, je teplejší počasí. Zatím je docela ucházející, mrazy ještě neudeřily - a jak Respektu řekl poradce prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč, vláda pracuje s předpovědí počasí, která modeluje nadcházející zimu jako v průměru teplejší.

O šest set kilometrů dál od Kyjeva na východ leží druhé největší ukrajinské město, milionový Charkov. I tady je večer tma jako v pytli, návštěvník vidí podobné obrazy jako v hlavním městě. Lidí je tu méně, Charkov byl ještě v dubnu a květnu hodně ostřelován, hlavně rodiny s dětmi odešly na jih nebo západ, kam ruská děla nedosáhla.

I večerní život pod hvězdami tu končí dříve, v Kyjevě platí zákaz vycházení od jedenácti večer do pěti do rána, v Charkově nedaleko ruských hranic od desíti do šesti. Některé nejvíce ostřelované části - jako dříve třísettisícové sídliště Saltivka – jsou prázdné, ale jinde se Charkov přece jen vrací k životu.

Pro ty, kdo zůstali, má ale černočerná tma i jednu výhodu. Světelný smog je pryč, při noční cestě domů je možné i v samém centru velkoměsta hádat dobře viditelná souhvězdí – Velký a Malý vůz, Labuť nebo Orion.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].