0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext1. 7. 202410 minut

Biden po debaklu: A co teď?

Američtí demokraté hledají způsob, jak vyměnit svého prezidentského kandidáta

Biden po nepovedené debatě odlétá za svými sponzory • Autor: Profimedia.cz

Víkend na americké politické scéně působil jako napjaté čekání, jež obvykle nastává mezi úderem blesku a mohutným zaduněním hromu. Blesk vidělo padesát milionů Američanů u televizních obrazovek ve čtvrtek večer (a zbytek země později na sociálních sítích), během předvolební debaty mezi prezidentem Joem Bidenem a jeho vyzývatelem, exprezidentem Donaldem Trumpem. Úřadující hlava státu podala výkon, který šokoval prakticky všechny, i ty, kteří o jejím fyzickém a mentálním úpadku otevřeně mluví již delší dobu.  

Hrom ale teprve uhodí, přesně v okamžiku, kdy renomované a důvěryhodné agentury zveřejní první rozsáhlejší průzkumy veřejného mínění. Teprve v té chvíli, jež nastane v řádu dní, bude skutečně jasné, jak moc obraz tápajícího, nechápajícího a v myšlenkách se ztrácejícího prezidenta zacloumal americkou veřejností. Třeba příliš nepřekvapil a reakce nebude zase tak dramatická. Kombinace relativně klidných průzkumů a několika povedených vystoupení Joea Bidena na mítincích či v rozhovorech by mohla zjitřené nervy s odstupem času uklidnit.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Nebo sociologové představí výsledky, jež dosud více méně vyrovnaný souboj obou kandidátů jednoznačně vychýlí směrem k podpoře Donalda Trumpa. Pak lze na straně demokratů očekávat, mírně řečeno, bouřlivou diskuzi o tom, jak blížící se volební katastrofě ještě na poslední chvíli zabránit. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc