Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Často to vypadalo, že už bude konec, ale nebyl. Jak vláda získala po 23 hodinách důvěru

Největší potlesk v sále měl nový ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Od čtvrtečního večera má Česko plnohodnotnou vládu s důvěrou. Než k ní kabinet Petra Fialy dospěl, prožil 22 hodin a 54 minut uzavřen v jednacím sále sněmovny, z níž nesměl vycházet. Poslouchal sáhodlouhé projevy opozičních poslanců z ANO a SPD, místy na ně odpovídal. Samo hlasování o důvěře už pak trvalo jen 22 minut.

Schůze s bodem důvěry vládě začala už ve středu ráno v 9 hodin, kdy Petr Fiala v půlhodině představil program své vlády. „Dostat Českou republiku mezi nejvyspělejší země světa, to je společná ambice všech pěti politických stran, které vytvořily tuto vládní koalici,“ prohlásil mimo jiné.

Jeho předchůdce Andrej Babiš pak říkal, že takové už Česko díky jeho vládě je. A taky že Fialova vláda nic dělat nemusí, protože Babiš už všechno přichystal. Říkal to hodinu a 35 minut. Když posluchač zavřel oči, na chvilku ho to přeneslo o pár měsíců zpět do volební kampaně. Většinu času Babiš mluvil o tom, jak dobře vedl zemi, že nemůže za vysokou inflaci a taky to, že vysoké zadlužení a inflace nevadí, protože lidi mají peněz dost.

„Když jsem byl v Japonsku a ptal jsem se ministra financí, kterému je 90 let, jestli se nebojí zadlužení 250 procent vůči HDP, on řekl: Ne, Japonci mají dost peněz a rádi si ten dluh koupí. Skvělý produkt paní Schillerové, dluhopisy. Ne?“ říkal a ukazoval poslancům jeden dluhopis. „Tohle je dluhopis Zdeňka Šikla. To je můj kámoš, důchodce z Ostravy, stále mi nadává, že v Polsku jsou levné potraviny, u nás drahé. Ale říkám, že máme největší koncentraci řetězců. On si koupil ten dluhopis za sto tisíc a dostane teď šest procent, super!“ A pak urážel členy bankovní rady.

To nejdůležitější ale sdělil Babiš hned v první větě: „Hnutí ANO nebude hlasovat pro důvěru nové vlády.“ Když to pak celé dořekl, sklidil velký a dlouhý potlesk z lavic ANO. Poslance u výkonu tleskání povzbuzoval místopředseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek, stál před lavicemi čelem ke kolegům, hodně tleskal a povzbuzoval je hlavou, aby taky hodně tleskali. Když dotleskal, poslanci ANO ještě párkrát tleskli a taky toho nechali. Faltýnek někam odešel.

Je na to usnesení

Alena Schillerová, nová předsedkyně poslaneckého klubu ANO, pak dlouho říkala, že programové prohlášení nové vlády je výsměch. Než to začala dělat, všimla si, že židle pro ministry a ministryně jsou po Babišově projevu částečně prázdné.  Upozornila na usnesení, že se to nesmí: během procesu žádání o důvěru musí být neustále přítomni všichni členové a členky kabinetu. A tak se svolávali.

Tomio Okamura mluvil taky dlouho, říkal, že má Česko lokajský vztah k Bruselu a že SPD vládu taky nepodpoří. Říkal, že Fialova vláda chce „osekávat českou svrchovanost“ a taky zvyšovat „podřízenost Washingtonu“. „Tato vláda je esencí vlastizrady,“ prohlásil taky.

Ministři za ním seděli nehnutě, v záběru televizní kamery byl kromě Fialy i Rakušan a Jurečka. Jurečkovi se nad rouškou občas uchechtly oči. Třeba když Okamura o svém projevu řekl, že ho říká „divákům“. Bylo jasné, že předseda SPD se ocitl v módu „kamera nablízku“ a že to bude dlouhé. Bylo.

Poslanci, kteří se střídali u pultíku, průběžně vyčítali členům Fialova kabinetu, že ihned nereagují na jejich proslovy – ti však seděli dál, nenechali se až do večera zvednout ze židlí, aby schůzi ještě víc nenatahovali. Poslanci ANO říkali, že tu doteď byla dobrá vláda a teď bude špatná, poslanci SPD říkali, že tu doteď byla špatná vláda a teď bude ta úplně nejhorší.

Společným rysem oběma opozičním stranám bylo zaměření na Víta Rakušana, respektive na hnutí STAN. Vyčítali mu, že poslanec Jan Farský jede na půl roku studijní stáž do Oregonu – a i když si nenechá poslanecký plat, že je to zrada. Vyčítali to i Petru Fialovi i Pirátům a trochu i ostatním. Vít Rakušan byl velmi frekventovaným tématem: řečníci mu jeden po druhém vyčítali kromě Jana Farského i to, že policejní prezident Jan Švejdar skončil ve funkci. Ani Rakušan se nenechal zvednout ze židle. „Sedíte tu jako pecky,“ řekl na to Okamura vládě.

Výjimkou byl během dne jen Petr Fiala, ten přece jen promluvil a udělal to už ve 12 hodin a 12 minut. „Sedím za vámi,“ řekl. To když ho od pultíku hledal Okamura – domníval se totiž, že Fiala někam odešel. „To jsem rád,“ řekl na to Okamura a pak dlouho sděloval Fialovi, že podle něj není pravda, že chce sloužit lidem, jak říkal.

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Patrik Nacher (ANO) zase řekl, že jednání je pro něj svátkem demokracie. Sdělil, že 18 ministrů je moc a že je to zbytečné. To pak říkalo hodně lidí. Často to během projevů vypadalo, že už bude konec, zvláště když řečník zopakoval už všechno to, co řekl člověk před ním i ten před ním. Ale nebyl. Lidé u pultíku taky opakovali to, proč je nutné, aby byli v sále všichni ministři a ministryně, že je na to usnesení.

Říkali to, i když tam všichni ministři a ministryně byli. Když někdo chyběl, přerušila se schůze a čekalo se, až se vrátí. Nacher udělal vtip na Kalouska a na program vlády v jednom: navrhl, že by mohl být vybrán jako pták roku kalous ušatý, pak četl z Wikipedie, čím se kalous živí a další fakta o jeho životě. Kousek sálu se opravdu smál.

Zemědělský Jánošík

„Bavíme se o tom, kdo v té vládě je,“ říkal Patrik Nacher, „a já bych se podíval i na to, kdo v té vládě není a z logiky věci by tam být měl.“ – „Andrej Babiš, že,“ poznamenal na to potichu ministr spravedlnosti Pavel Blažek. „Ne, Andrej Babiš ne, pane kolego. A nevím, jestli je dobré, když takhle na mě pokřikujete,“ ohradil se Nacher. Pak tedy vypočítal, kdo ve vládě Petra Fialy není a podle něj by měl být: třeba Markéta Pekarová Adamová, Olga Richterová nebo Marián Jurečka. Ten tam sice je, ale na jiném ministerském místě, než ho Nacher čekal.

Pak vypočítal náměstky, kteří na ministerstvech jsou, ale podle něj by naopak být neměli. Během výpočtu mu ministryně obrany Jana Černochová dala na pultík papírek se vzkazem a vyšla ze sálu. „Oznámila mi na něm, že jde na toaletu,“ vysvětlil později  Nacher. Jana Černochová se tedy nehledala.

Jana Vildumetzová zase vyčetla Rakušanovi, že než se sešel s prezidentem, sešel se i s vedoucím jeho kanceláře. Chtěla, aby se ministři a ministryně jeden po druhém dostavili k pultíku a říkali něco o svém programu. Oni ale seděli dál. „Tak, a teď chci otevřít rozpočtové určení daní,“ řekla pak Vildumetzová, když to vypadalo, že bude končit, a otevřela ho.

Radim Fiala z SPD řekl sousloví „multikulturní EU“ a pak ještě něco.

Ministr Pavel Blažek nevydržel sedět a většinu času chodil po sále sem a tam pořád dokola. Trochu připomínal vězně v cele. Poslanci být v sále nemuseli, takže lavice byly zaplněny jen částečně  – dopoledne byly poloprázdné hlavně ty koaliční, odpoledne a navečer už i ty opoziční.

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Poslanec Karel Tureček z ANO měl výhrady k zemědělské politice. Zarazilo ho, že v programovém prohlášení je téměř výhradně překlopen zemědělský program SPOLU, a nikoliv i PirStan. Taky říkal, že vláda rozhodla špatně, když chce víc podporovat malé zemědělce, protože tím, že jsou ty farmy malé, mají už dnes větší dotaci na hektar než ty velké. „Vláda se chce pasovat do role jakéhosi zemědělského Jánošíka, který bude bohatým brát a chudým dávat,“ říkal poslanec.

První to z koaličních poslanců nevydržel Pavel Žáček z ODS, to když pořád někdo u pultíku opakoval, že Rakušan může za různé věci. Ocenil od řečnického pultíku, že slyší některé poslance ANO konečně souvisle mluvit, a zastal se Rakušana. Ukázalo se, že je to časově kontraproduktivní: na jeho poznámku se přihlásilo několik poslanců ANO s reakcí: říkali, ať je neuráží, a pak ještě něco o Rakušanovi, na co zase musel reagovat Žáček.

Je to v pohodě

Těsně před devátou večer promluvil od pultíku první člen vlády: Marian Jurečka reagoval na opakované výzvy, ať členové a členky kabinetu nějak reagují. „Přijde mi férové dát prostor vám, abyste mohli reagovat na to, co řekl pan premiér, netříštit tu diskusi a pak nechat reagovat vládu. Jsme na to připraveni, těšíme se,“ slíbil, že ministři a ministryně promluví později. A dodal, že to klidně může být kolem jedné druhé ranní; že jsou na dlouhou noc připraveni a že je to „v pohodě“.

Přihlásila se Jana Pastuchová, poděkovala Marianu Jurečkovi, že slíbil, že bude vláda reagovat na reakce opozice. Zmínila i fakt, že Petr Fiala, jak zaznamenaly nejdříve ruchové mikrofony ve sněmovně a pak i novináři v článcích, v jednu chvíli potichu odtušil směrem k Jurečkovi větu „už mě to tady taky se*e“. Vyzvala vládu, ať si tedy udělá „pořádek ve svých řadách“, když byl Fiala už odpoledne z průběhu jednání rozladěn, ale Jurečka je smířlivý.

Po deváté večer začal vládní kolečko u mikrofonu Vít Rakušan. Reagoval na výtky a pochyby ohledně korespondenční volby a řekl, co chce dál v úřadu dělat. Pak reagovali na opoziční proslovy a představovali své úkoly ostatní z vlády.

V deset večer říká poslanec Radek Vondráček za ANO a Tomio Okamura za SPD v přímém přenosu, že vláda Petra Fialy je špatná. Tomio Okamura řekne, že je to vláda servilní k EU.

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Největší potlesk v sále získá nový ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Byla to jeho sněmovní premiéra a shrnul své dojmy z ní: že kulturu jednání nastavil Babiš hned na začátku urážením různých lidí. Srovnal jeho vystoupení s klidným vystoupením Petra Fialy. A srovnal i potlesk, který po obou projevech následoval. „My jsme tleskali důstojně,“ řekl a dodal, že po Babišově projevu následoval z „jeho“ části sálu „frenetický potlesk ve stylu projevů Kim čong-una“.

„Mluvilo se tady o dluhopisu jako produktu paní Schillerové. Chci upozornit, že historie dluhopisů je dlouhá, první náznaky používání dluhopisových cenných papírů se objevují již v době alexandrijské. Tedy 300 let před naším letopočtem. Já sám jsem byl u emisí desítek dluhopisů pro různé vlády včetně stoletého dluhopisu pro město Vídeň a nikdy jsem si netroufl označit ten produkt jako můj,“ říkal taky. A upozornil premiéra a ministryni Schillerovou, že by bylo dobré používat technicky správné pojmy.

„Zmínili jste tady, že jste našli peníze. Vy jste žádné peníze nenašli, vy jste si je půjčili a zadlužili jste tento stát ještě víc, zadlužili jste naše děti, takže prosím pěkně, dodržujme přesně ty technické pojmy,“ říkal. A sdělil, že na ministerstvu zjistil, že předchozí vláda „házela peníze z vrtulníku společnostem, které si zisky odvezou do zahraničí“. Vládním poslancům nikdo nepřitleskával, ale tleskali dlouho.

Patrik Nacher na to vyčetl Síkelovi, že je uráží a že má nedůstojnou „řeč těla“.

Kdo si je najal

Tak to šlo až do sedmi do rána. Už v devět hodin dopoledne přitom začínala mimořádná schůze svolaná opozicí, kde chtělo SPD a ANO vyčítat Rakušanovi, že dostal STAN peníze na kampaň i od firem, které končí v daňových rájích, a chtěli vědět, kdo jsou koneční vlastníci. Zbývalo něco přes dvě hodiny času, když odezněl projev posledního přihlášeného do debaty, Andreje Babiše. Vypadalo to, že začne hlasování. Klub SPD si vzal dvouhodinovou přestávku na jednání klubu.

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová proto svolala pokračování schůze na čtvrtek šestou večer. Poslanci vycházeli ze sálu, nad rouškami místo očí zarudlé škvírky. Někdo šel spát, někdo snídat do bufetu, někdo pracovat. Pavel Blažek šel do své pracovny poskytovat rozhovor, pak vzal kytaru a hrál Beatles. Předsedající schůze museli zůstat: v devět začala schůze svolaná SPD.

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

V šest ráno vyšel článek na serveru Seznam Zprávy, že jeden z dárců STAN je trestně stíhán. Okamura i Babiš o tom na mimořádné schůzi dlouze mluvili, Rakušan říkal, že pokud se to prokáže, pokud se ten člověk dopustil trestné činnosti, tak STAN peníze vrátí. Říkal i to, že ani jako ministr vnitra dnes, ani jako poslanec předtím nemá informace, kdo je stíhán, protože to není veřejná informace – a vědět to ani jako ministr vnitra nesmí.

Jakub Michálek, předseda klubu Pirátů a partner STAN z koalice PirStan, řekl, že by měl STAN peníze vrátit, ale že je to na nich. A připomněl, že je tu strana ANO, která měla sponzoring ve velkých milionech od trestně stíhaného člověka celou dobu – od Andreje Babiše.

Babiš Michálka označil za psychopata. Michálek Babiše upozornil, že nemá urážet lidi, že to na půdu sněmovny nepatří a taky že je to disciplinární provinění.

Sněmovnou se začalo šířit podezření, že to soustředění opozice na STAN je dost podezřelé, že jde o soustředěný útok. To během dne posílil článek Ekonomického deníku, jehož autor popisoval, že přesně ty informace, které o STAN vycházejí, mu před časem nabízela mediální agentura Bison & Rose. Poslanci se ploužili sněmovnou a přemýšleli, zda a kdo si ji na to najal.

Večer už šlo všechno hladce. V šest večer to začalo, promluvilo pár lidí, Okamura o Rakušanovi, Babiš o tom, že tu není žádná Babišova drahota, Fiala o tom, že za inflaci minulá vláda může. Poděkoval opozičním poslancům za podněty a omluvil se za expresivní výraz, který zachytily mikrofony.

Pak už se po jednom hlasovalo o usnesení, že vláda Petra Fialy má důvěru sněmovny a ve čtvrtek v 19:33 byl vyhlášen výsledek: Česko má 106 hlasy vládu s důvěrou. Její členové a členky se šli vyspat a pak hledat, kde ušetří peníze do zadlužené pokladny.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].